logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Zadośćuczynienie. Pokuta po spowiedzi to za mało?
Autor: Klaudia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-03-09 20:11

Mam pytanie dotyczace zadoscuczynienia za grzechy. To jeden z warunkow sakramentu pojednania. Ale co w przypadku gdy czlowiek zapominal lub brakowalo mu swiadomosci przez wiele lat ze powinien ten warunek wypelnic? Jestem taka osoba. Co prawda kiedys panietam w szkole na katechezie nas o tym uczono ale z czasem to jakby umknelo i przestalam na to zwracac uwage. Pokute zadawana przy spowiedzi odmawialam ale czy to nie za malo? Czy moje spowiedzi sa nadal wazne?

 Re: Zadośćuczynienie. Pokuta po spowiedzi to za mało?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-03-10 13:10

A co mówi Pani jej sumienie? Czy jest Pani w stanie uczynić zadość tym krzywdom, które Pani uczyniła?

 Re: Zadośćuczynienie. Pokuta po spowiedzi to za mało?
Autor: Klaudia (---.165.enf.pl)
Data:   2014-03-10 17:31

Teraz gdy na nowo jestem tego swiadoma chce i bede starac sie doprowadzic wszystko do porzadku. Sa jednak sprawy takie jak obmowa czy ewentualne oszczerstwa ktore jednak trudniej naprawic. Teraz bardzo chce zadoscuczynic i bede o tym pamietac. Planuje tez spowiedz generalna aby miec spokojne sumienie. Zaluje tego ze w jakis sposob zaiedbalam to bo teraz wielu rzeczy juz nie da sie cofnac. Zamierzam to takze zawrzec w spowiedzi.

 Re: Zadośćuczynienie. Pokuta po spowiedzi to za mało?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2014-03-11 14:52

Klaudio, piszesz: "co w przypadku gdy czlowiek zapominal lub brakowalo mu swiadomosci przez wiele lat ze powinien ten warunek wypelnic" i dalej pytasz: "Czy moje spowiedzi sa nadal wazne". Spowiedzi są ważne od momentu, w którym dostałaś rozgrzeszenie. Świadomość na pewno miałaś, bo uczyłaś się przed pierwszą spowiedzią, jakie są warunki sakramentu pojednania. Zadośćuczynienie nie ma wpływu na ważność spowiedzi, ale jest jednym z warunków właśnie tej "dobrej spowiedzi" - Mały Katechizm:
http://kosciol.wiara.pl/doc/489477.Maly-katechizm/3#Par7
"Teraz gdy na nowo jestem tego swiadoma chce i bede starac sie doprowadzic wszystko do porzadku" - To bardzo dobrze, że masz takie postanowienie.

"Planuje tez spowiedz generalna aby miec spokojne sumienie" - Spowiedź generalna nie jest po to, by sobie uspokoić sumienie, ale po to, by się nawracać. Nie potrzeba spowiedzi generalnej, by wyznać grzechy, które sobie przypomniałaś z przeszłości. Po prostu mówi się spowiednikowi, że przypomniało ci się coś, o czym zapomniałaś wcześniej.
Radzę ci nie rozpamiętywać przeszłości, ale żyć chwilą obecną.

 Re: Zadośćuczynienie. Pokuta po spowiedzi to za mało?
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2014-03-11 22:59

Podobno dość często zadośćuczynienie jest utożsamiane z pokutą zadawaną przez spowiednika. A to błędne podejście. Czy po uświadomieniu sobie tej różnicy należy uznać wszystkie dotychczasowe spowiedzi za nieważne? Myślę, że nie. Oczywiście pod warunkiem, że spowiedzi były szczere, był prawdziwy żal za grzechy i postanowienie poprawy.
O nieważnej spowiedzi można by mówić, gdyby z premedytacją odrzucało się zadośćuczynienie. Na przykład. Ukradłam, ale świadomie nie chcę oddać. Chcę czerpać korzyści z kradzieży. Myślę sobie: gdybym oddała, byłabym stratna. Taka głupia to nie jestem. Co sobie przywłaszczyłam to moje. Oczerniłam, ale nie zamierzam prostować oszczerstw. Niech się skutki ciągną. Może jeszcze w duchu się cieszę z wyrządzonych komuś krzywd. A grzechy mam z głowy, bo na spowiedzi powiedziałam o nich (ukradłam i oczerniłam) i pokutną zdrowaśkę odklepałam.
Trudno wtedy mówić o szczerej chęci nawrócenia. A bez niej grzechy nie mogą być odpuszczone, nawet gdyby wprowadzony w błąd spowiednik wypowiedział formułę rozgrzeszenia.
Ty najlepiej wiesz, jak było u Ciebie. Tylko Ty możesz ocenić, czy Twoje spowiedzi były oszustwem i trzeba je powtórzyć, czy tylko nieświadomie (przez niewiedzę bądź zaniedbanie) zabrakło w nich zadośćuczynienia. Jeśli nie popełniłaś świętokradztwa, to spowiedź generalna nie jest potrzebna. A dla spokoju sumienia przy najbliższej spowiedzi możesz spowiednikowi powiedzieć, że chciałabyś zadośćuczynić zaniedbanym zadośćuczynieniom. I trzymać się tego, co od niego usłyszysz.

 Re: Zadośćuczynienie. Pokuta po spowiedzi to za mało?
Autor: Marek Piotrowski (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2014-03-18 03:01

Obawiam się, że możemy tylko wyrażać swoje opinie. Tak naprawdę musisz to załatwić w konfesjonale...

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: