logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy znacie jakiś kruczek prawny albo pomysł?
Autor: Przedsiębiorca (---.centertel.pl)
Data:   2018-08-30 07:27

Mam firmę. Gdy kupuję sprzęt komputerowy na firmę to dostaję zwrot podatku w efekcie: dostaję rabat 33%.

Mojej koleżance popsuł się laptop. Gdybym nie był katolikiem to poprostu kupiłbym niby na swoją firmę, a dał jej, a ona oddałąby mi pieniądze. Wtedy ten sam laptop zamiast 2700 zł kosztowałby ją 1800 zł.

Ale myślę sobie, że to kradzież.

Czy znacie jakiś kruczek prawny albo pomysł jak to zrobić, by koleżanka dostała komputer taniej dzięki temu, że prowadzę działalność?
może np. kupić go najpierw dla siebie a jak się zamortyzuje to jej odsprzedać? Czy może dać jakąś robotę dla mnie by było, że pomaga mi w prowadzeniu działalności i komputer niezbędny... czy może jakiś prezent dla konrahenta? no nie wiem...

 Re: Czy znacie jakiś kruczek prawny albo pomysł?
Autor: C. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-08-30 13:20

Przetłumaczę to pytanie na język polski:
W jaki sposób może kraść katolik, żeby nie musiał iść potem do spowiedzi.

 Re: Czy znacie jakiś kruczek prawny albo pomysł?
Autor: Gosia (---.wieszowanet.pl)
Data:   2018-08-30 13:35

"Wtedy ten sam laptop zamiast 2700 zł kosztowałby ją 1800 zł"
Daj koleżance 900 zł. Ze swoich, a nie należnych komu innemu.

 Re: Czy znacie jakiś kruczek prawny albo pomysł?
Autor: k (---.myslenice.net.pl)
Data:   2018-08-30 13:51

My też nie wiemy. Ale czy laptop jest tak ważny aby komplikować sobie życie?

 Re: Czy znacie jakiś kruczek prawny albo pomysł?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-08-30 16:09

Kup koleżance laptop. Za swoje pieniądze. Nie z moich podatków.
Oddaj koleżance swój laptop, o ile jest sprawny. Kup sobie nowy. Jeśli na firmę, to musiałbyś mnie, współfundatorkę przecież, przekonać, dlaczego akurat teraz potrzebny firmie nowy.
Widać sprawa nie jest pilna, skoro sam podajesz wersję: kupię na firmę nowy, a gdy się zamortyzuje (jak długo to trwa w zgodzie z prawem? nie wiem), odsprzedam jej za mniejszą kwotę.

 Re: Czy znacie jakiś kruczek prawny albo pomysł?
Autor: Przedsiębiorca (---.centertel.pl)
Data:   2018-08-30 17:53

"Za swoje pieniądze. Nie z moich podatków."
- zakup na firmę nie idzie z Twoich podatków. Po prostu kupujący nie płaci VAT-u i płaci mniejszy podatek dochodowy.

 Re: Czy znacie jakiś kruczek prawny albo pomysł?
Autor: MM (---.play-internet.pl)
Data:   2018-08-30 18:31

Gdy potrzebuję kupić sprzęt taniej to szukam promocji, wyprzedaży lub kupuję używany.

 Re: Czy znacie jakiś kruczek prawny albo pomysł?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-08-30 18:32

OK, dzięki, racja, nie znam się wystarczajaco na ekonomii.
Chodzi mi o to, by nie uzyskiwać nieuczciwie partykularnych korzyści (coś dla koleżanki) cudzym czy społecznym kosztem (zmniejszony podatek pod pozorem dobra firmy). Sam zresztą deklarujesz potrzebę bycia uczciwym, co się chwali.

 Re: Czy znacie jakiś kruczek prawny albo pomysł?
Autor: Pax (---.terminus.pl)
Data:   2018-08-30 22:21

Kup ten laptop, a potem jej sprzedaj na fakturę.

 Re: Czy znacie jakiś kruczek prawny albo pomysł?
Autor: Monika (---.122.7.51.dyn.plus.net)
Data:   2018-08-31 20:06

Drogi Przedsiębiorco jesteś szefem i masz gest dla koleżanki. Zapytaj Księgowej. Bycie katolikiem nie ma tu żadnego znaczenia. Możesz kupić sam ten laptop i dać koleżance w prezencie.

 Re: Czy znacie jakiś kruczek prawny albo pomysł?
Autor: K. (---.fiberway.pl)
Data:   2018-09-02 21:05

Czy wolno okraść złodzieja? Dlaczego ten sam przedmiot w USA kosztuje mniej niż w Polsce?

 Re: Czy znacie jakiś kruczek prawny albo pomysł?
Autor: B. (---.191.91.3.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2018-09-03 05:51

"Czy wolno okraść złodzieja?" Przykazanie mówi "nie kradnij" :) Jeżeli ktoś np. ukradł samochód, to odebranie mu tego samochodu przez właściciela albo przez uprawnione władze jest właściwe, nie jest to wtedy kradzież.

"Dlaczego ten sam przedmiot w USA kosztuje mniej niż w Polsce?"
Przyczyny mogą być różne, trzeba by wniknąć w konkretną sytuację i mieć dostęp do informacji produkcyjnych i dystrybucyjnych. Przyczyną różnicy cen mogą np. być koszty transportu, jeżeli przedmiot został wyprodukowany w USA i dostarczony do Polski. Ale przedmiot wyprodukowany np. w Bangladeszu teoretycznie powinien być chyba mniej więcej równy cenowo w USA i w Polsce? Ale cena zależy także od lokalnej podaży produktów analogicznych. Tam gdzie podaż jest większa, tam cena jest raczej niższa.
Rozumiem, że chodzi Ci o niesprawiedliwość. Masz rację, ludzie powinni dbać o sprawiedliwość, o to by nie było lichwy, wyzysku, ucisku, krzywdy. Prorok Jeremiasz upominał królów Judy (za życia Jeremiasza panowało po kolei pięciu królów, w tym tylko jeden dobry):
"12 (…) «Od wczesnego rana sprawujcie sprawiedliwe sądy,
uwalniajcie uciśnionego z ręki ciemięzcy!
Inaczej bowiem gniew mój wybuchnie jak ogień (…) Jr 21,12

"3 To mówi Pan: Wypełniajcie prawo i sprawiedliwość, uwalniajcie uciśnionego z rąk ciemięzcy, obcego zaś, sieroty i wdowy nie uciskajcie ani nie czyńcie im gwałtu; krwi niewinnej nie rozlewajcie w tym miejscu!" Jr 22,3

Niesprawiedliwość królów była wynikiem zdradzania przez nich Boga i Jego Praw (uprawiali bałwochwalstwo): "(…) porzucili przymierze Pana, Boga swego, a oddawali cześć bogom obcym i służyli im"»." Jr 22,9

Konsekwencje lekceważenia tych szlachetnych Bożych Praw i poleceń nastąpiły (m.in. byli to ostatni królowie w dziejach Judy).
My też w miarę naszych możliwości i umiejętności powinniśmy dbać o sprawiedliwość i czynić miłość wobec np. sąsiadki w potrzebie. Tego uczy nas Jezus (np. "Kto poda kubek świeżej wody (…)" Mt 10,42)

Pozdrawiam :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: