logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy lekarstwo łamie post eucharystyczny?
Autor: G_JP (---.net.lannet.org)
Data:   2014-12-10 19:57

czy smakowa guma do żucia zalicza się do pokarmu, którego należałoby unikać w czasie postu eucharystycznego? Pytam poważnie. Chodzi o to, że żucie gumy pozwala uniknąć pewnej przypadłości zdrowotnej, która gdy zaistnieje, uniemożliwia dotarcie do kościoła.

 Re: Czy lekarstwo łamie post eucharystyczny?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-12-11 16:00

Gosia, nie judaizuj :-) Lepiej zastanawiaj sie, czy przyjmujesz Pana Jezusa z dodateczna miloscia niz czy smakowa guma to jedzenie, czy nie. Bo zaraz dojdziesz do zastanawiania sie, czy wyobrazanie sobie jedzenia to zlamanie postu, analogicznie do "kto pozadliwie spoglada na kobiete itd" Duch przepisu ma byc wazniejszy, nie literalne wypelnianie prawa. To juz ludzkosc przerabiala, chrzescijanstwo poszlo krok do przodu.

 Re: Czy lekarstwo łamie post eucharystyczny?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-12-11 17:35

Iza,
Pytam, bo ktoś mnie zapytał, czy nie mam wyrzutów sumienia. Nie chcę nikogo gorszyć, ale też nie muszę zdradzać moich prywatnych spraw. Może powinnam powiedzieć "Pilnuj swego sumienia :)". Jeszcze ktoś się obrazi :(

 Re: Czy lekarstwo łamie post eucharystyczny?
Autor: trolejbus (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2014-12-11 18:28

G-JP - mam się martwić, że wokół siebie nie masz nikogo, kto by Ci odpowiedział na te wszystkie pytania? Że jesteś dorosła, a zadajesz pytania w liczbie typowej dla dzieci? Że tylu rzeczy nie wiesz sama, nie potrafisz znaleźć odpowiedzi? Tak, nie mam obowiązku odpowiadać.

Pewnie czytałaś regulamin forum?

Np. 9. Wiele pytań jest natury encyklopedycznej. Forum nie służy wyręczaniu Internautów w tym, co sami moga znaleźć i przeczytać w Biblii, Katechiźmie Kościoła Katolickiego, Kodeksie Prawa Kanonicznego. Nie ma sensu, aby odpowiadający przepisywali encyklopedie czy słowniki. Poza tym jest wiele książek. Trzeba tylko do nich dotrzeć. Osoby zainteresowane jakąś problematyką nie powinny oczekiwać, że za pośrednictwem internetu wszystko zostanie podane im na tacy. Często wystarczy jeden artykuł z przypisami i bibliografią, aby z powodzeniem drążyć dalej. Jeśli po przeczytaniu iluś tam tekstów na dany temat problem pozostanie, to można zadać pytanie, ale proszę tego nie robić na początku poszukiwań. Forum nie jest od dostarczania informacji, które przy pewnym wysiłku każdy może zdobyć sam.

Miejsce na serwerze kosztuje. Może dajesz jakieś ofiary na ten cel, nie wiem.
Takie tylko refleksje na temat Twojej ostatniej aktywności na forum. Może to temat do przemyślenia. Może trzeba znaleźć sobie inne zajęcie. Nie wiem. Nie znam Cię, nie oceniam. Ale Twoje wpisy z pytaniami są jak dla mnie ciut niepokojące.

 Re: Czy lekarstwo łamie post eucharystyczny?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-12-11 19:03

Mozesz też odpowiedziec: nie, nie mam. Guma nie jest posilkiem. Jesli uwazasz, ze jest, pozuj sobie gume zamiast sniadania, obiadu i kolacji, a najdalej nastepnego dnia zmienisz zdanie ;-)

Nie przejmuj sie tak strasznie wszystkim, co ludzie mowia.

 Re: Czy lekarstwo łamie post eucharystyczny?
Autor: Madziagda (---.toya.net.pl)
Data:   2014-12-12 04:26

Czysta woda i lekarstwo nie łamie postu :-)

 Re: Czy lekarstwo łamie post eucharystyczny?
Autor: wyszywaczek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-12-12 08:45

Guma nie jest lekarstwem ani czystą wodą.
Jeśli ma się problemy zdrowotne, należy używać lekarstw, a nie gumy. Możliwe, że guma problem maskuje, ale na pewno nie leczy. Nie szkoda zdrowia?
Lekarstwa nie łamią postu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: