logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak odbywa się rozeznanie?
Autor: Ania (---.sta.asta-net.com.pl)
Data:   2014-06-26 18:09

Witam, mam pytanie, na jakiej zasadzie odbywa się rozeznanie? Mam na myśli sytuację, kiedy modlimy się o rozeznanie jakiejś sytuacji, pomoc w rozeznaniu jaką podjąć decyzję itp. No i modlę się na przykład o to, aby roztropnie rozeznać wybór stałego spowiednika - w jaki sposób dostanę "odpowiedź"? czy dostanę?
Pozdrawiam i zapewniam w modlitwie :)

 Re: Jak odbywa się rozeznanie?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2014-06-27 09:05

Powtorze za Jezuita dr Thomas Green amerykanskim kierownikiem duchowym na uniwersytecie St Hosea w Manilii, ktory na podstawie Sw. Ignacego, Sw Teresy z Avila i sw Jana od Krzyza mowi, ze rozeznanie/osoba rozeznajaca natchnienia/Wole Boza powinna spelniac trzy warunki:
1. Chciec pelnic Wole Boza,
2. Byc otwarta na Wole Boza,
3. Znac glos Boga, jak Bog mowi.
Trudnosci sprawiaja 2 i 3.
Ad 2 Otoz czesto chcemy spelniac Wole Boza ale nie jestesmy na Nia wystarczajaco otwarci. Tj zla klejnosc, wybor robi sami a potem odpowiednio staramy sie dopasowac Wole Boza. Biada Ci Boze jesli Twoja Wola nie jest zgodna z maja wola. I tutaj klania sie pokora, zaufanie, wiara, cierpliwosc, posluszenstwo itp.
Ad 3 To jest szkola zycia. Aby poznac glos Boga nalezy byc czlowiekiem glebokiej modlitwy. On mowi w modlitiwie przez uczucia/poruszenia duszy, przez Pismo sw, przez bliskich i w sytuacjach naszego zycia. Wszystko nalezy krytycznie badac, czy sa od Niego. Bo ojciec klamstwa moze sie podszyc jak za aniola swiatlosci. Najlatwiej jest to zauwazyc/uczyc sie patrzac wstecz. Poznajac po owocach. Owocem Ducha Swietego jest przede wszystkim spokoj. Otoz Edyta Stein powiedziala, ze patrzac wstecz w najblizszym szczegole zycia widzi palec Bozy."
Osoba ta powinna miec trzy atrybuty serca, 1) pokore, 2) umilowanie i 3) odwage. Wszystko co wydaje sie anm,z e jest od Boga powinnismy przyjac z pokora, z miloscia dla drugich, ale tez odwaznie dzialac. Wazne jest aby te poruszenia duszy jak to nazywa Sw. Ignacy potwierdzic najpier na modlitwie proscic Boga o to, o potem w czynie, bedac w pelni otwarty na Jego, a nie nasza wole. Dla mnie przykladem jest wizyta NMP u Sw. Elzbiety po zwiastowaniu. Tutaj On moze nasz zaskoczyc, bo my mamy swoje oczekiwania i czesto nasze drogi nie sa Jego Drogami."
z watku: Jak rozpoznać natchnienia Ducha Świętego?
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=75319&t=75312
"Na czym polega rozpoznanie Woli Bozej.
Na podstawie Sw Ignacego i innych Fr Thomas Green twierdzi, ze czesto wybieramy a pozniej dostosowujemy ten wybor do Woli Bozej, czyli jak mowi sw Ignacy stawiamy karete przed koniem.
Sa trzy sytuacje, w ktorych mozemy poznac Wole Boza. Aby nie bladzic mozna stosowac do kazdej decyzji.
Pierwsza jest rewelacja. Por Mt 9: 9 "Odchodząc stamtąd, Jezus ujrzał człowieka imieniem Mateusz, siedzącego w komorze celnej, i rzekł do niego: "Pójdź za Mną!" On wstał i poszedł za Nim."
Dz. Apost 9: '1 Szaweł ciągle jeszcze siał grozę i dyszał żądzą zabijania uczniów Pańskich. Udał się do arcykapłana 2 i poprosił go o listy do synagog w Damaszku, aby mógł uwięzić i przyprowadzić do Jerozolimy mężczyzn i kobiety, zwolenników tej drogi, jeśliby jakichś znalazł. 3 Gdy zbliżał się już w swojej podróży do Damaszku, olśniła go nagle światłość z nieba. 4 A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos, który mówił: "Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?" 5 "Kto jesteś, Panie?" - powiedział. A On: "Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz. 6 Wstań i wejdź do miasta, tam ci powiedzą, co masz czynić". 7 Ludzie, którzy mu towarzyszyli w drodze, oniemieli ze zdumienia, słyszeli bowiem głos, lecz nie widzieli nikogo.
8 Szaweł podniósł się z ziemi, a kiedy otworzył oczy, nic nie widział. Wprowadzili go więc do Damaszku, trzymając za ręce.
9 Przez trzy dni nic nie widział i ani nie jadł, ani nie pił.'
To sie rzadko zdarza.
Trzecia (druga pozniej dla jasnosci), pan Bog milczy, a to wydaje sie nam zbyt czeste. Moze oczekuje abysmy wykonali robote samemu. nalezy podzielic kartke papieru na dwie kolumny, dwie za, dwie przeciw jakiejs decyzji, kazda podzielic znow na dwie argumenty za i przeciw w oby dwu sytuacjach, w sumie cztery klolumny. Rozwazyc dokladnie punkt po punkcie obiektywnie jak tylko mozna korzysci i wady 'za' i podobnie 'przeciw' podjeciu jakiejs decyzji. Podsumowac biorac wage kazdej odpowiedzi, korzysci, starty. Prawdopodobnie nie bedzie to tylko latwe, ale jak mowi sam Ignacy wybierac nalezy taka droge, ktora przynosi moze miej chwaly, raczej wiecej trudu, czyli bezinteresownie. Starac sie podjac decyzje, pojsc do Boga pomodlic si, przedstawic Mu ja i prosic o potwierdzene, by On potwierdzil, czy nasza decyzja jest dobra. Tutaj dochodzimy do drugiej sytuacji.
Jesli nie potwierdzi, mozemu Mu kiedys powiedziec, mowi Fr Green, Boze staralem sie jak moglem, mogles mi przeciez lepiej to wskazac.
Druga sytuacja. Czlowiekiem chcacy rozpoznac wole Boza powinien:
1. Chciec Ta wole poznac;
2. Byc otwarty na Ta Wole, podobne do poprzedniego, ale tylko na pozor, to jest trudne, bo wiekszosc Chrzecijan chyba chce pelnic Wole Boza, ale... porafrazujac 'Bron Boze, jesli Twoja Wola nie jest zgodna z wola moja'.
3. Znac jak P. Bog do nas mowi, a to jest szkola zycia. Czytalem nie raz, ze tego nie mozna sie chyba gdzies nauczyc, lecz przychodzi na dlugiej moditwie, tzn trzeba byc czlowiekiem glebokiej modlitwy. On mowi do nas przez Pismo, Sw, przez sytuacje, moze zwracajac uwage, zaskakujac nas czyms, przez innych, przez uczucia (doznania poruszenia duszy), ale nie tylko, wlasnie dzisiaj w swieto Sw. Tereski po Mszy Sw. pomysalem, ze tak jak Bog nie stworzyl dwoch jednakowych ludzi na swiecie, bo nie stwarza kopii, ale oryginaly, tak mozna by wywnioskowac, ze mowi do kazdego i zbawia kazdego inaczej, przeciez On jest Nieograniczony, a my wszyscy dla Niego jestesmy Najcenenniejsi. Dlatego zachecam do modlitwy, bo mniue to troche czasem pomaga."
Wyższa szkoła w Krakowie czy studia zaoczne w pobliskiej mieścinie?
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=94991&t=94554
Jurek

 Re: Jak odbywa się rozeznanie?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-06-27 21:30

Reguły rozeznawania duchowego są np. opisane w "Ćwiczeniach duchowych" św. Ignacego z Loyoli.
Ktoś kiedyś coś ;) wspominał, że także w Regule św. Benedykta z Nursji.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: