logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co to znaczy mądra miłość?
Autor: Ania (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-08-25 22:48

Hej, oglądałam program o wychowaniu (niestety końcówkę) na TV religia program Rozmównica. Mówiono tam, że trzeba wychowywać dzieci (małe i starsze) mądrą miłością. Nie dawać wszystkiego co chcą, ale mówiono tylko ogólniki, nie było żadnych przykładów.

Co to znaczy mądra miłość?

np. Dziecko buntuje się i mówi: nie umiem przekręcić spodni od piżamy ( i prosi rodzica o pomoc- rodzic nie pomaga, bo dziecko samo świetnie to potrafi), dziecko idzie i bierze z szafki majtki i je zakłada i mówi nie kochasz mnie, nie chcesz mi pomóc, masz mną się opiekować, po co mnie urodziłaś.

I jak ma postąpić rodzić.

Być spokojnym (bo emocje pod bramką), co powiedzieć dziecku?
Krzyczeć, kazać dziecku natychmiast przekręcić spodnie i przestać gadać takie głupoty?
Kazać zdjąć majtki czy pozwolić (jak nie przekręciło piżamy) to niech śpi w majtkach (zabrać majtki tzn. ściągnąć z zadka na siłę, wiąże się to z niepotrzebną awanturą i złością).
Dziecko czuje się odrzucone, bo matka nie "pomogła", a więc czy to jest ta miłość?
Matka mogłaby przekręcić spodnie i byłby spokój, ale czy to jest wychowanie czy pójście na łatwiznę.

Proszę podajcie jakieś przykłady z różnych sytuacji trudnych wychowania dziecka.
Jak powinien prawidłowo (tzn. bez szkody dla rozwoju dziecka - jego uczuć ,psychiki) postępować rodzić.

A może dziecko tak kaprysząc i wymuszając domaga się miłości i faktycznie czuje się niekochane?

Jak mu pokazać, że rodzić wymagając, robi to z miłości do dziecka a nie ze złości, aby dziecku utrudnić życie?

 Re: Co to znaczy mądra miłość?
Autor: młoda mama (92.58.92.---)
Data:   2014-09-05 13:42

Wydaje mi się, że kiedy dziecko mówi "nie umiem przekręcić spodni od piżamy" rodzic powinien podejść i zapytać, a czego dokładnie nie umiesz. Zacznij przekręcać a jak się zablokujesz do Ci pomogę. A jak uda Ci się samemu przekręcić to przeczytam Ci nie jedną, a dwie bajki przed spaniem.

Trzeba uczyć samodzielności, ale być blisko kiedy dziecko nas potrzebuje. Czasami udając niezdarę chce nam powiedzieć, że potrzebuje bliskości.

Tak myślę.

My też czasami prosimy o pomoc, nie dlatego, że czegoś nie umiemy, ale dlatego, że chcemy bliskości.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: