logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Przerwanie ciągu pierwszych piątków.
Autor: Szymon (---.sigma.jaslo.pl)
Data:   2018-04-01 10:19

Szczęść Boże.
Mam problem. Jadę w ten piątek (6.04) na wycieczkę klasową do Warszawy. Wyjeżdżamy o 3 w nocy i wracamy o 22. Niestety wypada to w pierwszy piątek - mój ósmy. Bardzo nie chciałbym stracić tych wypracowanych piątków, z drugiej strony nie chcę opuścić tej wycieczki. Zapłaciłem za nią i raczej nie odzyskam za niej zwrotu pieniędzy. Co mam zrobić w tej sytuacji? Widzi ktoś wyjście z tej sytuacji? Proszę o pomoc..

 Re: Przerwanie ciągu pierwszych piątków.
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2018-04-01 23:38

Szymonie,

Rzeczywiście trudna sprawa. Ale i W-wie możesz być na Eucharystii np. podczas zwiedzania Starówki u oo. Dominikanów o 12-tej lub u Jezuitów o 16-tej. W tych okolicach jest najwięcej kościołów w Stolicy. Nie znamy planu wycieczki - co zamierzacie zwiedzać.
Czy będziecie mieć jakiś czas wolny dla siebie w jakich godzinach? Poza tym czy jest to klasa maturalna i możecie się na pewien czas oddalić od grupy? itp.

Zastanów się, może warto pójść tym tropem i znaleźć kościół w zasięgu zwiedzanych obiektów (zapytaj przewodnika o najbliższy kościół).

 Re: Przerwanie ciągu pierwszych piątków.
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2018-04-02 19:56

Przerwij to swoje wypracowywanie pierwszych piątków. Jedź na wycieczkę i ciesz się nią. I postaraj się zostać prawdziwym czcicielem Najświętszego Serca Jezusa.

Wyobraź sobie, że co miesiąc w jakiś ustalony dzień ktoś Ciebie odwiedzał i przynosił Ci upominek. Był już siedem razy. Ale nie może przyjść w ósmym miesiącu. Coś ważnego mu wypadło. Nie martwi go jednak, że nie może Ci wręczyć kolejnego upominku. Jest zmartwiony, że poniósł koszty, obdarowując Cię przez siedem miesięcy. Bo dla niego głównym celem tych spotkań był prezent, którego się spodziewał od Ciebie po dziewiątych odwiedzinach, a nie Ty.
Gdybyś poznał intencje tej osoby, to jak byś się poczuł? Co by się działo w Twoim sercu? Co może dziać się w Sercu Jezusa, który jest interesownie "czczony"?

Czy zrozumiałeś sens tego, co napisałam? Jeśli nie za bardzo, przeczytaj: (klik).

 Re: Przerwanie ciągu pierwszych piątków.
Autor: Monika (---.221.6.51.dyn.plus.net)
Data:   2018-04-03 19:50

Szymonie jedź na wycieczkę i nie martw się. Miałam raz taką sytuację, ze miałam 8 pierwszych piątków miesiąca i dziewiątego ksiądz poszedł na urlop, a jego zastępca musiał wyjechać. Potem jak zaczęłam odprawiać od nowa to miałam imprezę z pracy i tez przerwałam.

Szymonie staraj się w każdy pierwszy piątek być na Mszy świętej. Powiem Ci, że kilka lat temu nie liczyłam piątków, ale w każdy piątek chodziłam na Mszę świętą i jak się martwiłam to Pan Jezus przypomniał mi tą sytuację.

 Re: Przerwanie ciągu pierwszych piątków.
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2018-04-03 20:49

Szymonie,

Sam zadecydujesz o przerwaniu pierwszych piątków. Wcale Ci się nie dziwię, ze nie chciałbyś "stracić tych wypracowanych piątków" i wytrwać do końca, bo po ludzku po prostu - szkoda.

Z drugiej jednak strony wiedziałeś, ze jadąc na wycieczkę, możesz je stracić. W życiu zawsze będziesz wybierać, od tego nie da się uciec.

Ale sądzę, ze chodzi Ci bardziej o konkretne, praktyczne podpowiedzi, jak o puste teorie, które niczego nie wnoszą i nie pomagają, bo są puste.

A takim konkretem będzie np. Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym odprawiają się w niedziele Msze św. Zwiedzający zwiedzają i zostają na Mszy św. Wiedziałeś??

 Re: Przerwanie ciągu pierwszych piątków.
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2018-04-04 00:23

"Ale sądzę, ze chodzi Ci bardziej o konkretne, praktyczne podpowiedzi, jak o puste teorie, które niczego nie wnoszą i nie pomagają, bo są puste".

Magdaleno, czy dla Ciebie tą pustą teorią jest to, co ja napisałam w tym wątku (i podobnym)? Proszę, odpowiedz. Tylko szczerze. Nie musisz już niczego w bawełnę owijać. Ks. Moderator najwyraźniej zaakceptował Twoją krytykę ;) A mnie naprawdę bardzo zależy na poznaniu, jaki jest odbiór tego, co staram się przekazać odnośnie istoty dziewięciu pierwszych piątków.

 Re: Przerwanie ciągu pierwszych piątków.
Autor: O. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-04-04 00:56

"A takim konkretem będzie np. Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym odprawiają się w niedziele Msze św. Zwiedzający zwiedzają i zostają na Mszy św."

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie jak niedzielna msza w Muzeum rozwiązuje pierwszopiątkowy problem.

 Re: Przerwanie ciągu pierwszych piątków.
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2018-04-05 02:44

"bo po ludzku po prostu - szkoda"

Jeśli matka kocha swoje ciężko chore dziecko, trudzi się dla niego dzień i noc, to nigdy nie powie, że szkoda jej wysiłku, bo dziecko nie przeżyło. Podobnie, jeśli nie "zebrało" się dziewięciu pierwszych piątków, ale praktykowało się je zgodnie z tym, o co prosił Jezus, bez wysuwania na pierwszy plan własnych korzyści, to też niczego nie będzie szkoda. Żadnego trudu, który się z tym wiązał. Zrozumieć to może każdy, kto ma wyczucie, czym jest prawdziwa miłość.

Nie wiem, dlaczego tak się stało, że przekaz dotyczący pierwszych piątków został spłycony i odarty ze swojej istoty. Jezus przecież nie obiecał Nieba każdemu, kto przez kolejne dziewięć miesięcy przystąpi w pierwszy piątek do Komunii świętej. Jego obietnice są ściśle związane z kultem Jego Najświętszego Serca, adresowane są do Jego czcicieli.

Gdyby ktoś kupił w dobrej wierze podrabiany bilet na imprezę, na której mu bardzo zależy, to też będziesz, Magdaleno, gromić każdego, kto tego człowieka będzie ostrzegał, że na ten bilet nie wejdzie? Bo po ludzku po prostu - szkoda (wydanych pieniędzy?). Jeśli nie, to dlaczego w taki właśnie sposób postępujesz w tym wątku? Dlaczego próbujesz zachęcać do wchodzenia na fałszywkę?

"Inną praktyką ku czci Bożego Serca jest nowenna dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, która przyjęła się w Kościele katolickim po objawieniach św. Małgorzacie Marii[100]. W objawieniach tych Pan Jezus podał dwanaście obietnic dla czcicieli Jego Boskiego Serca. Jedna z nich brzmi: „W nadmiarze miłosierdzia Mego Serca obiecuję, że wszystkim, którzy przez dziewięć z rzędu pierwszych piątków miesiąca będą przyjmować Komunię świętą, moja wszechmocna miłość udzieli łaski ostatecznej pokuty, nie umrą w mojej niełasce, ani bez przyjęcia koniecznych sakramentów. Moje Serce będzie im bezpiecznym schronem w ostatniej godzinie”[101]. Obietnica ta przyczyni się do upowszechnienia Komunii świętej pierwszopiątkowej. Należy ją jednak rozumieć w duchu wiary, a nie w sensie taniego merkantylizmu. Praktyka ta ma przyczyniać się do wzrostu gorliwości. Każdy pierwszy piątek miesiąca ze względu na podejmowane w nim pobożne praktyki (spowiedź, komunia wynagradzająca, akty wynagrodzenia itp.) powinien angażować chrześcijanina w trud wewnętrznej przemiany dla upodobnienia się do Chrystusa oraz w trud zbawczy budowania Królestwa Bożego Serca poprzez czynną miłość[102]".

http://duchowosc.scj.pl/

 Re: Przerwanie ciągu pierwszych piątków.
Autor: Marta (---.d-com.pl)
Data:   2018-04-06 10:27

Wiesz, kiedyś byłam w podobnej sytuacji. W pierwszy piątek m-ca miałam poważną operację a wiedziałam, że ksiądz tam nie przychodzi. Spowiednik potwierdził, że w tej sytuacji mogę wyjątkowo przyjąć Komunię św we czwartek. Co prawda operacja to nie wycieczka, ale jeśli bardzo pragnie się przyjąć Ciało Pana Jezusa to trzeba po prostu o to Go poprosić. Te 2 msze na Starówce to konkretna podpowiedź, więc sytuacja nie jest beznadziejna. Napisz czy udało Ci się uczestniczyć w Eucharystii.
Jezu ufam Tobie

 Re: Przerwanie ciągu pierwszych piątków.
Autor: iksia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-04-08 19:47

J, dziękuję Ci bardzo za te słowa o upominkach :) Nigdy nie patrzyłam na to w ten sposób. Niestety, często myślimy co On dla nas, a nie co my dla Niego :(

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: