logo
Piątek, 19 października 2018
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Jak rozpoznać książki zaakceptowane przez Kościół?
Autor: Michal (---.centertel.pl)
Data:   2018-02-14 15:28

Dzien dobry. Bardzo chcialbym zacząć czytać książki o Chrystusie. Ogólnie o chrześcijaństwie i Panu Bogu. Tylko nie wiem jak je rozpoznać. Podobno sekt podszywa się pod jakieś osoby mówiąc ze coś widziały czy były świadkami cudów. Czy w związku z tym mozna rozpoznac które książki są zaakceptowane przez Kościół?

 Re: Jak rozpoznać książki zaakceptowane przez Kościół?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2018-02-14 16:51

Książki wyrażające w kwestiach wiary stanowisko zbieżne z oficjalnym nauczaniem Kościoła posiadają tak zwane imprimatur - zezwolenie na ich rozpowszechnianie od kompetentnej władzy kościelnej. Zezwolenie to wyrażane jest zwykle za pomocą formuły "nihil obstat", czyli "nic nie stoi na przeszkodzie".

 Re: Jak rozpoznać książki zaakceptowane przez Kościół?
Autor: Michal (---.centertel.pl)
Data:   2018-02-14 17:14

Czy ta formuła powinna znajdować się na okładce książki?

 Re: Jak rozpoznać książki zaakceptowane przez Kościół?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-02-14 17:20

Dodajmy: brak imprimatur nie oznacza automatycznie, że książka jest "niebezpieczna". Niektóre wydawnictwa nie starają się o takie zezwolenie. Niemniej przy braku pewnej wprawy, oczytania, rozeznania sygnały podane przez Mateusza są bardzo przydatne.

 Re: Jak rozpoznać książki zaakceptowane przez Kościół?
Autor: imprimatur (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-02-14 17:26

"nihil obstat" lub "imprimatur" jest umieszczone zazwyczaj za stroną tytułową, tam gdzie jest adres wydawnictwa, nazwiska redaktorów, korektora itp.

 Re: Jak rozpoznać książki zaakceptowane przez Kościół?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-02-14 17:33

"Czy ta formuła powinna znajdować się na okładce książki?"
Nie, nie powinna, imprimatur chyba nigdy nie jest na okładce, w każdym razie sobie tego nie przypominam.
Należy szukać przede wszystkim na odwrocie kartki zwanej stroną tytułową, czyli już wewnątrz książki.
Czasem na wewnętrznej stronie okładki, ale rzadko.

 Re: Jak rozpoznać książki zaakceptowane przez Kościół?
Autor: Franciszka (---.146.226.94.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2018-02-14 18:30

Jak już wpadnie ci w ręce książka, możesz sprawdzić, czy posiada imprimatur. Imprimatur może być wyrażone zwrotem: "za zezwoleniem władzy kościelnej" lub "za zezwoleniem władzy duchownej". Szukaj go po otwarciu książki, na stronie z informacjami o wydawnictwie, redaktorach, itd.
Jednak nie każda dobra książka katolicka posiada imprimatur. Zanim weźmiesz książkę do ręki, szukaj księgarni katolickich: internetowych i stacjonarnych. W każdym dużym mieście w Polsce znajdziesz księgarnię katolicką. Jeśli nie ma jej w mieście, to szukaj przy kościołach, w sklepikach parafialnych lub przy klasztorach zakonnych. Innym sposobem jest szukanie według wydawnictw katolickich. W Polsce działa Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Co roku są organizowane Targi Wydawców Katolickich w Warszawie i inne imprezy wystawiennicze, na których są promowane wartościowe książki. Jest wiele sposobów na znalezienie książek zaakceptowanych przez Kościół.

 Re: Jak rozpoznać książki zaakceptowane przez Kościół?
Autor: Marek Piotrowski (---.global.tygrys.net)
Data:   2018-02-15 09:55

Dwie uwagi:
1
Imprimatur (czy nihil obstat) są orzeczeniem, iż książka nie jest sprzeczna z nauczaniem Kościoła - ale to wcale nie znaczy, że tezy w niej zawarte należy traktować jak Jego naukę.
Dwa przykłady:
- w wielu rzeczach Kościół nie rozstrzyga, mozliwe są różne hipotezy teologiczne - książka prezentująca tylko jedną z nich nie jest "sprzeczna z nauczaniem Kościoła", ale jej imprimatur nie przesądza, że właśnie ta hipoteza jest przez Kościół uznana za jedynie obowiązującą.

- inny przykład to książka prezentująca objawienia prywatne (zbadane przez Kościół jako nie sprzeczne z Jego nauczaniem). Imprimatur (podobnie jak "uznanie" objawienia prywatnego) nie przesądza o prawdziwości objawienia - a tylko o tym, że nie jest ono sprzeczne z wiarą Kościoła.


2
Zarówno imprimatur, jak i nihil obstat NIE są orzeczeniami nieomylnymi. Znak ten oznacza po prostu, że kompetentna osoba wyznaczona przez biskupa ("cenzor") nie znalazła w książce treści sprzecznych z nauczaniem Kościoła. Owszem, badanie to czynione jest zazwyczaj bardzo dokładnie (pod imprimatur podpisuje się wszak biskup), ale... cenzorzy też ludzie i mogą czasem coś przegapić.

Żebym był dobrze zrozumiany: namawiam do ufania "imprimatur" i "nihil obstat", ale nie zwalnia to nas tak całkowicie od myślenia :)

pozdrawiam
Marek

 Re: Jak rozpoznać książki zaakceptowane przez Kościół?
Autor: 72894 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-02-15 12:45

Mam przed sobą "Wprowadzenie do chrześcijaństwa" Josepha Ratzingera, które nie ma imprimatur (albo jest dobrze ukryte). Sporo książek wydawanych przez WAM nie ma imprimatur. Chcę przez to powiedzieć, że nie należy popadać w paranoję :)

A Tobie Michał gorąco polecam cykl Opera Omnia Ratzingera, świetne książki.

Zawsze też przed kupnem możesz wrzucić tytuł w google ale świetnym weryfikatorem jest również popularność książki. Teraz popularne są te napisane przez protestantów - bo lekkie, łatwe i przyjemne a przy tym płytkie i często sprzeczne z nauką Kościoła katolickiego. Więc od razu odrzuć wszelkie "Chaty", cykl "Bóg..."(znajdzie ci pracę, nigdy nie robi czegośtam), książki o spotkaniu Boga, o tym, że Bóg do kogoś mówi, że ktoś wrócił z nieba i tego typu historyjki.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: