logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Pierwsze imię chcę zamienić na to z bierzmowania.
Autor: dominik (---.play-internet.pl)
Data:   2014-03-13 13:41

Chciałbym zmienić swoje pierwsze imię na trzecie (z bierzmowania) czy to będzie jakiś grzech? lub bierzmowanie stanie się przez to nieważne? Nie wiem,ponieważ jeżeli na bierzmowaniu raczej nie wolno nadawać sobie imię które już się ma jako pierwsze lub drugie to jak to jest?
z góry dziękuję za odpowiedź

 Re: Pierwsze imię chcę zamienić na to z bierzmowania.
Autor: xc (---.205.59.141.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-03-13 16:16

To nie jest sprawa religii ale cywilna w pierwszym rzędzie. Zmiana imienia i nazwiska dokonuje się na drodze sądowej.

 Re: Pierwsze imię chcę zamienić na to z bierzmowania.
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2014-03-13 18:03

Nie ma praktycznie możliwości zmiany imienia w dokumentach USC jak i Księgach Parafialnych. Musiałaby być bardzo istotna i uzasadniona przyczyna, a nie czyjeś "widzimisię". Używać możesz dowolnie, po wielu latach dowiedziałem się, że Baśka ma na imię Krystyna.

 Re: Pierwsze imię chcę zamienić na to z bierzmowania.
Autor: kb (---.play-internet.pl)
Data:   2014-03-13 18:49

Witaj, nie wiem jaka teraz jest praktyka przy przygotowaniach do bierzmowania, ale "za moich czasów" zalecano pozostawienie imienia chrzcielnego (pierwszego lub drugiego) - sakrament bierzmowania jest dopełnieniem chrztu. Zresztą nie wybierasz imienia, lecz patrona.
A co do zmiany imienia - raczej są nikłe szanse - we wszelkiej dokumentacji metrykalno-urzędowej takie kwestie można "załatwić" jedynie w sądzie, ale należy wykazać, że imię jest ośmieszające, czy zachodzą inne ważne powody.

 Re: Pierwsze imię chcę zamienić na to z bierzmowania.
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2014-03-14 13:40

Ojciec Moderator nie puścił moich informacji, a puszcza nie wiadomo skąd wzięte twierdzenia, które już są nieaktualne, odkąd obowiązuje USTAWA z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska, Dz.U. z 2008 r. Nr 220, poz. 1414.
Odnośnie twierdzenia pana xc, że sprawę załatwia się na drodze sądowej:
Art. 12 tej ustawy mówi:
1. Decyzję o wyrażeniu zgody na zmianę imienia lub nazwiska bądź o odmowie wyrażenia zgody na zmianę imienia lub nazwiska wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy
albo jego zastępca, a w przypadku braku takiego miejsca – kierownik urzędu
stanu cywilnego właściwy ze względu na ostatnie miejsce pobytu stałego wnioskodawcy albo jego zastępca.
2. Jeżeli nie można ustalić właściwości miejscowej w sposób wskazany w ust. 1, w
sprawach określonych w ustawie rozstrzyga kierownik urzędu stanu cywilnego
właściwy dla miasta stołecznego Warszawy albo jego zastępca.
Odnośnie powodów, dla których można ubiegać się o zmianę imienia, Art. 4 powyższej ustawy wymienia:
1. Zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w
szczególności gdy dotyczą zmiany:
1) imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;
2) na imię lub nazwisko używane;
3) na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;
4) na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego
obywatelstwo również się posiada.

 Re: Pierwsze imię chcę zamienić na to z bierzmowania.
Autor: xc (---.30.54.209.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-03-15 22:57

Tak, rzeczywiście pomyliłem się (wynikło to z tego, że ktoś w moim otoczeniu chciał zmienić nazwisko i ostatecznie uzyskał nowe po wyroku sądowym, bo odmówiono mu tego na drodze administracyjnej i tym się zasugerowałem; rzeczywiście w tych sprawach obowiązuje tryb administracyjny). Pomyliłem się w szczególe a nie w ogóle. Sprawa, która nurtuje p. Dominika nie ma charakteru religijnego a prawny.
Sugerowałbym konsultację z prawnikiem.
Jeśli ma Pan natomiast jakiekolwiek wątpliwości odnośnie ważności swojego sakramentu bierzmowania, należy się z tym zwrócić do swojego biskupa, bowiem to w jego gestii jest udzielanie tego sakramentu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: