logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Modlitwy w zeszycie ze świecką okładką.
Autor: Malgorzata (5.174.127.---)
Data:   2017-12-18 03:08

Witam,
Chciałabym zapytać czy wypada zapisywać modlitwy w zeszycie (nieposiadającym religijnej okładki) i na karteczkach i korzystać z tego typu "materiałów"?

Ps. Czy jest czymś zlym odcięcie części kartki z tekstem modlitwy a następnie doklejenie jej z powrotem? Przepraszam za dziwność pytania - ale wydało mi się, że logo na kartce może być niewłaściwe, po czym stwierdziłam iż popadam w obsesję.

 Re: Modlitwy w zeszycie ze świecką okładką.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-12-18 21:56

No rzeczywiście, blisko przesady.
Przecież przez całe lata istniały zeszyty i inne materiały piśmiennicze bez religijnych motywów, okładek i nie było problemu ;) Nadal nie ma. Żadnego. Możesz notować na luźnych kartkach. Możesz wpisywać modlitwy do zeszytu w kwiatki i w paski, w samochody i w tygrysy. No chyba że obrazek byłby obsceniczny, ale wtedy to w ogóle nie kupowałabym takiego zeszytu.

A współczesne okładki "zeszytów do religii" z grafika religijną są niekiedy niestety rozpaczliwie kiczowate. Szkoda, paczą gusty i straszą szpetotą w kontekście religijnym.

 Re: Modlitwy w zeszycie ze świecką okładką.
Autor: Malgorzata (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2017-12-19 03:33

Dziękuję za odpowiedź :) zostawiam więc mój zeszyt z "wystrzałowymi" cukierkami. Wiem, że jestem blisko przesady, jak w tej opisanej sytuacji - logo w roku kartki wydało mi się "podejrzane" więc odcięłam część modlitwy. Po czym doszłam do wniosku, że nieco dramatyzuję i dokleiłam na powrót. Po czym znów wątpliwość, że to "znieważenie" modlitwy i tak nie wypada - tekst litanii na pociętej stronie. To już zakrawa na jakąś obsesję :/

 Re: Modlitwy w zeszycie ze świecką okładką.
Autor: B. (---.184.131.32.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2017-12-19 12:15

"logo na kartce może być niewłaściwe" - to zależy, co zawiera to logo. Jeżeli jest to np. symbol okultystyczny, to takich zeszytów nie kupujemy.
Pozdrawiam.

 Re: Modlitwy w zeszycie ze świecką okładką.
Autor: Malgorzata (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2017-12-20 01:01

Sprawdziłam - to logo na stronach kartek wkładów segregatorowych znanej firmy papierniczej. Nie wiem dlaczego wydało mi się niestosowne. No w każdym razie z okultyzmem raczej nie ma nic wspólnego. To właśnie takie obsesyjne religijne natręctwa - jak pisałam - później bardziej zaniepokoiło mnie, że pocięłam modlitwę. To znów zaniepokoi mnie że w zeszycie mam zapisany tekst jakiejś Nowenny obejmujący tylko 5-9 dzień - i już panika, że ponieważ nie ma zapisanej całości - jest to jakieś "znieważenie". Nie wiem skąd te skrupuły...

 Re: Modlitwy w zeszycie ze świecką okładką.
Autor: wyszywaczekwredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2017-12-20 07:26

lekarz.

 Re: Modlitwy w zeszycie ze świecką okładką.
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2017-12-20 11:53

Małgorzato, spróbuj może podejść do modlitwy, do swoich zapisków odpowiadając sobie na pytanie - czym dla mnie jest modlitwa?
Modlitwa to Twoja rozmowa z Bogiem, Twoja i tylko Twoja. To Ty dobierasz myśli, słowa, wyznania, dziękczynienia, prośby.
Jedyna modlitwa formułą, ktorą dał nam sam Jezus jest Modlitwa Pańska - Ojcze nasz.
Wyznanie wiary - Credo jest modlitwą ustanowioną przez Kościół, jest zbiorem zasad wiary.
Zdrowaś Mario: (klik) - tu jest wyjaśniona geneza i przesłanie tej modlitwy.

Co do zapisywania, sposobu odmawiania, miejsca, wyboru modlitwy i innych "czynników zewnętrznych" to najważniejsze żeby w ogóle się modlić. To może być malutka karteczka, czy obrazek z modlitwą, ktorą nosisz przy sobie. Może to być zapisany fragment Słowa Bożego, ktory masz w notesiku, można czytać Pismo Święte z nośnikow elektronicznych.
Jeżeli modlisz się z potrzeby serca, z pragnienia kontaktu z Bogiem to nigdy nie znieważysz modlitwy.
W modlitwie mogą wystąpić rozproszenia, zapomnienie, pomylenie treści, przerwana czy wygnieciona kartka.
Panu Bogu miła jest Twoja rozmowa z Nim, Twoja bliskość. Możesz klęczeć, możesz siedzieć, możesz modlić się w drodze do pracy czy po zakupy kiedy wokól jest szum samochodów a u współpasażera dudni w słuchawkach demoniczna muzyka.
Jeżeli padasz ze zmęczenia po calym trudnym dniu i już leżysz w łóżku, czy jesteś złożona chorobą to westchnienie do Boga z krótkim dziękczynieniem za ten dzień i znak krzyża, który sam w sobie jest modlitwą potwierdzająca wiarę w Trójcę Świętą jest godną modlitwą.
Jeżeli chodzi o nowenny, niektóre są odmawiane w określonym czasie. Inne odmawiane z własnego wyboru. Może sie zdarzyć zapomnienie, brak możliwości uczestniczenia, brak dostepu do treści. To nie jest "magiczna" modlitwa, zresztą żadna modlitwa sama w sobie nie jest magiczna. Ubranie modlitwy w słowa jest potrzebne nam żeby Pan Bóg "lepiej usłyszał"
A z modlitwą jest tak:

"Choć jeszcze nie ma słowa na języku: Ty, Panie, już znasz je w całości.
Ty ogarniasz mnie zewsząd i kładziesz na mnie swą rękę." (Ps 139, 4-5)

Małgorzato, trochę odbiegłam od pytania startowego ale chciałam Ci chociaż trochę pomóc w uwolnieniu się od tych skrupułów.

 Re: Modlitwy w zeszycie ze świecką okładką.
Autor: Malgorzata (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2017-12-23 22:01

Dziękuję za odpowiedzi. Z tą Nowenną było tak - odmawiałam 4 dni z internetu, zepsuł mi się sprzęt, więc od 5 dnia przepisałam do zeszytu, bo nie wiedziałam kiedy znów będę mieć dostęp do sieci. A teraz po długim czasie zaczęło mnie nurtować, że to grzech mieć "ucięta" modlitwę w zeszycie. Pewnie jeden z przedmówców ma trochę racji - to nieraz zakrawa na problem chorobowy - jakaś nerwica natręctw, skrupuły, a może neurotyczna religijność.
Kalino, dzięki - już postaram się nie patrzeć z przerażeniem na powtykane do Brewiarza karteczki z tekstami modlitw, muszę jeszcze zrezygnować z uporczywego nawyku używania w nich formy z końcówką -a.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: