logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jaką i ile wody używa się do mieszania z winem?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2018-11-18 21:29

Chciałabym zapytać o wodę używaną do czynności liturgicznej, jaką jest zmieszanie wody z winem. Czy są jakieś przepisy dotyczące tej wody, określające dokładnie jaka to ma być woda (np. z kranu, ze studni) i ile należy użyć wody w relacji do wina? Czy kapłan może dowolnie taką relację zmieniać w zależności od np. przewidywanej ilości ludzi przystępujących do Komunii (lub nawet innych czynników)? Jak to wygląda w praktyce?

 Re: Jaką i ile wody używa się do mieszania z winem?
Autor: fx (---.dyn.optonline.net)
Data:   2018-11-18 23:02

"(...) wlewa nieco wody". Tyle rubryki mszału.
W praktyce - nie więcej niż 1/3 wody w winie.

 Re: Jaką i ile wody używa się do mieszania z winem?
Autor: Pax (---.terminus.pl)
Data:   2018-11-19 11:06

Zwykła, naturalna, czysta woda. Szacunek wymaga, aby była odpowiednia, w moim mieście kranówka jest zdatna do picie bez gotowania i można wykorzystać. W wielu kościołach używa się wody butelkowanej. Przepisy mówią, że ma to być mała ilość wody - tak aby wino nie straciło smaku. Nie ma znaczenia czy są to 2,3 krople, łyżeczka czy nie, na pewno nie może być pół na pół. Jeśli w kielichu jest mała ilość wina, to też wody dodaje się odrobinkę.

 Re: Jaką i ile wody używa się do mieszania z winem?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-11-19 11:51

Woda dolewana do wina powinna być zdatna do spożycia. Może być użyta np. butelkowana woda źródlana, woda z kranu, woda pozyskiwana z naturalnych zbiorników jeżeli spełnia warunki spożycia.
Kapłan do wina dolewa odrobinę wody, ale ponieważ "odrobina" nie jest konkretną miarą, przyjęte jest, że nie może to być więcej niż jedna trzecia, w stosunku - dwie trzecie wina/ jedna trzecia wody, tak by wino nie straciło wartości materii do konsekracji.
Źródło - zakrystia oraz (klik).

 Re: Jaką i ile wody używa się do mieszania z winem?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2018-11-19 16:50

Dlaczego do wina podczas Mszy św. dodaje się wodę?

– Starym zwyczajem jest dodawanie odrobiny wody do kielicha z winem podczas Eucharystii. Związane jest to z Ostatnią Wieczerzą, kiedy to Chrystus zwyczajem żydowskim użył wina zmieszanego z wodą. W Palestynie nie pito wina w czystej postaci, ale zawsze rozcieńczone. W średniowieczu doszła interpretacja teologiczna tego gestu. Ta odrobina wody, którą dodaje się do wina ma symbolizować zmieszanie boskiej i ludzkiej natury w Chrystusie. Sugerują to nawet słowa modlitwy wypowiadanej w tym momencie przez kapłana.

Źródło: https://ekai.pl/dlaczego-blogoslawimy-wino-we-wspomnienie-sw-jana/

 Re: Jaką i ile wody używa się do mieszania z winem?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2018-11-19 18:15

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Zapytałam, bo zauważyłam różnice w zależności od kapłana sprawującego Najświętszą Ofiarę. Te różnice są znaczące i utrwalone. Może nie powinnam była zwracać uwagi na taki aspekt, ale raczej się nie da tego uniknąć — to tak jakby jednym razem bardzo wyraźnie przeważała natura boska, a innym razem natura ludzka.

 Re: Jaką i ile wody używa się do mieszania z winem?
Autor: Robson (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2018-11-20 10:52

> zmieszanie boskiej i ludzkiej natury w Chrystusie

"zmieszanie" akurat nie jest tutaj najszczęśliwszym określeniem, gdyż zgodnie z nauczaniem Kościoła zjednoczenie boskiej i ludzkiej natury w Chrystusie dokonało się "bez pomieszania" , bardziej szczegółowo: https://pl.wikipedia.org/wiki/Unia_hipostatyczna

 Re: Jaką i ile wody używa się do mieszania z winem?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2018-11-20 17:26

Już kiedyś pisałam, że jeden z naszych kapłanów jest niepijącym alkoholikiem. Co pewien czas wspomina o tym na kazaniach, ale jakoś o tym zapomniałam i nie wiązałam tego faktu z tym, że być może nie używa on wina do konsekracji. Nawet nie pomyślałam, że tak mogłoby być. Artykuł przywołany przez Kalinę informuje, że:

"Należy również dodać, że w związku z problemem choroby alkoholowej, występującej u niektórych kapłanów Kongregacja Sakramentów może zezwolić takim osobom na używanie podczas Mszy św. winnego moszczu niesfermentowanego, czyli soku z winogron zamiast wina. Stosowanie tego rodzaju materii, z innych powodów niż wspomniana choroba, jest zastrzeżone Kongregacji Nauki Wiary."

Myślę, że ten cytat daje odpowiedź na moje spostrzeżenia.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: