logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak znaleźć wspólnotę?
Autor: Ruth (---.play-internet.pl)
Data:   2014-08-28 22:42

Kiedyś należałam do Odnowy w Duchu Świętym (ok 10 lat temu) potem przeprowadziłam się do innego miasta i kilka lat żyłam bez Boga. Pan Bóg jednak cały czas działał w moim życiu i rok temu poczułam pragnienie powrotu, nawrócenia i postanowiłam poszukać wspólnoty i odkryć ją na nowo. Wybrałam taką do której miałam najbliżej (też Odnowę), niestety pomimo że ludzie byli bardzo mili i ciepli a ja starałam się całą sobą uczestniczyć w modlitwie, z każdego spotkania wychodziłam ze ściskaniem w mostku, czasem smutek i uczuciem że to chyba nie to, że coś jest nie tak. Z powodów rodzinnych i po części czując że to nie to, przestałam chodzić na te spotkania. Nie zrezygnowałam jednak z Pana Boga - modliłam się w domu, czytałam Pismo Święte, chodziłam na msze święte z modlitwą o uzdrowienie, byłam na rekolekcjach charyzmatycznych. Dzięki temu nawróciłam się naprawdę, odwróciłam od grzechów z przeszłości które mnie prześladowały, wiem że Pan Jezus mnie kocha i ja Jego kocham całym moim sercem, jest dla mnie najważnieszy, pierwszy. Jednak temat wspólnoty cały czas jest we mnie, mam wielkie pragnienie modlitwy wspólnotowej, rozmawiania o Bogu, służenia innym, bycia wśród innych katolików.
Modlę się do Pana o wskazanie drogi, ale może powinnam podjąć jeszcze jakieś działania? A może jednak powinnam wrócić do tamtej wspólnoty sprzed roku?
Nie wiem co mam robić..

 Re: Jak znaleźć wspólnotę?
Autor: Katarzyna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-08-29 20:53

Możesz poszukać jeszcze innych wspólnot, niekoniecznie charyzmatycznych. Tez tak miałam do momentu gdy uświadomiłam sobie, ze przychodzę na spotkania dla Pana Boga a nie dla ludzi, którzy czasem są mili a czasem w ogóle mnie nie zauważają. Na tych spotkaniach również czasem jest ciężko ale mnie ciężej było gdy na nie nie chodziłam. Chyba nie ma co spodziewać się wielkich uniesień bo życie nie na tym polega. Polega chyba na zmaganiu się z naszymi słabościami. I nie wszyscy mają tak, ze wiedzą "tak, to jest moje miejsce". Czasem dopiero na końcu wiesz, że szłaś właściwą drogą (oczywiście wszystko w granicach rozsądku) :)

 Re: Jak znaleźć wspólnotę?
Autor: Ruth (---.play-internet.pl)
Data:   2014-08-29 22:41

Dzięki za tą odpowiedź ale widzisz problem tkwi w tym że naprawdę nie chodziłam na te spotkania dla uniesień i ludzi. Już chyba mam to za sobą. potrafiłam na modlitwie skupić sie maxymalnie, w grupkach dzielenia było trochę trudniej bo ciężko mi się otworzyć i niby wszystko w normie, ale jak wychodziłam stamtąd to coś mi mówiło że to nie do końca to. znajomi którzy są we wspólnocie w innym mieście, mówią że jeśli tak czułam to mam szukać dalej. Nie wiem gdzie szukać więc na razie się modlę. Liczę na to że Pan Bóg kiedyś mi pokaże jak krowie na miedzy gdzie mam iść :)

PAX

 Re: Jak znaleźć wspólnotę?
Autor: pomoc (---.icpnet.pl)
Data:   2014-08-29 23:42

Gdzie mieszkasz Ruth?

 Re: Jak znaleźć wspólnotę?
Autor: Ruth (---.play-internet.pl)
Data:   2014-08-30 19:48

W warszawie

 Re: Jak znaleźć wspólnotę?
Autor: Maggy (---.dynamic.vectranet.pl)
Data:   2014-08-30 23:19

A spróbuj tu:
http://wodazycia.waw.pl/index.php

 Re: Jak znaleźć wspólnotę?
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2014-08-31 12:13

"Modlę się do Pana o wskazanie drogi, ale może powinnam podjąć jeszcze jakieś działania?"

Myślę, że tak. Że trzeba podjąć jakieś działania. Na przykład zacząć szukać.
Możliwości jest mnóśtwo - można poszukać w internecie, można popytać znajomych, można popytać nieznajomych (np na forum), ale generalnie bez podjęcia jakiegoś działania istnieje duża szansa, że nic sie nie wydarzy.

No chyba, że komuś zależy na wspólnoście świadków Jehowy - oni przychodzą sami... ;)

 Re: Jak znaleźć wspólnotę?
Autor: Ruth (---.play-internet.pl)
Data:   2014-09-01 15:18

Dzięki orelka, do podobnych wniosków dochodzę ostatnio :)

Mam jeszcze jedno pytanko dot. tematu: czy myślicie że to jest tak, że jest tam gdzieś dla mnie jakaś wspólnota która na mnie czeka bo taki jest Boży plan dla mnie? Czy możliwości jest dużo a ode mnie zależy jak to pociągnę? takie mam ostatnio rozkminy

 Re: Jak znaleźć wspólnotę?
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2014-09-01 16:41

Powiedziałabym, że i tak i nie.
Nie, bo jednak to nie jest tak, że kiedyś tam na początku stworzenia świata odbyło się wielkie przypisanie ludzi do różnych wspólnot - ustalano w niebie, że Ruth, to do takiej, a Orelka do innej, a może jednak nie, bo tam z nią nie wytrzymają itd.
To od Ciebie zależy, co wybierzesz.
Natomiast w pewnym sensie niektóre wspólnoty są "dla Ciebie" - bo odpowiadają Twojej duchowości, temperamentowi i tak dalej.
Z drugiej strony fiksować się na swoich upodobaniach też nie ma sensu. Ja zawsze twierdziłam, że będę się trzymac z dala od wspólnot charyzmatycznych, bo to nie moja bajka. Tymczasem dwa dni po tym jak rzucił mnie facet polecialam na spotkanie Odnowy w Duchu Świętym, w której średnia wieku wynosi 60 lat a mężczyzn ani na lekarstwo. Ba - nawet na rekolekcje z nimi pojechałam - tak mi było źle.
I co? Efekt był taki, że nie tylko bardzo się przydałam, bo w pewnym momencie muzycznych zabrakło, nie tylko ksiądz mi powiedział, że jestem w związku z tym darem z nieba (miło takie słowa usłyszeć zaraz po tym jak człowiek, którego kochałam stwierdził, że nie chce mnie już widzieć), ale najlepsze, że i Pan Bóg mi kilka słów powiedział.
Czy Odnowa jest "dla mnie"? Nie wiem. Ale wtedy - w tym konkretnym momencie - absolutnie była.
Tak więc mniej rozkminiania, a więcej szukania. Bo bardzo często takie rozkminy to tylko pretekst, żeby nic nie robić.
Szukaj. A znajdziesz.

 Re: Jak znaleźć wspólnotę?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-09-01 18:20

Co to są rozkminy i skąd takie słowo?

-------

www.miejski.pl/slowo-Rozkmina
www.miejski.pl/slowo-Rozkminia%C4%87

moderator

 Re: Jak znaleźć wspólnotę?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-09-01 18:43

Dziękuję: ) Dalej nie wiem, jakie jest pochodzenie tego słowa. Nawet zapytałam brata, który jest bardziej na bieżąco z językiem polskim, ale on też nie znał tego słowa.

 Re: Jak znaleźć wspólnotę?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-09-02 02:14

To jest slang, więc "bycie na bieżąco z językiem polskim" nie za bardzo pomaga. W oficjalnych słownikach wyrażeń slangowych raczej nie ma. Trzeba być na bieżąco z ludźmi tworzącymi pewne środowiska, nie pytać dorosłego tylko dzieci :)) Nie wiem też czy wyrażenia slangowe zawsze mają poważne wyjaśnienia etymologiczne :))

Kmina to podobno był kiedyś (XIX w.) język (żargon) handlarzy i przemytników. To gwara, grypsera. Więc kminić to jakby grypsować, rozumieć, wiedzieć? A rozkminić to starać się zrozumieć, (wy)kombinować, wymyślić?

 Re: Jak znaleźć wspólnotę?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-09-02 03:43

Bogumiło, dziękuję za wyjaśnienia:) Znalazłam też informację, że kmina to podobno po prostu mowa. Mamy kminę ochweśnicką; więcej tutaj
pl.wikipedia.org/wiki/Gwara_ochweśnicka

 Re: Jak znaleźć wspólnotę?
Autor: Ruth (---.play-internet.pl)
Data:   2014-09-03 02:28

orelka dzięki :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: