logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy podarować coś młodej parze?
Autor: popkins (---.18.199.109.static.rdi.pl)
Data:   2014-08-28 22:06

Nigdy nie byłam na ślubie. W tę sobotę idę na ślub kościelny koleżanki (darzę ją wielką sympatią, ale nie przyjaźnimy się). Zastanawiam się czy powinnam coś dać młodej parze. Jak to wygląda? Kto i kiedy daje pieniądze i prezenty? Osoby zaproszone na wesele? Nie będę na weselu. Powinnam przyjść do kościoła z kwiatami? Przyjście z pustymi rękoma będzie nietaktem? Nie chciałabym się zbłaźnić i źle się czuć, jeśli się okaze, że inni obecni coś mają.

 Re: Czy podarować coś młodej parze?
Autor: Paulina (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-08-28 22:35

Moim zdaniem, jeśli idziesz na sam ślub - wystarczą kwiaty lub inny ładny drobny upominek ;)

 Re: Czy podarować coś młodej parze?
Autor: Gosia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-08-29 00:08

Kwiaty, jak najbardziej. Jeśli to nie jest przyjaciółka, to nic więcej nie potrzeba, bo czasami bliscy przyjaciele podczas składania życzeń po ślubie, wręczają od razu prezenty, jeśli nie są zaproszeni na wesele.

 Re: Czy podarować coś młodej parze?
Autor: Elka (---.serv-net.pl)
Data:   2014-08-29 08:20

Jeśli nie jesteś zaproszona na wesele, wystarczy telegram ślubny i bukiecik kwiatów wręczane po wyjściu młodej pary z kościoła. W takiej sytuacji raczej nie kupuje się prezentów. No chyba że po weselu zaprosi cię na kawę do domu, to wtedy wypadałoby już jakiś skromny prezent kupić (ale już nie tak kosztowny jak sprawiają goście weselni).

 Re: Czy podarować coś młodej parze?
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2014-08-29 08:39

Jeżeli jesteś tylko na ślubie (z Twego postu to wynika) to uważam, że w zupełności wystarczą kwiaty dołączone do serdecznych życzeń. Ew. udział w weselu to już "inna bajka".

 Re: Czy podarować coś młodej parze?
Autor: AsiaBB (---.31.19.224.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-08-29 10:39

Jeśli nie jesteś zaproszona na wesele, nie kupuj prezentu. Według mnie postawiłabyś młodą parę w niezręcznej sytuacji, bo podświadomie mamy tak, że za prezent trzeba się odwdzięczyć, a oni nie odwdzięczyli ci się zaproszeniem na przyjęcie. Ale jakiś mały bukiecik warto zabrać do kościoła, bo po ślubie ludzie podchodzą i składają małżonkom życzenia. Ty nie jesteś z najbliższej rodziny, ani nawet się nie przyjaźnicie, więc wystarczy jak podejdziesz, złożysz życzenia, uściśniesz dłoń pana młodego a koleżance wręczysz kwiaty.

 Re: Czy podarować coś młodej parze?
Autor: Marzena (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-08-29 13:04

Elegancko będzie przyjść z kwiatami (nie musi być drogi bukiet, wystarczy skromnie i z klasą) oraz pamiątkową kartką z życzeniami (zawsze układam takie "od siebie"). Jeśli możesz, przystąp do komunii w intencji młodej pary :)

 Re: Czy podarować coś młodej parze?
Autor: Mateusz (---.tvkdiana.pl)
Data:   2014-08-29 13:26

Według polskiej tradycji (przynajmniej tej znanej mnie) pieniądze i prezenty dają wszyscy goście obecni na ślubie. Oczywiście, ma to miejsce po zakończeniu mszy ślubnej. Najpierw robią to osoby najbliższe młodym-rodzina i bliscy przyjaciele, potem znajomi. Inne osoby mogą wręczyć młodym mniejszą sumę i skromniejszy prezent. Pragnę jednak zapewnić, że nawet przyjście na slub bez prezentu nie będzie nietaktem, bo najważniejsza jest obecność na uroczystości.

 Re: Czy podarować coś młodej parze?
Autor: Elka (---.serv-net.pl)
Data:   2014-08-29 15:08

Mateuszu - pierwsze słyszę jakoby wszyscy goście obecni na ślubie mieli dawać pieniądze i prezenty (i to zawsze po wyjściu z kościoła). Często goście weselni wręczają prezenty i składają życzenia na sali. Po wyjściu z kościoła życzenia składają osoby nie zaproszone na wesele (i najczęściej ograniczają się do kwiatów i telegramu).

 Re: Czy podarować coś młodej parze?
Autor: hfgdfg (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-08-29 16:21

popkins, to zależy od Ciebie.
Możesz dać kwiaty, możesz kupić prezent.
Kwiaty wypada dać, drogie nie są a nie będziesz się czuć łyso.
Jeśli to Ci w pomoże w podjęciu decyzji to nam wszyscy obecni w kościele dali prezent (a nieobecni na weselu)
-
Życzenia składa się różnie: przed mszą w domu PM, po mszy, po przyjeździe na miejsce wesela. Najczęściej życzenia wraz z prezentem składa się po Mszy św. - robią to wszyscy, bez podziału na zaproszonych na imprezę i nie zaproszonych. Jeśli już ktoś tą część wesela przenosi do sali to najczęściej z powodu warunków technicznych (mało miejsca pod kościołem, ciasno, dużo obcych ludzi, deszcz, śnieg, zimno itp.)
Jestem fotografem ślubnym :)

 Re: Czy podarować coś młodej parze?
Autor: popkins (---.play-internet.pl)
Data:   2014-08-29 17:53

Dziekuję bardzo za odpowiedzi, wszyscy mi bardzo pomogliście :)

Pana młodego nie znam zupełnie, z panną młodą darzymy się wielką sympatią i zaufaniem. Ale prawda jest taka, że w realnym świecie widziałyśmy się kilka, nie więcej niż kilkanaście razy z racji odległości. Nie uczestniczę w jej życiu codziennym, kontakt wirtualny jest raczej sporadyczny, informujemy się o ważnych rzeczach w naszym życiu. Kiedyś owszem, ale już dawno nie rozmawiałyśmy "tak po prostu". Spotykamy się "przy okazji", gdy jestem w okolicy jej miejsca zamieszkania zawsze zajeżdżam, ona tak samo.

Naprawdę bardzo mi pomogliście. Zdecydowałam, ze kupię kwiaty. Myślę, ze sama moja obecność będzie miła dla niej, w końcu muszę przemierzyć pół kraju chcąc z nimi uczestniczyć w tym ważnym dniu :) Bardzo dziękuję za sugestię z Komunią w intencji małżonków. Szczerze - nie pomyślałam o tym. Dawno nie byłam u spowiedzi, zbieram się od dłuższego czasu, a teraz jest okazja.

Prosze jeszcze o wyjaśnienie o co chodzi z telegramem ślubnym, który pojawił sie w postach. To coś innego niż pamiątkowa kartka? No i czego życzyc młodej parze, poza miłością?

 Re: Czy podarować coś młodej parze?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-08-30 01:27

Zanim kupisz kwiaty - przeczytaj jeszcze raz zaproszenie. Coraz częściej młode pary proszą na zaproszeniu, aby zamiast kwiatów dać datek na "coś" (od Caritas po schronisko dla bezdomnych zwierząt, możliwości jest wiele). Wtedy nie do końca wypada wydawać pieniądze na kwiaty, chyba że jeden symboliczny. W takiej sytuacji po ślubie obok pary młodej stoi ktoś z danej fundacji z puszką. Ludzie podchodzą, składają młodym życzenia, a potem wrzucają co łaska do puszki. Można powiedzieć, że jest to równocześnie prezent dla jakiejś fundacji i od państwa młodych, i od gości przychodzących na ślub. (Może Mateuszowi o to chodziło? Bo też się z nim nie mogę zgodzić, a byłam na ślubach wiele razy).

Ofiara jest zamiast kwiatów, zazwyczaj daje każdy, kto podchodzi z życzeniami, chyba że jednak zdecydował się na kwiaty (mógł nie doczytać, lub akurat nie mieć życzenia składać ofiary na daną fundację, np. nie lubi psów).
Ten, kto idzie na wesele, daje oprócz tego albo prezent, albo pieniądze w kopercie. Zwyczajowo jest to przynajmniej równowartość kwoty, jaką wydają państwo młodzi na zaproszoną osobę (parę) w lokalu w danej okolicy.

 Re: Czy podarować coś młodej parze?
Autor: Sowa Przemądrzała ;) (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2014-08-30 09:54

Szczerze mówiąc to zaproszenie kogoś, kto ma do nas kilkaset kilometrów, na sam ślub, uznałabym za nietakt. Na sam ślub to się zaprasza znajomych mieszkających blisko. I oczywiście że same kwiatki. Żadne tam kartki. Przecież osobiście się składa życzenia.

 Re: Czy podarować coś młodej parze?
Autor: Magda (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2014-08-31 22:36

Cieszyłam się z kartek i prezentów - było ich mało, ale były - książki, wino, słodycze. Sama też wolę dawać nowożeńcom prezenty zamiast kwiatów, tych i tak dostają zawsze mnóstwo. Koszt podobny.
Osoby dojeżdżające z większej odległości powinny mieć zapewniony przez młodych lub ich rodziny nocleg. My nie robiliśmy wesela dla znajomych, ale noclegi dla przyjeżdżających z daleka były ustawione z zapasem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: