logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czym się kierować przy spożywaniu posiłków w piątek?
Autor: Skrupulant (---.play-internet.pl)
Data:   2018-10-04 22:33

Wędzony tłuszcz wieprzowy. Znalazłem taki składnik na etykietce z tyłu na białym barszczu. Mogę do zjesc jutro? Pewnie są to jakieś śladowe ilości, ktore i tak będą gotowane. Nie wiem już co mogę a co nie. Jutro mama chce przygotować barszcz z torebki.

 Re: Czym się kierować przy spożywaniu posiłków w piątek?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-10-04 23:24

Skrupulancie/Krystianie, łącząc Twoje dwa wątki, spójrz proszę na cel wstrzemięźliwości. Może zamiast z lupą szukać "haków" na niedotrzymanie postu, nie jedz mięsa w czystej postaci a dodatkowo możesz złożyć ofiarę nie jedząc np. smakołyka w postaci drożdżówki, której zjedzenie sprawia Ci dużą przyjemność. Takie małe wyrzeczenie na pamiątkę cierpiącego i umierającego w Wielki Piątek Chrystusa. Pamiętaj jednak, że jesteś rosnącym i aktywnym młodym chłopcem i powinieneś odżywiać się racjonalnie. Możesz wykorzystać do tego np. bogactwo potraw warzywnych.
Poczytaj proszę: (klik).

 Re: Czym się kierować przy spożywaniu posiłków w piątek?
Autor: Skrupulant (---.proflink.pl)
Data:   2018-10-05 07:36

Jednak pewnie będzie coś innego. Ale na przyszłość. Jeść i się nie przejmować?

 Re: Czym się kierować przy spożywaniu posiłków w piątek?
Autor: Ktoś (---.146.35.71.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2018-10-05 16:34

Byłam kiedyś w liceum na pielgrzymce, był akurat piątek. I przed wieczornym postojem ksiądz pyta grupy, co zrobimy jeśli nasi gospodarze podadzą nam na kolację coś z mięsem. My oczywiście chcieliśmy być bardzo pobożni, więc stwierdziliśmy, że grzecznie odmówimy, no przecież obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Ksiądz przypomniał nam wtedy, że przykazanie miłości jest dużo ważniejsze niż przykazanie kościelne. Że właściwe będzie, jeśli podziękujemy za ich trud i spokojnie zjemy, żeby nie sprawić im przykrości, bo liczy się miłość.

W piątek powstrzymujemy się od jedzenia mięsa (wędliny, parówki, pasztety, mięso, kiełbasa). Ryby można jeść. Jeśli chcesz (ale nie musisz) możesz powstrzymać się od zjedzenia ulubionych ciastek, czekolady, słodyczy itp. ale tylko jeśli tego chcesz.
Jeśli jednak mama zrobi na obiad schabowego, to grzecznie go zjadasz i po obiedzie delikatnie pytasz mamę, czy za tydzień może zrobić np. rybę, bo chciałbyś móc zachować piątkową wstrzemięźliwość.

 Re: Czym się kierować przy spożywaniu posiłków w piątek?
Autor: Skrupulant (---.proflink.pl)
Data:   2018-10-05 16:57

A co gdy mama upiecze placek?
Mój wybór czy go zjem ale.. Placek z kakao, orzechami i jabłkami to nie jest chyba postne danie? Ale tak samo można powiedzieć o słodyczach.

 Re: Czym się kierować przy spożywaniu posiłków w piątek?
Autor: Ktoś (---.146.35.71.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2018-10-05 17:36

Krystian, czy placek jest mięsem? NIE. Czyli w piątek możesz śmiało jeść placek czy jakiekolwiek inne ciasto, zwłaszcza, żeby zrobić mamie przyjemność. I cofam to, co napisałam wyżej, Tobie bez konsultacji ze stałym spowiednikiem nie wolno podejmować żadnej dodatkowej pokuty, bo zamęczysz wszystkich wokół...

 Re: Czym się kierować przy spożywaniu posiłków w piątek?
Autor: Marzena (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-10-05 17:39

Skrupulancie, wstrzemięźliwość piątkowa polega na niejedzeniu mięsa. Jeżeli chcesz się dodatkowo umartwiać, to i ciasta nie musisz jeść. W ogóle możesz przeżyć piątek o chlebie i wodzie, chociaż znając cię już trochę miałbyś problem z tym, ile, jakiego chleba i o której możesz zjeść. No i czy woda ma być z kranu, butelki czy przegotowana. Jak chcesz Panu Bogu w piątki wynagradzać, to raczej zjedz tę nieszczęsną zupę z dodatkiem wędzonego tłuszczu wieprzowego i posprzątaj po obiedzie, by mamie pomóc. Będziesz miał skarb w niebie - Bóg oczekuje miłości okazywanej Jemu przez modlitwę i poprzez uczynki miłosierdzia w stosunku do bliźnich.
Masz od Boga wiele talentów, a zajmujesz się drobiazgami. Zamiast czynić świat lepszym (dobre uczynki), marnujesz czas na rozmyślanie o tłuszczu wieprzowym. To mama gotuje, więc ty z wdzięcznością jedz wszystko, co ci podaje. Decyzyjny będziesz wtedy, gdy sam przygotujesz posiłek - wtedy możesz tłuszczu unikać.

Tak mi się propos twojej postawy nasunął Mt 6, 25: "25 Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie?".
A także: (klik).

 Re: Czym się kierować przy spożywaniu posiłków w piątek?
Autor: Skrupulant (---.proflink.pl)
Data:   2018-10-05 19:13

Chyba zrozumiałem. Czyli mam robić tak jak jest napisane - prosto?

Bo mam koktajl z jabłka, gruszki i pomarańczy. Dość dużo. A boję się że to zbyt dużo lub zbyt bogaty posiłek)(bo to jedzenie w. Płynie)

 Re: Czym się kierować przy spożywaniu posiłków w piątek?
Autor: Skrupulant (---.proflink.pl)
Data:   2018-10-05 20:24

Niby to oznacza tylko wstrzemiezliwosc od pokarmów mięsnych ale jak zastępuje lub zjem w piątek zamiast mięsa drogie owoce morza to chyba jednak nie tylko wstrzemiezliwosc?

W przypadku warzyw, owoców nie wiem. Bo mógłbym dużo różnych jeść, zmiksować sobie i wypić ale się boję

 Re: Czym się kierować przy spożywaniu posiłków w piątek?
Autor: Marzena (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-10-05 22:14

I tu się z Tobą zgodzę - jak zdarzy mi się zjeść łososia w piątek, mam "moralniaka". To już wychodzi na to, że kotlet z kurczaka tańszy. No ale przepis mówi o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Sądzę, że należy to rozstrzygnąć w swoim sumieniu. Jeśli nie możesz sobie z tym poradzić, podejdź i zapytaj księdza.

Ten koktajl jest w porządku - zupełnie nie rozumiem twoich rozterek w tej kwestii. A ty byś tylko brukiew i kartofle jadł? Przypominam, że w wieku 14 lat rozwijasz się, rośniesz i (mam nadzieję) dużo się uczysz. Powinieneś odżywiać się zdrowo. Tak się zastanawiam, czy masz obiekcje jak wyżej w kwestii chipsów, coli itp. To jest dopiero problem, a nie koktajl czy ciasto mamy. Jeżeli mama stawia ci w piątek krewetki, to je zjedz. Jak masz poczucie, że to nie było w porządku, podziękuj Bogu za to, że w ogóle masz co jeść i pomódl się w intencji głodujących. Jakoś nie wyobrażam sobie, żebyś jako 14-latek sam szedł w piątek do sklepu po te drogie owoce morza i je przygotowywał. Już pisałam: jak sam robisz jedzenie, zrób coś skromnego.

Skrupulancie, zastanawiam się, ile czasu poświęciłeś na rozważania w dzisiejszym temacie a ile na dobre uczynki (poza obowiązkami)? ;)

 Re: Czym się kierować przy spożywaniu posiłków w piątek?
Autor: Krystian (---.proflink.pl)
Data:   2018-10-11 19:52

Mama mowi ze zrobi mi jakas rybe jutro. Za pewne chodzi o paluszki rybne. Mam pewne obawy dot. jej ceny czy nie jest zbyt wygórowana.. i czy moge ja zjesc.

 Re: Czym się kierować przy spożywaniu posiłków w piątek?
Autor: Kitty (---.play-internet.pl)
Data:   2018-10-11 20:12

Krystian, Ty tak serio, czy trollujesz z tą ceną paluszków rybnych?

 Re: Czym się kierować przy spożywaniu posiłków w piątek?
Autor: Ktoś (---.147.4.106.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2018-10-11 21:24

W przykazaniu kościelnym nie ma ani słowa, że to ma być tanie. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Koniec, kropka. Przestań rozstrząsać rzeczy nieistotne. W Twoim przypadku wskazany jest minimalizm w przestrzeganiu przykazań, a wątpliwości rozstrzygaj u stałego spowiednika.

 Re: Czym się kierować przy spożywaniu posiłków w piątek?
Autor: Tionne (78.10.246.---)
Data:   2018-10-12 12:28

A czy często jesz rybę w tygodniu, miesiącu? Odpowiedz sobie. No chyba że prawie codziennie, to mogłbys nie zjesc jej w piątek, tylko inne bez mięsne danie. Ryba jest zdrowa, więc zjedz ją pod tym kątem. I tym kieruj się przy spozywaniu posiłków, tym bardziej że jestes na etapie rozwoju, dojrzewania. A i niech takim twoim wyrzeczeniem bedzie też podporządkowanie się mamie, czyli zjedzenie tego co ugotuje, w tym wypadku rybę. Wykluczając oczywiscie mięso w piątek.

 Re: Czym się kierować przy spożywaniu posiłków w piątek?
Autor: Estera (---.146.162.80.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2018-10-12 14:47

Krystian, gdyby kosztowały ok. 100 zł, to mógłbyś się nad tym zastanawiać. Natomiast nie ma znaczenia, czy będą po 8 zł czy po 11.
Większe znaczenie ma to, czy zrobiłeś dziś coś dobrego i czy spotkałeś się z Bogiem na modlitwie.

 Re: Czym się kierować przy spożywaniu posiłków w piątek?
Autor: Marek_Piotrowski (---.global.tygrys.net)
Data:   2018-10-15 13:13

Jako skrupulant, po prostu nie wychodź poza spisaną normę. A ona mówi o niejedzeniu mięsa w piatek.
I tyle.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: