logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu - jak rozumieć?
Autor: Urszula (---.centertel.pl)
Data:   2018-08-17 18:49

Jak dokładnie rozumieć to sformułowanie? Czy mam to rozumiec jako długotrwałe objadanie się, doprowadzajac np. do nadwagi? Czy może jednorazowe zjedzenie większej ilości jedzenia? Jak sytuacja wygląda podczas jedzenia na weselach? Wówczas potrawy podawane są co najmniej co 2 godziny a oprócz tego stoły są wciąż pełne a rodzina namawia do jedzenia. Czy można już tu mówić o grzechu nieumiarkowania? Wybieram sie na wesele i mam wątpliwości....

 Re: Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu - jak rozumieć?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-08-17 22:52

Grzech nieumiarkowania w jedzeniu i piciu w szerokim świetle wyjaśnia np. ks. Marek Dziewiecki:
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TM/md_gg_nieumiarkowanie.html
W skrócie jest to stan kiedy z potraw czyni się bożka, a spożywania posiłków, których celem jest utrzymanie zdrowia i dostarczenie energii do życia staje się kultem jedzenia.
Bardzo pomocne w zrozumieniu jest podjęcie z motywów religijnych i zdrowotnych Postu Daniela. Wytrwanie w postanowieniu, opieranie się pokusom, smakom, zachciankom podczas postu, przejście na świadome, zdrowe odżywianie uświadamia zakres grzechu łakomstwa, obżarstwa.

"...Wybieram sie na wesele i mam wątpliwości" Będąc zaproszonym gościem, rozsądne wydaje się spożywanie takiej ilości potraw, by nasz organizm nie czuł nadmiernego przeciążenia a gospodarze imprezy mieli satysfakcję, że dogodzili gustom gości. Jedz na zdrowie to co Ci smakuje, pamietając, że żołądek ma ograniczoną pojemność a tańczy się lżej kiedy w żołądku się nie przelewa. Moim zdaniem istota niepopełniania wzmiankowanego grzechu nie polega na ostentacyjnej odmowie podczas wesela czy innego proszonego przyjęcia, odmowie, która może sprawić przykrość gospodarzowi (chyba że przemawiają za tym względy zdrowotne) Długofalowe wyjście z grzechu obżarstwa można pieknie połączyć z uczynkiem miłosierdzia - wcześniejsze nadwyżki jedzenia czy ponoszonych na łakomstwo kosztów można ofarować na dobre cele np. głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: