logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Warszawa, dobry spowiednik.
Autor: Powracająca (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-06-27 09:02

Po latach oddalenia się od Kościoła odczuwam potrzebę poowrotu na jego łono. Jednak lata nie byłam u spowiedzi, szukam spowiednika w Warszawie, z którym można porozmawiać o duchowości, który doda otuchy i wsparcia i pomoże.

Dodam, że w ciągu ostatnich lat zaczęłam mieć problemy ze zdrowiem psychicznym, chodzę na terapię ale oprócz tego czuję potrzebę pojednania z Bogiem. Ze względu na pewną rzecz, którą kiedyś zrobiłam boję się, że część z tych moich problemów to może być działanie zła i chciałabym o tym też ze spowiednikiem porozmawiać bez bycia wyśmianą.

Jeśli można to proszę o podania konkretnego zakonnika/księdza.

 Re: Warszawa, dobry spowiednik.
Autor: zbigniew (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-06-27 17:34

Dominikanie Służew, o. Radosław Broniek OP,

należy napisać mail na stronie www.sluzew.dominikanie.pl/bracia/

 Re: Warszawa, dobry spowiednik.
Autor: D. (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-06-27 22:28

o. Krzysztof Pałys OP - Dominikanie Służew

http://www.sluzew.dominikanie.pl/nagrania/index.php?co=nazwiska&id=KrPa
http://kpalys.blogspot.com/

Bardzo, bardzo polecam.

 Re: Warszawa, dobry spowiednik.
Autor: Monika (już 17 l.) (---.piaseczno.robbo.pl)
Data:   2014-06-27 23:11

o. Michał Mrozek, Dominikanie Służew
o. Robert Głubisz, również Dominikanie Służew

 Re: Warszawa, dobry spowiednik.
Autor: Maurycy (---.unregistered.net.exatel.pl)
Data:   2014-06-28 09:09

o. Janusz - Kapucyni na Miodowej;
ks. Piotr Pietrzak - Seminarium - na Krakowskim Przedmieściu.
Ojcowie Paulini na Długiej.

 Re: Warszawa, dobry spowiednik.
Autor: A. (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-06-28 23:11

Polecam ks. Zbigniewa Kapłańskiego - można go spotkać w kościele na pl. Zbawiciela

 Re: Warszawa, dobry spowiednik.
Autor: córka Boga (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-06-29 12:02

polecam ks. Dominika Chmielewskiego, salezjanina z Łomianek, k. Warszawy

 Re: Warszawa, dobry spowiednik.
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-06-30 16:03

A co to jest "dobry spowiednik"? Jakie kryteria ma spełniać owa "dobroć"? Lekki, łatwy i przyjemny? Taki co nie ziewa? Nie krzyczy? A może taki, co cierpliwie wysłucha wszystkiego co się do niego mówi, bez względu na to, czy jest to grzech czy nie.
Spowiednik nie jest terapeutą, nie jest powiernikiem, nie jest doradcą życiowym, psychiatrą, psychologiem, filozofem. Nie prowadzi w konfesjonale firmy doradczej ani seminarium uniwersyteckiego, na którym dywagujemy. Ja wiem, że niektórzy spowiednicy mają takie aspiracje a i niektórzy penitenci przychodzą do konfesjonału aby się wygadać i szukać wskazówek.
Zasadniczo, można o tym poczytać choćby w Kodeksie Prawa Kanonicznego, spowiedź jest fragmentem (istotnym, koniecznym ale nie jedynym) fragmentem całego sakramentu, w którym człowiek jedna się z Bogiem, Kościołem i sam ze sobą. Przychodzimy do konfesjonału po to aby wyznać grzechy a spowiednik jest od tego aby wysłuchać naszego wyznania i określić "narzędzia naprawcze".
Wydaje mi się, że poradnictwa duchowego można i trzeba szukać poza konfesjonałem. Spowiedź może być dobrym początkiem lub elementem takich poszukiwań ale nie możemy wymagać od duchownego, żeby "leczył" naszą duszę w sytuacji, gdy ma ogonek kolejnych chętnych do "rozprawienia się" z grzechem, jest mu niewygodnie (nie myślimy o tym ale siedzenie w konfesjonale to nie jest przyjemność). W trakcie spowiedzi możemy przedstawić nasze dylematy sumienia ale spowiedzi nie można traktować jako równoważnej rozmowie o duchowości. Te obszary zazębiają się ale nie są tożsame.
Warto porozmawiać o tym z księdzem, poza konfesjonałem.
Idąc dalej. Nie spowiedników lepszych i gorszych. Każdy upoważniony przez Kościoł katolicki duchowny (bo nie wszyscy mają takie upoważnienia) ma identyczne prawa i obowiązki jak jego kolego. Jorge Bergolio słuchający spowiedzi nie jest papieżem Franciszkiem ale takim samym spowiednikiem jak mój wikary, chłopak dopiero co po seminarium. Czy to dobrze, to inna sprawa ale jest jak jest.
Nie można wybrzydzać, wybierać, to nie o to chodzi.

 Re: Warszawa, dobry spowiednik.
Autor: Ata (---.158.217.211.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-06-30 19:18

Robimy listę "przebojowych spowiedników"? A przecież to jak z muzyką, każdemu z nas odpowiada coś innego (ktoś inny).

Pomódl się o dobrego spowiednika dla siebie. I już, wystarczy. I działa :)))

A tak swoją drogą - oo. jezuici spowiadają pięknie.

 Re: Warszawa, dobry spowiednik.
Autor: Darek (---.dynamic-ww-1.vectranet.pl)
Data:   2015-09-23 01:24

Pallotyni na Skaryszewskiej.
Księża Misjonarze u św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu
Św. Anna Duszpasterstwo Akademickie
Jezuici obok Katedry Warszawskiej

 Re: Warszawa, dobry spowiednik.
Autor: Andrzej (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2017-02-03 06:44

XC z postu powyżej, który jak rozumiem jest osobą duchowną, zapomina że Siostra Faustyna również szukała dobrego spowiednika.

-----

Pan xc nie jest osobą duchowną.
moderator

 Re: Warszawa, dobry spowiednik.
Autor: Robert (---.dynamic-ww-07.vectranet.pl)
Data:   2018-01-31 15:51

(nadesłane 31 stycznia 2018; wcześniej czy później spowiednicy zostaną przeniesieni do innych klasztorów; moderator):

Jeśli mogę kogoś polecać to Jezuici z Rakowieckiej.
O. Andrzej Spławski zwykle ma dyżur rano w dni powszednie od 7.45
O. Roman Groszewski
A jeśli chodzi o Stare Miasto:
Kapucyni: O. Andrzej Wysk Soboty od 16 do 19 ul. Miodowa

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: