logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Po Drodze Krzyżowej nie zostałem na Mszy.
Autor: Piotr (---.szybszyinternet.pl)
Data:   2014-03-14 18:18

Witam. Czy niepójście na Mszę po drodze krzyżowej to grzech? Byłem dzis na drodze krzyżowej i po niej wyszedłem z kościoła. Potem okazało sie, ze mogłem zostać (byłem z mamą), ale nie wiedziałem. Czy to grzech? Dodam, że przyjąłem Komunię Świętą.

 Re: Po Drodze Krzyżowej nie zostałem na Mszy.
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2014-03-14 19:24

To nie jest grzech. Obowiązkiem są wszystkie niedziele i święta nakazane które już kilkanaście razy były wymieniane na tym forum. Tak dla przykładu: nie ma obowiązku udziału we Mszy w "lany poniedziałek", czyli Poniedziałek Wielkanocny.

 Re: Po Drodze Krzyżowej nie zostałem na Mszy.
Autor: Anna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2014-03-14 20:13

Piotrze, w dzień powszedni nie ma obowiązku udziału we Mszy Świętej. W wielu kościołach księża biorąc pod uwagę właśnie to, że nie wszyscy uczestnicy Drogi Krzyżowej będą również na Mszy Świętej, po Drodze Krzyżowej udzielają Komunii Świętej. W Twojej wypowiedzi wynika, że tak właśnie jest również u Ciebie w kościele. Zresztą udział w Drodze Krzyżowej już jest wyrazem pobożności, a nie wymogiem prawa kanonicznego. Zatem i tak już dzisiaj zrobiłeś więcej od minimum obowiązującego katolików :)

 Re: Po Drodze Krzyżowej nie zostałem na Mszy.
Autor: Ela (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-03-14 20:38

Nie jest grzechem

 Re: Po Drodze Krzyżowej nie zostałem na Mszy.
Autor: lonia (158.75.69.---)
Data:   2014-03-14 22:23

Dopytam: jeśli byłabym na Drodze Krzyżowej i przyjęła Komunię, to czy podczas mszy również mogę Ją przyjąć?

 Re: Po Drodze Krzyżowej nie zostałem na Mszy.
Autor: Anna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2014-03-14 23:31

lonia
Kan. 917 - Kto przyjął już Najświętszą Eucharystię, może ją ponownie tego samego dnia przyjąć jedynie podczas sprawowania Eucharystii, w której uczestniczy, z zachowaniem przepisu kan. 921, § 2.

Czyli jeśli chcesz drugi raz tego samego dnia przyjąć Komunię Świętą, musisz być na całej Mszy Świętej. Zatem sytuacja odwrotna, czyli najpierw jesteś na całej Mszy Świętej i przyjmujesz Pana Jezusa w Komunii Świętej, a dopiero potem jesteś na Drodze Krzyżowej, na końcu której kapłan udziela Komunii, to juz po tej Drodze nie możesz przyjąć Komunii.
Możliwe za to zawsze (i często praktykowane) jest przyjmowanie Komunii dwukrotnie w ciągu tego samego dnia pod warunkiem udziału w dwóch całych Mszach Świętych.

 Re: Po Drodze Krzyżowej nie zostałem na Mszy.
Autor: marian (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2018-03-23 06:41

Rano jestem na mszy św. i przyjmuję komunię, wieczorem na drodze krzyżowej po której udzielana jest też komunia św.Czy mogę drugi raz przyjąć komunię zaraz po drodze krzyżowej czy dopiero na mszy odbywającej się zaraz po drodze krzyżowej?

--------

Kodeks Prawa Kanonicznego, kanon 917:
Kto przyjął już Najświętszą Eucharystię, może ją ponownie tego samego dnia przyjąć jedynie podczas sprawowania Eucharystii, w której uczestniczy, z zachowaniem przepisu kanonu 921, § 2.

Czyli jeśli chcesz drugi raz tego samego dnia przyjąć Komunię Świętą, musisz być na całej Mszy Świętej. Zatem sytuacja odwrotna, czyli najpierw jesteś na całej Mszy Świętej i przyjmujesz Pana Jezusa w Komunii Świętej, a dopiero potem jesteś na Drodze Krzyżowej, na końcu której kapłan udziela Komunii, to juz po tej Drodze nie możesz przyjąć Komunii.
Możliwe za to zawsze (i często praktykowane) jest przyjmowanie Komunii dwukrotnie w ciągu tego samego dnia pod warunkiem udziału w dwóch całych Mszach Świętych.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: