logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Bóg wybacza tylko kiedy o to prosisz.
Autor: KresVPL (---.bb.online.no)
Data:   2017-09-23 21:34

My ludzie musimy wybaczac zawsze, ale Bog tylko wtedy kiedy ktos prosi o wybaczenie. O co chodzi?

 Re: Bóg wybacza tylko kiedy o to prosisz.
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-09-23 23:20

Prosić to być gotowym na przyjęcie Bożego Wybaczenia. Pan Jezus Dobry i Miłosierny już nam wszystko wybaczył i odkupił nas przez Swoją Śmierć. Zawsze jednak szanuje wolną wolę człowieka i pyta: "Co chcesz, abym ci uczynił?"
Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas

 Re: Bóg wybacza tylko kiedy o to prosisz.
Autor: B. (---.184.132.254.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2017-09-24 02:10

"My ludzie musimy wybaczać zawsze, ale Bóg tylko wtedy kiedy ktoś prosi o wybaczenie. O co chodzi?"
Niedokładnie tak jest. Pan Jezus powiedział:
"3 Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli żałuje, przebacz mu. 4 I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwróciłby się do ciebie, mówiąc: żałuję tego, przebacz mu." Łk 17,3-4
Zatem tu mowa jest o upomnieniu grzesznika i jego żalu za grzech.

Ewangelista Mateusz relacjonuje ten aspekt tak:
"21 Wtedy Piotr zbliżył się do Niego i zapytał: Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy? (22) Jezus mu odrzekł: Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy. (23) Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał rozliczyć się ze swymi sługami. (24) Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który mu był winien dziesięć tysięcy talentów. (...)" Mt 18,21nn

Zauważ, że Pan Jezus aby rozjaśnić kwestię przebaczania, przytoczył przypowieść, której początek zacytowałam w Mt 18,23. Ta przypowieść kończy Pan Jezus słowami: "35 Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu»."
Przeczytaj tę przypowieść. Wynika z niej, że Pan Bóg przebaczył Tobie (i mnie) bardzo wielkie długi (grzechy), których sami NIGDY nie bylibyśmy w stanie naprawić (skutków naszych grzechów). Skoro Bóg przebaczył nam, gdy w spowiedzi żałowaliśmy, to jakże my możemy być znacznie bardziej surowi wobec naszych braci? Bóg przebacza nam najstraszniejsze, nieodwracalne zło ( np. zabójstwo, nieludzki gwałt), byle tylko z serca żałować, nawet z płaczem.

Pan Jezus przebaczył nawet swoim oprawcom (wisząc na krzyżu!), którzy w tym momencie wcale jeszcze nie prosili o przebaczenie:
"34 Lecz Jezus mówił: Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią. (...)" Łk 23,34
Myślę, że zawsze obowiązuje nas zasada miłości bliźniego, zawsze. Gdy bliźni czyni źle, po ludzku trzeba go ukarać, w niektórych przypadkach nawet np. więzieniem, ale trzeba kochać go nawet gdy jest w tym więzieniu. Nauka Pana Jezusa jest niesamowita, jest szczytem humanitaryzmu, np. mówi o odwiedzaniu więźniów:
"36 byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie." Mt 25,36
Tak zrobił Papież Jan Paweł II (wręcz modelowo) wobec Ali Agcy. Poszedł do niego do więzienia i przebaczył, mimo że tamten o przebaczenie nie prosił.
"19 Umiłowani, nie wymierzajcie sami sobie sprawiedliwości, lecz pozostawcie to pomście [Bożej]! Napisano bowiem: Do Mnie należy pomsta. Ja wymierzę zapłatę - mówi Pan - ale: Jeżeli nieprzyjaciel twój cierpi głód - nakarm go. 20 Jeżeli pragnie - napój go! Tak bowiem czyniąc, węgle żarzące zgromadzisz na jego głowę.
21 Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!" Rz 12,19-21.
Trudne? Może częściej powinniśmy prosić np. "Boże, jestem bezradny, weź tę sprawę w Swoje ręce".
Serdecznie pozdrawiam.

 Re: Bóg wybacza tylko kiedy o to prosisz.
Autor: Bronislaw (---.dynamic.kabel-deutschland.de)
Data:   2017-09-27 10:14

Fragment wypowiedzi kard. Avery Dulles SJ:
Założenie, że chrześcijaństwo stawia przebaczenie na miejscu sprawiedliwości, że głosi powszechne przebaczenie — to poważne nieporozumienie. Jezus, podobnie jak Jan Chrzciciel, przestrzega swoich słuchaczy, aby ratowali się przed gniewem, na który zasłużyli. Wzywa do modlitwy o przebaczenie, jak czynimy to w Modlitwie Pańskiej. Ale modlitwa to tylko jeden z wymaganych warunków wstępnych. Nawet wtedy, kiedy Jezus kategorycznie nakazuje swoim uczniom wybaczać, wspomina o upomnieniu i skrusze: Jeśli twój brat zawini, upomnij go; i jeśli żałuje, przebacz mu. I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwrócił się do ciebie mówiąc „Żałuję tego”, przebacz mu! (Łk 17, 3-4)
Nigdzie, ani w Starym, ani w Nowym Testamencie nie jest napisane, że przebaczenie zastępuje sprawiedliwość, że Bóg zawsze przebacza grzechy, albo że my powinniśmy przebaczać zawsze i każdemu. Papież Jan Paweł II podkreśla konieczność postawienia tych warunków. W żadnym miejscu orędzia ewangelicznego ani przebaczenie, ani też miłosierdzie jako jego źródło, nie oznacza pobłażliwości wobec zła, wobec zgorszenia, wobec krzywdy czy zniewagi wyrządzonej. W każdym wypadku naprawienie tego zła, naprawienie zgorszenia, wyrównanie krzywdy, zadośćuczynienie za zniewagę, jest warunkiem przebaczenia. („Dives in misericordia”, nr 14).
Pozdrawiam serdecznie.

 Re: Bóg wybacza tylko kiedy o to prosisz.
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2017-09-27 19:12

Radzę przeczytać pełną wypowiedź kard. Dullesa: klik. Przytoczony przez Bronisława fragment można źle zinterpretować bez lektury całości.

 Re: Bóg wybacza tylko kiedy o to prosisz.
Autor: Bronek (---.dynamic.kabel-deutschland.de)
Data:   2017-09-30 11:29

Dziekuję panu (ni) "J" za słuszną uwagę o konieczności przeczytania całego artykułu. Moją intencją było zachęcenie do przemyślenia i pogłebienia ważnego i bardzo aktualnego tematu związanego z przebaczeniem. A wracając do tytułowego pytania, chcialbym zwrócić uwagę na różnicę między przebaczeniem ludzkim i tym które chce nam dać Bóg. Przebaczenie osoby pokrzywdzonej jest aktem wyrzeczenia się naszego pragnienia zemsty, odwetu i pozostawienia odpłaty w Bożych rękach. Tak rozumiane przebaczenie nie musi być koniecznie związane z pojednaniem. Inaczej jest z przebaczeniem Bożym, które rozumiem jako odpuszczenie grzechów i przywrócenie więzi przyjaźni, a nawet komunii, z Bogiem. Tutaj potrzebne jest zaangażowanie człowieka i Pana Boga.
Pozdrawiam serdecznie

 Re: Bóg wybacza tylko kiedy o to prosisz.
Autor: B. (---.184.134.69.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2017-10-02 21:14

Może jeszcze zasada wyrażona przez Pana Jezusa najkrócej, ale przenikająca do szpiku kości:
"I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom"(Mt 6, 12 - przekład Wujka).
Serdecznie pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: