logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kto mi wytłumaczy schizmy i rozłamy? W skrócie.
Autor: Zagubiona (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-06-24 22:10

Czy mógłby ktoś w skrócie wytłumaczyć te wszystkie schizmy i rozłamy w chrześcijaństwie / Kościele? Czy ludzie, którzy doprowadzali do rozłamów sprzeciwiali się zwierzchnictwu papieża i popełniali grzech schizmy?

 Re: Kto mi wytłumaczy schizmy i rozłamy? W skrócie.
Autor: dtr (---.nwrknj.fios.verizon.net)
Data:   2018-06-25 00:32

Nie da się w skrócie. To solidny kawał wiedzy historyczno-dogmatycznej, na który mimo wszystko trzeba poświęcić trochę czasu, bo trzeba "przelecieć się" przez prawie dwa tysiące lat historii chrześcijaństwa.

 Re: Kto mi wytłumaczy schizmy i rozłamy? W skrócie.
Autor: Marek_Piotrowski (---.global.tygrys.net)
Data:   2018-06-25 09:36

Trudno w skrócie, w jednym wpisie w internecie omówic wszystkie schizmy.
Na początek może warto sięgnąć do Nowego Testamentu:

Drugi list do Tymoteusza 4:3 bt5 "Przyjdzie bowiem chwila, kiedy zdrowej nauki nie będą znosili, ale według własnych pożądań - ponieważ ich uszy świerzbią - będą sobie mnożyli nauczycieli."

List do Galacjan 5:19-21 bt5 "Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, bałwochwalstwo, czary, nienawiść, spory, zawiść, gniewy, pogoń za zaszczytami, niezgoda, ROZŁAMY, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą."

I List do Koryntian 11,19: "Zresztą nawet muszą być wśród was rozdarcia, żeby się okazało, którzy są wypróbowani."

List do Tytusa 3,11"Sekciarza [dosłownie gr. hairetikon] po jednym lub drugim upomnieniu się wystrzegaj, wiedząc, że człowiek taki jest przewrotny i grzeszny, przy czym sam na siebie wydaje wyrok"

Drugi List św. Piotra 2:1 "Znaleźli się jednak fałszywi prorocy wśród ludu, tak samo jak pośród was będą fałszywi nauczyciele, którzy wprowadzą wśród was zgubne herezje. Wyprą się oni Władcy, który ich nabył, sprowadzając na siebie rychłą zgubę."

List św. Judy 1:17-19 bt5 "Wy zaś, umiłowani, przypomnijcie sobie te słowa, które były zapowiedziane przez Apostołów Pana naszego, Jezusa Chrystusa, gdy mówili do was, że w ostatnich czasach pojawią się szydercy, którzy będą postępowali według własnych bezbożnych pożądliwości. Oni to powodują podziały, [a sami] są cieleśni (i) Ducha nie mają."

 Re: Kto mi wytłumaczy schizmy i rozłamy? W skrócie.
Autor: barbara (---.siedlce.vectranet.pl)
Data:   2018-06-25 10:00

Tak w największym skrócie, to te wszystkie schizmy i rozłamy, to nic innego, jak dopasowywanie Boga do własnego widzimisię. Okraszonego pychą, że ja wiem najlepiej.

 Re: Kto mi wytłumaczy schizmy i rozłamy? W skrócie.
Autor: Robson (---.9livesdata.com)
Data:   2018-06-25 10:57

Jak już chcesz w największym skrócie, to oddajmy głos papieżowi Leonowi, we fragmencie aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

"Króluj tym, których albo błędne mniemania uwiodły, albo niezgoda rozdziela; przywiedź ich do przystani prawdy i jedności wiary, aby rychło nastała jedna owczarnia i jeden pasterz."

A co do tego, jakie to błędne mniemania mają heretycy (np. protestanci) albo co jest powodem niezgody ze schizmatykami (np. cerkwie prawosławne) - to już temat na niejedną książkę, niestety.

R.

 Re: Kto mi wytłumaczy schizmy i rozłamy? W skrócie.
Autor: Piotr (---.ip-point.pl)
Data:   2018-07-03 14:46

Schizmy.
NESTORIAŃSKA. Nestoriusz głosił pogląd, że Chrystus to człowiek, w którym zamieszkał Bóg. Powstał skutkiem tego Kościół Wschodu. Obecnie wyznaje on tę samą wiarę co my, ale podział pozostał.
CHALCEDOŃSKA. Monofizytyzm głosił, iż natura Boska Chrystusa wchłonęła jego naturę ludzką. Pogląd ten potępiono w roku 450. Wskutek tej schizmy tej powstały Kościoły syryjski, koptyjski, ormiański, etiopski i indyjski. Kościoły te jednak powróciły do nauki ortodoksyjnej i w większości utrzymują bardzo dobre stosunki z katolikami (w Syrii dochodziło do koncelebracji!). Przeszkodę w całkowitym pojednaniu stanowią dziś tylko poglądy pojedynczych biskupów (uchwała Synodu w tych Kościołach musi być wedle tradycji jednomyślna).
WIELKA SCHIZMA WSCHODNIA. Rok 1054. Jak wiemy, doprowadziła ona do powstania Kościoła prawosławnego. W tym wypadku punktem zapalnym było Filioque w Credo, rodzaj chleba eucharystycznego, komunia pod dwiema postaciami i inne pomniejsze sprawy. Chociaż obecnie w tych kwestiach Kościół katolicki nie widzi problemu, jedność wciąż nie została przywrócona.
REFORMACJA. Doprowadziła do wyłamania się protestantyzmu. Protestanci porzucili prawidłowe rozumienie sakramentów poza chrztem, z tego też powodu nie mają ważnej Eucharystii. W protestantyzmie doszło wkrótce do wielu rozłamów, mamy więc luteran, kalwinów, metodystów i rozmaitych protestantów ewangelikalnych.
ANGLIKAŃSKA - Henryk VIII pogniewał się na papieża, gdyż ten nie chciał unieważnić mu małżeństwa. Anglikanie podobnie jak protestanci porzucili katolicką naukę o sakramentach.
STAROKATOLICKA - po Soborze Watykańskim I grupy katolików nie uznały dogmatu o nieomylności papieskiej i stworzyły własne Kościoły. Część z nich ma ważne sakramenty, co do reszty nie ma pewności.
LEFEBRYSTÓW - abp Lefebvre nie uznał reform liturgicznych Soboru Watykańskiego II i wyświęcił bez pozwolenia kilku biskupów. Założył istniejące do dziś Bractwo Kapłańskie św. Piusa X.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: