logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Tylko do owiec z domu Izraela czy również do innych?
Autor: Mati (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-12-07 12:00

Witajcie, zastanawia mnie, jak to rozumieć?

"Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz." J 10,16

"Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela". Mt 15,24

O co dokładnie chodzi z owcami? Z jednej strony Pan Jezus mówi, że jest posłany tylko do owiec z domu Izraela, jednak wspomina o innych?

 Re: Tylko do owiec z domu Izraela czy również do innych?
Autor: A2 (---.icpnet.pl)
Data:   2017-12-07 17:42

Najpierw do Izraela, a po Zmartwychwstaniu - do wszystkich.

 Re: Tylko do owiec z domu Izraela czy również do innych?
Autor: B. (---.184.129.187.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2017-12-12 03:01

Może porównaj inny fragment Ewangelii (wkleiłam na końcu). Zauważ, że gdy tam Pan Jezus powiedział żydom z Nazaretu (gdy Go zlekceważyli), że w historii Izraela łask doznali przykładowi cudzoziemcy (wdowa z Sarepty Sydońskiej, Syryjczyk Naaman) a nie Izraelici, to żydzi chcieli Pana Jezusa aż zabić. Bo na etapie starotestamentalnym Izrael miał zakaz łączenia się z cudzoziemcami, ponieważ cudzoziemcy byli poganami.. Np.:
"3 Nie będziesz z nimi zawierał małżeństw: ich synowi nie oddasz za małżonkę swojej córki ani nie weźmiesz od nich córki dla swojego syna, 4 gdyż odwiodłaby twojego syna ode Mnie, by służył bogom obcym.(...)" Pwt 7,3-4
Warunkiem zaakceptowania cudzoziemca (owcy z innej owczarni) było poddanie się przez niego obrzezaniu i przyjęcie wiary w Boga Izraela:
"48 Jeśliby cudzoziemiec przebywający u ciebie chciał obchodzić Paschę ku czci Pana, to musisz obrzezać wpierw wszystkich potomków jego domu, i wtedy dopiero dopuścić go możesz do obchodzenia Paschy, gdyż wówczas będzie miał prawa tubylców.(...)" Ks. Wyjścia 12,48

Dlaczego Bóg wprowadził tak surowe prawa dotyczące zakazu sprzymierzania się z cudzoziemcami-poganami? Bo Bóg nazywał zwyczaje pogańskie obrzydliwością (np. palenie dzieci na ofiarę dla bożka Molocha). Podobne barbarzyństwo występuje wśród ludów pogańskich aż do dziś (np. wśród ludów Papui-Nowej Gwinei albo Afryki), opisują to misjonarze.

Ostatecznym celem Boga jest jednak nawrócenie i zbawienie WSZ YSTKICH, dlatego Apostołowie dostali na końcu od Pana Jezusa nakaz:
"19 Idźcie więc i nauczajcie WSZYSTKIE narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. 20 Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata." Mt 28,19-20

33 (...) Królestwo niebieskie podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż się wszystko zakwasiło." Ew. Mateusza 13,33
Żydzi to "owce z domu Izraela". Oni (w tym Apostołowie) są zaczynem, który zakwasza (przemienia na sposób Boży) cały świat.

Serdecznie pozdrawiam.

* * *

"20 Zwinąwszy księgę oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Nim utkwione. 21 Począł więc mówić do nich: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli». 22 A wszyscy przyświadczali Mu i dziwili się pełnym wdzięku słowom, które płynęły z ust Jego. I mówili: «Czy nie jest to syn Józefa?» 23 Wtedy rzekł do nich: «Z pewnością powiecie Mi to przysłowie: Lekarzu, ulecz samego siebie; dokonajże i tu w swojej ojczyźnie tego, co wydarzyło się, jak słyszeliśmy, w Kafarnaum». 24 I dodał: «Zaprawdę, powiadam wam: żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. 25 Naprawdę, mówię wam: Wiele wdów było w Izraelu za czasów Eliasza, kiedy niebo pozostawało zamknięte przez trzy lata i sześć miesięcy, tak że wielki głód panował w całym kraju; 26 a Eliasz do żadnej z nich nie został posłany, tylko do owej wdowy w Sarepcie Sydońskiej9. 27 I wielu trędowatych było w Izraelu za proroka Elizeusza, a żaden z nich nie został oczyszczony, tylko Syryjczyk Naaman»10. 28 Na te słowa wszyscy w synagodze unieśli się gniewem. 29 Porwali Go z miejsca, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na stok góry, na której ich miasto było zbudowane, aby Go strącić. 30 On jednak przeszedłszy pośród nich oddalił się." Łk 4

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: