logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Argumenty za rzymskim katolicyzmem.
Autor: Marcin (---.net.brewet.pl)
Data:   2017-11-21 20:43

Poszukuję tego JEDYNEGO Kościoła. Odkryłem niedawno, że już św. Ignacy Antiocheński pisał o Kościele katolickim. Problem w tym, że prawosławni też określają siebie mianem katolików. Rozumiem, że jesteście rzymskimi katolikami, tak więc chciałbym od Was poznać argumenty przemawiające za rzymskim katolicyzmem.

 Re: Argumenty za rzymskim katolicyzmem.
Autor: M. (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2017-11-21 22:04

Polecam książkę małżeństwa konwertytów:

Scott i Kimberly Hahn, "W domu najlepiej. Nasza droga do Kościoła katolickiego" (Rome Sweet Home) (klik).

Ulf i Birgitta Ekman - małżeństwo znane w całym chrześcijańskim świecie, od wielu lat zaangażowanie w głoszenie Dobrej Nowiny. W 2014 roku, wówczas jeszcze jako charyzmatyczni liderzy szwedzkiego wolnego Kościoła Livets Ord, dołączyli do wspólnoty katolików. Wiadomość o tym wydarzeniu odbiła się szerokim echem, wzbudzając zdziwienie, zachwyt, konsternację.

Dlaczego zdecydowali się na taki krok? Kto skłonił ich, aby po kilkudziesięciu latach dojrzałego chrześcijańskiego życia przyjąć katolicyzm? Jak aktualnie postrzegają współpracę między katolikami i protestantami?

Ich wspólna opowieść to świadectwo pełne pokoju, ale też ewangelicznej pasji. Eckmanowie odnaleźli swoje miejsce, aby z jeszcze większą gorliwością głosić wielkie dzieła Boga.

W tej książce opowiadamy o naszej kilkuletniej wędrówce, przybliżaniu się do Kościoła katolickiego i wreszcie pełnym zjednoczeniu z nim. Opowiadamy, każde ze swojej perspektywy, o osobistych doświadczeniach i wydarzeniach, w których razem na tej drodze uczestniczyliśmy. (…) Dotyka ona jednej z najważniejszych decyzji, jaką podjęliśmy na naszej chrześcijańskiej drodze.

(klik)

 Re: Argumenty za rzymskim katolicyzmem.
Autor: M. (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2017-11-23 10:16

Może warto poznać świadectwa konwertytów.

Np. Scott Hahn. Tu można poczytać: http://adonai.pl/swiadectwa/?id=134. Książka ich autorstwa "Rome sweet home" jest napisana bardzo prosto, polecam.

Albo Henry Newman. Czytałam jego książkę (umknął mi tytuł...) o jego drodze od anglikanizmu do katolicyzmu. Dla mnie fascynująca, ale raczej trudna.

 Re: Argumenty za rzymskim katolicyzmem.
Autor: Marek Piotrowski (---.global.tygrys.net)
Data:   2017-11-23 14:56

Zaraz zaraz. Nie wiem czy warto pytać o "Rzymski" katolicyzm, skoro CAŁY Kościół katolicki ma tę samą wiarę. Ja, jako rzymski katolik nie jestem jakoś lepszym katolikiem od członka Kościół ormiańsko-katolickiego czy Kościoła erytrejskiego.

Kościoły katolickie takie jak Kościół chaldejski, Kościół koptyjski, Kościół ormiański ,Kościół maronicki, Kościół syryjski, Kościół melchicki, Kościół syromalabarski, Kościół syromalankarski, Cerkiew ukraińska, Cerkiew rumuńska, Kościół etiopski, Kościół erytrejski, Cerkiew słowacka, Cerkiew rusińska, Cerkiew węgierska, Cerkiew włoska, Cerkiew grecka, Cerkiew bałkańska, Cerkiew bułgarska, Cerkiew macedońska, Cerkiew albańska, Cerkiew rosyjska, Cerkiew białoruska, Cerkiew neounicka również uznają papieża.

Ponieważ Kościół rzymskokatolicki (albo jak inni mówią - "łaciński") przewyższa (mocno) swoją liczebnością inne Kościoły katolickie, często utożsamiany jest on z Kościołem katolickim w ogóle, ale warto pamiętać, że razem tworzymy Kościół katolicki.

"(...) Kościoły, tak Wschodu, jak i Zachodu, chociaż różnią się częściowo między sobą tak zwanymi obrządkami, mianowicie liturgią, karnością kościelną i spuścizną duchową, są wszakże jednakowo poddane władzy pasterskiej Biskupa Rzymskiego (...). Dlatego Kościoły te jednakową posiadają godność i żaden z nich nie góruje nad innymi z racji obrządku. Cieszą się też tymi samymi prawami i poddane są tym samym obowiązkom"[Dekret o Kościołach wschodnich katolickich Orientalium ecclesiarum nr 3.].

Wracając do Twojego pytania: dlaczego Kościół katolicki a nie Prawosławny: przyznam że trudno o tym mówic, gdyż nie chciałbym mówić czegoś PRZECIW Prawosławiu - które bardzo szanuję (szkoda, że Prawosławni są tak niechętnie do katolików usposobieni).
Powiedziałbym po prostu, że Kościół katolicki zachował pełnię Objawienia, Prawosławny w swoim pragnieniu sojuszu tronu i ołtarza trochę zgubił (przez co różne jego części miewają różne nauczania).

 Re: Argumenty za rzymskim katolicyzmem.
Autor: Marek Piotrowski (---.global.tygrys.net)
Data:   2017-11-24 09:06

Tak sobie jeszcze myślałem nad kryterium... Myślę że szukaj sukcesji, prostej drogi od Apostołów. Chrześcijanie pierwszych wieków tak uczą:

Tertulian (ur. 155r.) w Preskrypcji przeciw heretykom pisał:
„Podajcie początek waszych kościołów i ukażcie nieprzerwalny szereg waszych biskupów, iżby pierwszy biskup jednego z Apostołów lub mężów apostolskich miał za poprzednika, albowiem w ten sposób dopiero apostolskie kościoły mogą wykazać swe pochodzenie i początek (...) każdy kto by chciał nauczać w Kościele i swą naukę podawać za naukę Apostołów, ma najpierw wykazać czyim jest następcą”


Święty Klemens Aleksandryjski (ur.150 - nie mylić z św.Klemensem Jerozolimskim):
„Ale, na szczęście, owi nauczyciele, którzy strzegą prawdziwego przekazu błogosławionej nauki, bezpośrednio od świętych Apostołów: Piotra, Jakuba, Jana i Pawła pochodzącej, a która syn po ojcu przejmował (...), przybyli, dzięki Bogu, i do nas, aby w naszych duszach złożyć nasienie, stanowiące dziedzictwo po przodkach i Apostołach”./Kobierce/

W roku 160 Hegezyp napisał Historię Kościoła, w której zamieścił m.in. takie stwierdzenie: „W każdym mieście, w którym zachowano nieprzerwalne następstwo biskupa, życie kościelne odpowiada nauce Prawa, Proroków i Pana”.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: