logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Skąd legalnie kopiować modlitwy i kalendarz?
Autor: Stefan (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-09-06 11:10

Witam,

Tworzę aplikację dla mojej parafii. Chciałbym dodać modlitwy i jakieś podstawowe dane z kalendarza typu: czy święto, jakie święto jaki kolor kartki i inne podstawowe. Problem jest taki że nie wiem skąd mogę legalnie przekopiować takie dane. Na logike wydaje mi się że mogę sobie kopiować modlitwy, ale nie wiem czy to na pewno legalne. To samo z kalendarzem.

Pomocy :)!. Pisalem juz do kilku portali z takimi danymi ale nikt nie odpisuje :/

 Re: Skąd legalnie kopiować modlitwy i kalendarz?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-09-06 13:03

Komentarz, nie źródło.
Doceniam ostrożność i szacunek do czyjejś własności. Strona internetowa dostępna całemu światu wychodzi poza dozwolony użytek osobisty (i grupy towarzyskiej), definiowany przez prawo. Myślę, że towarzyszy Ci słuszna intuicja. Ani "pobożny" charakter strony, ani pozytywne cele, ani "przecież podając źródło, ich reklamuję" nie są wystarczającym uzasadnieniem do kopiowania jakichkolwiek cudzych tekstów i umieszczania ich w przestrzeni publicznej.

Prawa autorskie dzielą się na osobiste i majątkowe. Te osobiste - autorstwo - należy szanować i podawać zawsze, to prawo, czyli więź autora z tekstem, nie gaśnie z czasem. Przyzwoitość nakazuje też podawać, skąd co przejmujesz (adres bibliograficzny, link).
Uczono mnie także (filologa, nie prawnika, i to ładnych parę lat temu), że autorskie prawa majątkowe związane z tekstem gasną 70 lat po śmierci twórcy (najpóźniej umierającego z współtwórców).
W związku z czym sądzę, że bez problemu możesz wpisać tekst "Ojcze nasz", i to nawet bez linków i adresów, bez przesady, ale wrzucenie do sieci modlitwy powstałej stosunkowo niedawno bez zgody autora jest wątpliwe. Jeżeli miałabym bloga i wpisała tam 10 lat temu swoją modlitwę, to niekoniecznie muszę się godzić na to, byś ją przekopiował dokądkolwiek w sieci tylko po to, by ją po prostu udostępnić, pokazać (inną rzeczą byłyby np. cytaty na użytek analizy naukowej). To jest jak z redagowaniem antologii tekstów: przedrukowuje się je przecież skądś i należy mieć na to zgodę, darmową lub opłaconą. Obawiam się, że w grę mogą wchodzić też majątkowe prawa wcześniejszych wydawców utworu, nie tylko twórców, żyjących lub nie.

 Re: Skąd legalnie kopiować modlitwy i kalendarz?
Autor: A2 (---.icpnet.pl)
Data:   2018-09-06 15:42

Z Pisma Świętego możesz zawsze.
Z innych źródeł: po prostu zapytaj wydawcy.

 Re: Skąd legalnie kopiować modlitwy i kalendarz?
Autor: Stefan (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-09-06 19:57

Dzięki. Nie pomyślałem o Biblii :)), bo w sumie mogę odwołać się do źródła.

Co do pytania - wysyłałem ale nikt nie odpowiada :/.

 Re: Skąd legalnie kopiować modlitwy i kalendarz?
Autor: opq (---.unknown.vectranet.pl)
Data:   2018-09-06 21:29

Na wielu stronach parafialnych są umieszczone - poza liturgicznymi z np. http://niezbednik.niedziela.pl/ -różne dodatkowe informacje. Możesz skontaktować się z prowadzącym taką stronę i zadać pytania techniczne
.
Na portalu katolickim opoka.org.pl w dziale "Liturgia na dzisiaj" znajduje się informacja, która cię interesuje
https://opoka.org.pl/liturgia/
.
"Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:
<iframe src="https://opoka.org.pl/liturgia_iframe.php" scrolling="no" style="height: 460px; width: 300px;" height="auto" frameborder="0">

 Re: Skąd legalnie kopiować modlitwy i kalendarz?
Autor: Stefan (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-09-06 23:58

Dzieki. Nad opoką pomyślę bo przydałyby sie czytania na kazdy dzien. Tylko to w aplikacji na telefony, ale daloby sie pobrac i przerobic by sie wyswietlilo odpowiednio.

Co do niezbednik.niedziela.pl to pisalem do autora i nic - ale moze nie mial czasu jeszcze odpisac.

Poszukam jeszcze. Dzieki wam za poswiecony czas.

 Re: Skąd legalnie kopiować modlitwy i kalendarz?
Autor: Annika (---.net.pulawy.pl)
Data:   2018-09-16 01:21

Są modlitwy dość stare, które weszły już do tradycji Kościoła, jak np. koronka do Łez czy do Siedmiu boleści Matki Bożej (o które Matka Boża szczególnie prosiła), Koronka do Ran czy modlitwy, które Matka Boża z Medjugorje dyktowała Widzącym (akt poświęcenia MB i Panu Jezusowi dany Mirjanie chyba w 2001 roku, koronka 7xOjcze nasz, 7x Zdrowaś, 7xChwała Ojcu, itd. Tych modlitw z Medjugorje jest nawet troszkę. Jest nawet Droga Krzyżowa z Medjugorje, bardzo przejmująca.

Może byłaby to dobra okazja do przypomnienia niektórych starszych modlitw jak wyżej wymienione, które nie są już tak znane jak niegdyś, ja np. Koronki do Ran nauczyłam się dopiero będąc w Niemczech po niemiecku i bardzo ją sobie cenię.

W przypadku tradycyjnych modlitw lub tych z Medjugorje nie będzie na pewno problemu z prawami autorskimi.

Może można by też opublikować niekiedy dla odmiany poezję religijną ze wskazaniem autora wiersza czy pieśni religijnej (które dość często też są modlitwą) i ewentualnie źrodła pochodzenia utworu? Myślę, że niejeden autor ucieszyłby się z takiej promocji.

Ładne rzeczy można też niekiedy znalezc na facebooku. Pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: