logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Żebranie przy kościele.
Autor: Anna (---.satfilm.com.pl)
Data:   2018-06-05 11:59

Przy moim kościele stoi cyganka, oczywiście zawsze do mnie mówi "Dzień dobry". Kiedyś przypadkiem przed kościołem wypadł mi pieniążek (1 zł) i ona od razu zaczęła ze mną konwersację. Poprosiłam delikatnie, by mnie nie zaczepiała. Na dodatek kiedy ją mijam mówi coś w swoim języku.

Dziwny dla mnie wydaje się fakt, że kobieta ta stoi przy naszym kościele już od dobrych 10 lat co najmniej. W tym czasie to myślę, że spokojnie można znaleźć sobie. W dodatku na zagłodzoną nie wygląda, a nawet ma nadwagę.

Jak reagować na jej "zaczepki"? Czy powiedzieć wprost, że powinna już przez ten czas znaleźć pracę, że nie powinna żerować na wiernych i że nie wygląda na głodną?

Czy to będzie dobre?

 Re: Żebranie przy kościele.
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2018-06-05 12:35

Dla zawodowych żebraków, a takich jest zdecydowana większość, jest to po prostu PRACA z wynagrodzeniem większym niż średnia krajowa. Mają oni swoje godziny pracy do której przeważnie sa dowożeni bo pracują w zorganizowanych grupach.

 Re: Żebranie przy kościele.
Autor: Mariusz (---.toya.net.pl)
Data:   2018-06-05 14:49

Skoro już tyle czasu stoi to chyba w ten sposób zarabia a ponieważ w Polsce brakuje rąk do pracy a ona jest zdrowa to ja bym nie dał

 Re: Żebranie przy kościele.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-06-05 19:41

Czasem, może i często to zawód, sposób na życie, a czasem przemoc, tzn. takie osoby bywają zmuszane przez jakichś bossów do takiej pracy.
Można regularnie proponować kontakt z organizacjami pomocowymi (jadłodajnie, noclegownie, doradztwo, oferty pracy itp.), wręczać adresy, precyzyjne informacje.
Mój poprzedni proboszcz regularnie proponował podobną pomoc, zawsze odmawiali przyjęcia. Zatem równie regularnie prosił w ogłoszeniach parafialnych o niepomaganie tym ludziom poprzez danie paru groszy. Próbował w ten sposób skłonić takie osoby do zmiany życia, do jakichś konstruktywnych kroków.
Czy skutecznie, nie wiem. Ale żebracy po pewnym czasie znikali, być może po prostu zarobki były za male.

PS. z nadwagi nie wyciągałabym wniosków.

 Re: Żebranie przy kościele.
Autor: A2 (---.icpnet.pl)
Data:   2018-06-05 21:59

Moje zdanie - obecnie żebranie to naciąganie ludzi (zawodowo i profesjonalnie). Dlatego nigdy nie daję pieniędzy. Chcesz coś dać? Kup chleb, i daj chleb.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: