logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy odłączam się od Kościoła?
Autor: Weronika (---.play-internet.pl)
Data:   2018-06-09 16:36

Czy uważając się za członka Kościoła rzymskokatolickiego o całym Kościele katolickim w ogóle nie myśląc (napada mnie wrażenie, że to zbyt ryzykowne, bo że niby inni mogliby rzeczywiście nie być zbawieni) "odłączam się" od papieża i Kościoła? I jaki papież uznaje i pozostaje w pełnej łączności, komunii z Kościołem rzymskokatolickim (Kościołem katolickim w ogóle?). Są chyba inni ludzie, którzy uważają się za papieży?
Bardzo boję się pomyłki, która może niby wyjść po śmierci albo zaraz przed nią :(
I do czego włączył mnie Chrzest Święty? Do Kościoła rzymskokatolickiego czy całego Kościoła katolickiego? Już nie wiem, co mam myśleć :(

 Re: Czy odłączam się od Kościoła?
Autor: Robson (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2018-06-17 21:22

"Bardzo boję się pomyłki..."
Coś mi tu pobrzmiewa z myślenia, które najpierw prostował Jan Chrziciel u Żydów przyjmujących jego chrzest:

"8 Wydajcie więc godny owoc nawrócenia, 9 a nie myślcie, że możecie sobie mówić: "Abrahama mamy za ojca", bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi." (Mt 3)

A potem sam Jezus widząc taką samą postawę swoich uczniów upominał ich:

"21 Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. 22 Wielu powie Mi w owym dniu: "Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?" 23 Wtedy oświadczę im: "Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!"" (Mt 7)

Dzisiaj pewnie by ta nauka brzmiała np: nie każdy, kto został ochrzczony i bierzmowany, chodził często na msze, choćby najpiękniej sprawowane w odpowiednim rycie. Twoje zmartwienie więc jest zupełnie źle skierowane, bo jeśli pełnisz wolę Ojca i zachowujesz jego przykazania, to za sprawą łaski Bożej, Jego królestwo jest dla ciebie.

To tylko tyle i aż tyle, ale ciągle się pod różnymi formami pojawia ta sama pokusa, żeby wypełniając właściwe procedury "załatwić" sobie zbawienie: podejść do jakiegoś "zbawieniomatu", nacisnąć odpowiedni przycisk, wrzucić opłatę i pobrać paragon... Tak traktowano kiedyś: obrzezanie i przestrzeganie przepisów Starego Przymierza, tak próbowano traktować samego Jezusa na Ziemi (przyłączę się do mesjasza, będę ustawiony), tak się obecnie próbuje traktować Kościół.

 Re: Czy odłączam się od Kościoła?
Autor: Wiktoria (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-06-18 16:54

Dziękuję 😊 Ta odpowiedź daje wiele do myślenia

 Re: Czy odłączam się od Kościoła?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2018-06-18 18:57

Co to znaczy: "o całym Kościele nie myśląc w ogóle"? Są przecież modlitwy sformułowane typowo za Kościół, są też modlitwy bardziej ogólne, ale odmawiane w jego intencji. Ty również w nich uczestniczysz, jeśli uczęszczasz do kościoła (w sensie - świątyni) w miarę regularnie. Nawet modląc się na różańcu, samotnie, czy wspólnie z innymi, mówisz: "O mój Jezu, przebacz NAM NASZE grzechy". Jeśli wypowiadasz te słowa świadomie i z wiarą, nie tylko myślisz o Kościele, ale działasz, modląc się.

"I jaki papież uznaje i pozostaje w pełnej łączności, komunii z Kościołem rzymskokatolickim (Kościołem katolickim w ogóle?)"?
No to jest już kuriozum. Jak papież, widzialna głowa Kościoła powszechnego, wybrany w sposób ważny pod natchnieniem Ducha Świętego, jak wierzymy o każdym kolejnym z nich, może nie pozostawać w łączności z nim? To po prostu niemożliwe. Albo popełniono w tym pytaniu ogromny błąd co do samego założenia.

"Są chyba inni ludzie, którzy uważają się za papieży"?
Pewnie są. Ale nie należy ich słuchać, bo albo kłamią, albo nie wiedzą, co mówią. Papież był, jest i będzie jeden.

"I do czego włączył mnie Chrzest Święty? Do Kościoła rzymskokatolickiego czy całego Kościoła katolickiego"?

Kościół rzymskokatolicki i Kościół katolicki to synonimy. Zostałaś więc włączona tam, gdzie trzeba i taka odpowiedź powinna Cię satysfakcjonować :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: