logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Spowiedź osoby z otępieniem.
Autor: Sylwia (---.play-internet.pl)
Data:   2017-10-31 06:35

Szczęść Boże
Czy osoby starsze z otępieniem mogą się spowiadać? Chodzi o przypadki, w których osoba z powodu zaników pamięci nie pamięta często podstawowych rzeczy więc nie jest w stanie spełnić warunków dobrej spowiedzi. Oczywiście w tym stanie swiadomości nie może popełnić grzechu ciężkiego. Czy takiej osobie spwiedź jest niepotrzebna czy należy jej to umożliwić? Czy może otrzymać absolucję?

 Re: Spowiedź osoby z otępieniem.
Autor: xxx (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2017-10-31 15:57

Pewno, że mogą się spowiadać.
Ktoś z zewnątrz (poza penitentem i spowiednikiem) nie jest w stanie stwierdzić, czy nie może popełnić grzechu ciężkiego. Myślę, że popełniać grzechy ciężkie, ale może też o nich zapominać. Tak ciężki stan zdrowia jest wielką pokusą np. do zwątpienia. Sakrament Pojednania jest potrzebny.
Mieszkałam kiedyś z osobą, która chorowała na chorobę Alzheimera. Są w tej chorobie przynajmniej przebłyski świadomości, chociaż człowiek już nie umie mówić. W tej osobie widziałam wielkie pragnienie łaski i modlitwy. Zawsze się ożywiała, kiedy się przy niej głośno modliłam, i była wtedy szczęśliwa.
Co do szczegółów, to najlepiej omówić ze spowiednikiem. Są różne stany świadomości.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: