logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Nie chodzi na msze. Czy moze byc chrzestnym?
Autor: Mary (---.dsl.bell.ca)
Data:   2018-01-04 22:54

Chce ochrzcic dziecko ale rownoczesnie nie mam nikogo kto bylby lepszy jako chrzestny jak moj brat. Jest z rodziny katolickiej wszystkie sakramenty swiete mial oprocz malzenstwa bo jest samotny nie zyje z nikim bez slubu ale nie chodzi na msze do kosciola. Pani sekretarka powiedziala ze musi byc zapisany do parafii (tutaj ludzie sie zapisuja z powodu datkow ktore mozna odliczac sobie od podatkow a takze zeby byc w porzadku z obecnym prawem). Ja wierze ze moj brat wczesniej czy pozniej znajdzie swoja droge do Jezusa, dlaczego mam go dolowac i wziac kogos o ktorym nic nie wiem oprocz tego ze uczeszcza na msze. Jak to wyglada z punktu widzenia kosciola? Chcialabym prosic ksiedza zeby zgodzil sie na mojego brata. Jak to przedstawic? I czy w ogole jest szansa?

 Re: Nie chodzi na msze. Czy moze byc chrzestnym?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2018-01-05 15:30

Rodzic chrzestny z definicji ma być osobą wierzącą i praktykującą, bo jego zadaniem jest wspieranie matki i ojca dziecka na drodze wychowania ich pociechy w wierze. Funkcja rodzica chrzestnego ma stanowić swego rodzaju zabezpieczenie przed utratą wiary przez ochrzczonego/ochrzczoną w razie gdyby pojawiły się jakieś kłopoty w tej materii. Dotyczy to również praktyk religijnych. Wyobraź sobie taką sytuację: jest Wielkanoc, jednak rodzice pewnego dziecka z jakiegoś powodu uznali, że nie wybierają się do kościoła. Dziecko ma jednak szczerą chęć uczestnictwa w Eucharystii, w związku z czym dzwoni do swojego chrzestnego(który akurat mieszka niedaleko):
- Wujku, pójdziesz ze mną do kościoła? Właściwie chciałem/chciałam iść z rodzicami, ale....
- I co powiedzieli twoi rodzice?
- No,stwierdzili, że w tym roku nie mają na to czasu.
- Ach, widzisz, prawdę mówiąc mnie też się nie chce.
Dziecko to, wysłuchawszy najpierw swoich rodziców, a potem chrzestnego dochodzi do wniosku, że brak udziału w Eucharystii nie jest tak właściwie niczym złym, skoro tak postępują jego bliscy i w efekcie staje się "wierzącym niepraktykującym".
Niepokoi mnie trochę dalsza część Twojego posta, w której pozwalasz przypuszczać, że poza bratem nie masz absolutnie żadnych przyjaciół/wypróbowanych znajomych, którzy mogliby być rodzicami chrzestnymi. A może jednak takie osoby istnieją, tylko Ty sama uparłaś się na opcję "brat, albo nikt"? Odpowiedz sobie sama. Jeśli zaś chodzi o przekonywanie księdza, aby zgodził się na brata jako chrzestnego, to przepraszam, ale nie pomogę, bo słabo wychodzi mi dowodzenie, że czarne jest białe. Szansą na umożliwienie Twojemu bratu bycie prawdziwym rodzicem chrzestnym byłoby nakłonienie jego samego do zmiany swojego życia. Obawiam się jednak, że byłby to proces trwający latami, a Twoje dziecko nie powinno czekać tak długo. Spróbuj się przemóc i wybierz jednak kogoś innego.

 Re: Nie chodzi na msze. Czy moze byc chrzestnym?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-01-05 16:55

To pytanie o rolę chrzestnego, generalnie. Czyli: "do czego służy" chrzestny? Przecież że nie do dostarczania prezentów. Choć są miłe.
Ma on być przykładem wiary (uwaga, praktykowanej, żywej, "praktycznej"), ma pomóc w wychowaniu dziecka w wierze.
Pytanie: czy osoba, która nie praktykuje - nie uczestniczy we mszy św., zatem zapewne nie korzysta od jakiegoś czasu z sakramentów, nie obchodzi religijnie świąt (nie chodzi o obiad, opłatek i choinkę) itp. może być przykładem wiary? nawet jeśli jest najuczciwsza.
Nie zrozumiałam, czy brat należy do jakiejkolwiek parafii.

Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi:
Kanon 872 - Chrzestny ma dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki.
www.zaufaj.com/prawo-kanoniczne/54.html#7

- czy możesz odpowiedzieć pozytywnie?

Dalej:
"Zgodnie z tymi normami pomyłką jest wybór na chrzestnego osoby niepraktykującej" oraz "Ma być to osoba, która żyje życiem prawdziwie chrześcijańskim: wierząca, praktykująca, najlepiej uczestnicząca czynnie w życiu wspólnoty parafialnej".

Spróbuj dopasować te i podobne zdania do Twojego brata. Ja go nie znam, nie oceniam.

 Re: Nie chodzi na msze. Czy moze byc chrzestnym?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2018-01-05 17:59

Na pewno dobrze wybrać na chrzestnego kogoś, z kim jest duża szansa na stały kontakt w przyszłości (dziecka z chrzestnym). Jeśli chrzestny miałby zniknąć z życia chrzczonej osoby z przyziemnych powodów, to trudno się spodziewać, że mógłby wywierać jakikolwiek wpływ na nowego członka Kościoła. Dlatego wybór brata wydaje się bardzo sensowny i zatem sensowne wydaje się, by zachęcać brata do poważniejszego podejścia do praktykowania wiary. Co do wymogów formalnych najlepiej dowiadywać się w swojej parafii. W Kanadzie może być z tym inaczej niż w Polsce. Najlepiej uczciwie przedstawić sprawę w rozmowie z proboszczem wcześniej prosząc o światło Ducha Świętego, by kierował Twoimi decyzjami i odpowiedzią proboszcza.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: