logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy udział w retransmisji = udziałowi w transmisji na żywo?
Autor: Balbina (83.137.1.---)
Data:   2016-11-14 07:09

Chciałabym bardzo uczestniczyć dzisiaj w transmisji mszy św. na żywo z Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku Kamiennej, ta msza jest dla mnie bardzo ważna w Roku Miłosierdzia. Niestety w tym samym czasie mamy peregrynację cudownej figury św. Michała Archanioła z Gargano w sąsiednim mieście. Stąd moje pytanie: czy uczestniczenie w nocnej retransmisji to to samo co uczestniczenie we mszy św. transmitowane na żywo? Czy też jestem uczestnikiem żywej ofiary? Czy też jest to tylko moja modlitwa, dołączona do mszy św.,która już się odbyła, jest zakończona i mnie jako uczestnika nie dotyczyła. Bardzo proszę o szybką odpowiedź, gdyż muszę podjąć zaraz szybką decyzję, co mam robić z tym dniem.

 Re: Czy udział w retransmisji = udziałowi w transmisji na żywo?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2016-11-14 13:19

Moim zdaniem nie. To jest film o zakończonym wydarzeniu historycznym, zatem można dołączyć modlitwę, ale wydarzenie już się zakończyło. Niedawno było podobne pytanie, odsyłałam wtedy do książki ks. Andrzeja Draguły.
Podobnie nie da się uczestniczyć jak w żywej ofierze w filmowym zapisie mszy sprzed 50 lat.
Co więcej, część teologów jest zdania, że udział w transmisji na żywo jest tylko swoistą namiastką, okazją do modlitwy, ale nie jest uczestnictwem.

Jest jeszcze jedna sprawa. Człowiek nie jest stworzony do bycia w kilku miejsca równocześnie. Dlatego nie może w pełni uczestniczyć ciałem i duchem w jednej, duchem i po czasie w dwóch, trzech, siedemnastu zakończonych mszach. Retransmisje mogą być przecież liczne. Albo wile razy powtarzany ten sam materiał.
Co więcej, można sobie wyobrazić sytuację: nie byłam na mszy niedzielnej. Włączę sobie transmisję za trzy dni i będzie OK, to przecież to samo. Na pewno nie, nie będzie to równoważne.

 Re: Czy udział w retransmisji = udziałowi w transmisji na żywo?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2016-11-16 00:48

Na stronie sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach (klik) jest informacja (na czerwono i z wykrzyknikiem):
"Przypominamy, że transmisja w jakiejkolwiek formie (TV, Radio, Internet) nie jest uczestnictwem we Mszy Świętej".

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: