logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak to jest ze słowem hostia/Hostia?
Autor: Michał (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2018-09-22 18:00

Jest coś takiego jak hostia niekonsekrowana? Innymi słowy, czy słowo hostia/Hostia (czasem widziałem pisane z dużej litery - Hostia), używa się tylko do konsekrowanego chleba, czy może też do nie-konsekrowanego? Jakimi słowami określać te dary niekonsekrowane, które przy konsekracji stają się Barankiem Bożym, Ciałem i Krwią Pana Jezusa? Czy na te niekonsekrowane dary przynoszone na Mszę, można mówić tak: chleb przaśny, maca, komunikant, i też właśnie hostia? A na te konsekrowane: Chleb Życia, Komunia Święta, Baranek Boży, Ciało Chrystusa, i też tym razem ale i Hostia?

Czy można mówić hostia, dla niekonsekrowanego chleba przaśnego. A mówi się Hostia dla określenia, że tu chodzi już o samego Pana Jezusa? Jak to jest ze słowem hostia/Hostia?

Dziękuję za odpowiedź.

 Re: Jak to jest ze słowem hostia/Hostia?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-09-22 19:51

Ortograficznie jest tak:
Małą literą - hostia - postać niekonsekrowana. Krążek z opłatka. Kupuje się w sklepie paczkę hostii. Dziś raczej używa się rozróżnienia: te małe krążki to komunikanty, te większe, przeznaczone (po późniejszej konsekracji) do spożycia przez kapłana albo do wystawienia w monstrancji - to hostie. Małą literą, póki niekonsekrowane. Nie chcę wstawiać linków, bo to reklama, ale wystarczy poszukać po sklepach z zaopatrzeniem dla kościołów - będą i komunikanty, i hostie, te duże i bardzo duże (do koncelebry).
Nie ma zwyczaju nazywać tych rzeczy macą. Osoba odpowiadająca za zaopatrzenie zakrystii nie zamawia macy itp. Maca bardzo wyraźnie w naszej kulturze ma inne odniesienia, związane z kulturą żydowską lub obecnie... z dietetyką (można kupić w sklepach spożywczych taki niekwaszony chlebek).

Wielka literą - Hostia - tylko po konsekracji. Kiedy te same krążki opłatka zachowują swój kolor, strukturę, smak itp., ale wierzymy, że mocą Boża, na słowo kapłana stały się Ciałem Chrystusa. Chlebem Eucharystycznym. Mówimy też o Najświętszym Sakramencie, o tym, że to Chrystus Eucharystyczny, żywy Pan Jezus pod osłoną chleba itd.
Oczywiście jest sporo określeń metaforycznych czy poetyckich, także o źródłach biblijnych. Ale mają też swoje okoliczności użycia, odpowiedni kontekst. Mówi się więc raczej o przeniesieniu czy schowaniu Najświętszego Sakramentu do tabernakulum (jest i bardziej fachowa terminologia, wiem), nie zaś o - no zobaczcie, jak to niezgrabnie brzmi - o przeniesieniu czy np. wystawieniu Baranka Bozego.

Lektura na zachętę: https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2007/Przewodnik-Katolicki-12-2007/Poradnik-duchowy/Slowniczek-liturgiczny-Co-to-jest-hostia

 Re: Jak to jest ze słowem hostia/Hostia?
Autor: Michał (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2018-09-22 23:01

Dziękuję za wyjaśnienie. Z Panem Bogiem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: