logo
Wtorek, 19 marca 2019
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Dlaczego nie mogą wziąć ślubu kościelnego?
Autor: Weronika (---.play-internet.pl)
Data:   2018-11-05 06:43

Dlaczego ludzie, którzy bardzo się kochają, a nie zamierzają mieć dzieci nie mogą wziąć ślubu kościelnego?

 Re: Dlaczego nie mogą wziąć ślubu kościelnego?
Autor: Estera (---.146.161.128.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2018-11-05 13:43

Każdy sakrament jest zaproszeniem do pogłębiania więzi z Bogiem, ukazania jakiejś szczególnej cechy Boga, zaproszeniem do większego zjednoczenia z Nim w konkretnym aspekcie. Sakrament małżeństwa ma być obrazem miłości i jedności Boga. Miłość jest ze swojej natury płodna: chce być przekazywana dalej, głębiej i bardziej. Miłość wiąże się też z poświęceniem, czasem zaparciem się siebie dla dobra innej osoby. W Twojej miłości brakuje tego aspektu poświęcania, rozdawania i przekazywania, dlatego jest niepełna, poniekąd egoistyczna, nastawiona na chwilę obecną - i jako taka nie może być uświęcona.
Zastanów się, skąd ta niechęć do dzieci: może to wynikać ze stosunków w rodzinie, w jakiej się wychowałaś, może byłaś zmuszana do zajmowania się dziećmi kiedy nie miałaś na to ochoty i kojarzą Ci się głównie z wrzaskiem i zmęczeniem, może boisz się ciąży i porodu. To są tematy do przepracowania samemu albo z psychologiem.

Co Kościół na ten temat:

Sobór Watykański II
Gaudium et spes /cz II/

48. " (Świętość małżeństwa i rodziny). Głęboka wspólnota życia i miłości małżeńskiej ustanowiona przez Stwórcę i unormowana Jego prawami, zawiązuje się przez przymierze małżeńskie, czyli przez nieodwołalną osobistą zgodę. W ten sposób aktem osobowym, przez który małżonkowie wzajemnie się sobie oddają i przyjmują, powstaje z woli Bożej instytucja trwała także wobec społeczeństwa. Ten święty związek, ze względu na dobro tak małżonków i potomstwa, jak i społeczeństwa, nie jest uzależniony od ludzkiego sądu. Sam bowiem Bóg jest twórcą małżeństwa obdarzonego różnymi dobrami i celami. Wszystko to ma ogromne znaczenie dla trwania rodzaju ludzkiego, dla rozwoju osobowego i wiecznego losu poszczególnych członków rodziny, dla godności, stałości, pokoju i pomyślności samej rodziny oraz całego społeczeństwa ludzkiego. Z samej zaś natury swojej instytucja małżeńska oraz miłość małżeńska nastawione są na rodzenie i wychowanie potomstwa, co stanowi jej jakby szczytowe uwieńczenie. W ten sposób mężczyzna i kobieta, który przez związek małżeński "już nie są dwoje, lecz jedno ciało" (Mt 19,6), przez najściślejsze zespolenie osób i działań świadczą sobie wzajemnie pomoc i posługę oraz doświadczają sensu swej jedności i osiągają ją w coraz pełniejszej mierze. To głębokie zjednoczenie będące wzajemnym oddaniem się sobie dwóch osób, jak również dobro dzieci, wymaga pełnej wierności małżonków i prze ku nieprzerwalnej jedności ich współżycia.

 Re: Dlaczego nie mogą wziąć ślubu kościelnego?
Autor: Kitty (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-11-05 14:22

Czy na pewno tak bardzo się kochają, skoro nie widzą w swoim życiu miejsca na tzn. największy dar miłości, jakim jest dziecko? Taka niewiarygodna miłość, ale bez odpowiedzialności?

 Re: Dlaczego nie mogą wziąć ślubu kościelnego?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2018-11-05 15:56

Pewnie dlatego, że zrodzenie i wychowanie dzieci to jeden z podstawowych celów małżeństwa, obok uświęcania siebie i współmałżonka. Jeśli nie ma takiej woli ze strony narzeczonych, to powinni zadać sobie pytanie, dlaczego traktują Kościół jako wspólnotę, w ramach której (rzekomo!!!) legalizuje się konkubinat i hedonistyczne współżycie, wyłącznie dla zaspokojenia popędu. W takiej sytuacji zdecydowanie trafili pod zły adres.

 Re: Dlaczego nie mogą wziąć ślubu kościelnego?
Autor: ??? (---.box3.pl)
Data:   2018-11-08 08:31

Ponieważ egoizm i małżeństwo to dwie wartości wewnętrznie sprzeczne i przeciwstawne. A to oznacza z góry nieważne zawarte małżeństwo. Po co więc w ogóle? Dla hecy?

 Re: Dlaczego nie mogą wziąć ślubu kościelnego?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2018-11-08 14:00

??? To nie całkiem tak. Są zawierane szczęśliwe małżeństwa, które wg obecnej wiedzy medycznej nie będą mogły mieć dzieci nawet przy wspomaganiu poczęcia (nie akceptowanym przez KK). Mogą adoptować, ale to nie jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa.

 Re: Dlaczego nie mogą wziąć ślubu kościelnego?
Autor: Gosia (---.wieszowanet.pl)
Data:   2018-11-08 23:20

Staszek, nadal źle. Co innego nie móc mieć dzieci (to nie jest przeszkoda), a co innego kłamać przed Bogiem, że się przyjmie, bo się nie chce. Niechcenie dzieci = nieważne małżeństwo sakramentalne. Co innego, jak się pobierają osoby w podeszłym wieku, to nie ma co pytać, ale tu znowu - niemożność.

 Re: Dlaczego nie mogą wziąć ślubu kościelnego?
Autor: andrzej (78.10.209.---)
Data:   2018-11-09 09:29

Ślubowanie to publiczne ogłoszenie zamiarów. To publiczne zobowiązanie. W tym wypadku do miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej tej konkretnej osoby.
Jedno z pytań przed przyjęciem tego zobowiązania brzmi: "Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym was Bóg obdarzy?"
Nie można publicznie ogłaszać, że chcemy przyjąć a równocześnie w założeniu nie zamierzać tego spełnić.
Po co cokolwiek deklarować nie zamierzając tego spełnić i brać do tego Boga i Wszystkich Świętych na świadków i pomocników. "Tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący w Trójcy jedyny i wszyscy święci".
To schizofrenia - brak spójności deklaracji ze zobowiązaniami.

 Re: Dlaczego nie mogą wziąć ślubu kościelnego?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2018-11-09 17:14

andrzej - No OK ale jak to wybrzmi w sytuacji kiedy na 100% wiadomo, że nie mogą mieć dzieci i nawet cud nie pomoże gdy kobieta jest po operacji onkologicznej (usunięto...) ?

 Re: Dlaczego nie mogą wziąć ślubu kościelnego?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2018-11-09 18:08

Sstaszku, dla mnie zgoda na przyjęcie dzieci wyrażona przez bezpłodną parę może wybrzmieć uczciwie. Oczywiście, jeśli pobierająca się para naprawdę myśli: "gdybyśmy mogli mieć dzieci, to byśmy je mieli", a nie: "gdybyśmy je mieć mogli, to wtedy "zabezpieczalibyśmy" się, żeby na świat nie przyszły".

 Re: Dlaczego nie mogą wziąć ślubu kościelnego?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-11-09 19:26

A wziąłeś, ssstaszku, pod uwagę, że adoptowane dziecko też jest darem, niezasłużonym, dla małżeństwa? Znam taką rodzinę.
Zauważ (owszem, to jest podejście formalne), że w pytaniach podczas liturgii sakramentu małżeństwa nie ma wprost informacji: biologiczne potomstwo? Nikt nie pyta:
- Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować BIOLOGICZNE potomstwo?

 Re: Dlaczego nie mogą wziąć ślubu kościelnego?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2018-11-09 20:11

Pani Hanno, z tym BIOLOGICZNYM to jest zwykła próba naginania teorii do realiów życia. W ten sposób to można bardzo wiele udowodnić i niestety tak się robi, a później zdziwienie, że gimnazjaliści odwracają się od religii. Znam to z bardzo bliskich rodzinnych relacji.

 Re: Dlaczego nie mogą wziąć ślubu kościelnego?
Autor: andrzej (78.10.209.---)
Data:   2018-11-09 20:47

Ssstaszku wywołałeś mnie do odpowiedzi więc odpowiem, że zbyt mało cudów widziałeś. Przykład Abrama i Sary - ten biblijny - do ciebie nie przemawia, bo to pewnie dawno i nieprawda... Bóg jest wg ciebie bezsilny wobec operacji onkologicznych. Znamy innego Boga! Ten, którego ja znam jest Wszechmogący.
W jednym jednak ten Wszechmogący jest ograniczony i to nie przez kogokolwiek lecz przez samego siebie. Nigdy dając wolność człowiekowi jej nie złamał i nie złamie. Gdyby Abram nie współżył z Sarą a poprzestał na Hagar nie byłby ojcem wielu narodów i nie mówilibyśmy o cudach.
A czy nie słyszałeś o cudzie gdy odcięta noga wróciła na swoje miejsce po kilku latach i bez zrostów. I to ta sama bo po "odrośnięciu" sprawdzono miejsce gdzie ją zakopano - nie znaleziono śladów kości.
Wskrzeszenia, uzdrowienia wg ciebie to bzdury?
A odnośnie odpowiedzi na temat postu do, którego się odnosimy - nie chcieć a nie móc to dwie różne sprawy.

 Re: Dlaczego nie mogą wziąć ślubu kościelnego?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2018-11-10 10:38

Literalnie to prawda ale - Stary Testament był pisany w określonym czasie dla konkretnej grupy kulturowej i jest tam dużo baśni i opowieści kończących się zamierzonym przesłaniem. Nie można w XXI wieku brać wielu opowieści dosłownie. Tak na marginesie Kościół nie potwierdził nigdy, że komuś odrosła noga.
Przez podobne wywody podawane nieraz na lekcjach religii gimnazjaliści czy licealiści odchodzą od kościoła, argumentując, że opowiada im się bajki i wiara też jest pewnie bajką. To jest fakt,

 Re: Dlaczego nie mogą wziąć ślubu kościelnego?
Autor: andrzej (78.10.209.---)
Data:   2018-11-10 18:47

Parafrazując Twoje słowa: Literalnie to prawda ale i Nowy Testament był pisany w określonym czasie dla konkretnej grupy kulturowej i jest tam dużo baśni i opowieści kończących się zamierzonym przesłaniem. Nie można w XXI wieku brać wielu opowieści dosłownie...
A ten Kościół, który potwierdza lub nie cuda upiera się ze 100% pewnością, że Maryja jest i Matką i dziewicą, że Jezus wyszedł żywy z grobu, że uzdrowiony głuchoniemy natychmiast mógł prawidłowo mówić podczas gdy dzieci nawet przy prawidłowo zbudowanym aparacie artykulacyjnym uczą się wymowy kilka lat. Przecież to się kupy nie trzyma!! Przecież to bajki i gimnazjalistów podobne wywody nie przekonają a podaje im się to do wierzenia. Przecież przy takich wywodach utrzymać ich w Kościele niepodobna. A ten Kościół głosi to już XXI wiek i są tacy, którzy w to wierzą a jest ich całkiem sporo.
Sstaszku, spokojnie. Nie zastanawiaj się nad stanem intelektualnym gimnazjalistów, nie zniżaj się do ich poziomu, a odpowiedz sobie dzisiaj na modlitwie: czy TY w to wierzysz?

 Re: Dlaczego nie mogą wziąć ślubu kościelnego?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2018-11-10 20:23

andrzej - Nowy Testament powstał dużo, dużo później w cywilizacji (rzymskiej), z której korzeni czerpiemy do dziś, Stary Testament, a historia Jezusa i Maryi to dwa odległe bieguny, O odrośniętej nodze nie wspominasz?
Ja naprawdę znam z doświadczeń rodzinnych dlaczego młodzi odchodzą gremialnie po bierzmowaniu od Kościoła. Głównie przez księży, którzy na religii plotą banialuki, które mogą bezkrytycznie przyjmować panie z kółka różańcowego, a nie nastolatkowie "siedzący na fejsie i w necie.
Pozdrawiam!

 Re: Dlaczego nie mogą wziąć ślubu kościelnego?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2018-11-10 21:09

Pojawiają się tutaj głosy na temat adopcji dziecka: owszem, jest ona dobrym rozwiązaniem, jeśli niepłodność pojawi się po zawarciu małżeństwa, albo zostanie wtedy wykryta (z wyjątkiem oczywiście sytuacji, gdy ktoś celowo zataja ten fakt). Tak więc adopcja może być w pewnych przypadkach dobrym wyjściem-awaryjnym.

Jeśli zaś chodzi o staszkowe wywody na temat wiarygodności cudów i "banialuków", które "plotą" księża: Cuda miały miejsce w czasach apostołów, niektóre z nich zostały opisane w Biblii. Biblia to źródło naszej wiary jako chrześcijan. Można ją odrzucić w całości, po co ograniczać się do fragmentów. Tylko niech dana osoba nie nazywa się później chrześcijaninem, bo nim po prostu nie będzie. Co do odrośniętej nogi, która stała chyba się jakąś solą w oku sstaszka, jak również innych cudów - wszystko to dzieje się mocą Bożą. Bóg naprawdę może to zrobić i nie potrzebuje do tego pozwolenia jednostek. Odmawiając Chrystusowi tej właśnie Bożej mocy, dzięki której dokonywał On wskrzeszeń, uzdrowień i czynił inne dobro, powinno się stanąć przed lustrem i powiedzieć sobie wprost, że przestało się być chrześcijaninem. A jeśli brakuje odwagi, aby to zrobić, to należy przynajmniej przestać wypowiadać twierdzenia typu "tak wcale nie było", "tego się nie da sprawdzić" na ogólnodostępnym forum Forum Pomocy Katolika. Tak chcesz "pomagać" osobom wątpiącym, które być może trafią na Twój wpis? Druga sprawa, to księża nauczający w szkołach. Pracując tam, reprezentują oni Kościół i przekazują to, czego on naucza. Nazywasz to "banialukami"? Zastanów się nad tym, co mówisz. Zastanów się mocno.

 Re: Dlaczego nie mogą wziąć ślubu kościelnego?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-11-10 21:52

Jeżeli gimnazjalne "siedzenie na fejsie" i w necie jest miarą wiarygodności prawd katolicyzmu, to winszuję, sstaszku. Owszem, pracuję z mniej więcej dwudziestolatkami i ich największą niedolą jest musieć zrobić coś, czego NIE MA w necie. Co wymaga wiadomości i umiejętności spoza internetu. Tam nie ma, no to nie ma, nie istnieje, nie ma możliwości. Tak, kosztuje mnie to sporo, żeby wykoncypować dla nich prawdziwe rzeczy, których z netu (łatwo) nie da się wydobyć.

Co do jednego masz rację: katecheci, świeccy, konsekrowani, kapłani powinni być świetnie przygotowani. Jeśli będą opowiadać o świętym, który jako dziecko nie ssał w piątki mleka z piersi matki, to powinni powiedzieć, że jest to wedlug wszelkiego prawdopodobieństwa pobożna legenda, która przekazuje pewną prawdę w sensie przenośnym. Ale z drugiej cuda niewątpliwie się zdarzały z woli Bożej (nie tylko za ziemskiego życia Chrystusa) i nadal się zdarzają. Są nieracjonalne, przekraczają prawa natury, wymagają rozsądnego rozeznania i Kościół to czyni.

 Re: Dlaczego nie mogą wziąć ślubu kościelnego?
Autor: Gosia (---.wieszowanet.pl)
Data:   2018-11-10 22:02

SStaszku, "antykoncepcja naturalna" i sugerowanie, że można kłamać przed Bogiem i ludźmi to są dopiero banialuki, które nie rozumiem dlaczego zawisły tu na jakiś czas.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: