logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Nie odpowiedzieli na nasze życzenia.
Autor: Szukająca (---.dip0.t-ipconnect.de)
Data:   2018-12-06 13:52

Brat mojego męża i jego żona, nie odpowiedzieli na nasze życzenia świąteczne w poprzednie Boże Narodzenie, na urodziny także. Ktoś mi powiedział, że się poniżam. Czy w tym roku mam ponownie wysłać życzenia i prezent? Jeśli tego nie uczynię, będzie to grzechem? Jestem tym mocno rozbita duchowo.

 Re: Nie odpowiedzieli na nasze życzenia.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-12-06 16:49

Nie odpowiedzieli. I co? Wiesz, dlaczego? Jesteście w jakimś w konflikcie? Zapomnieli? Nie przykładają wagi? Nie przestrzegają konwenansów grzecznościowych? Nie znamy tła, więc trudno odpowiadać. Brak danych.
Nie znamy zwyczajów rodziny, więc trudno wnioskować nt. przesyłania prezentów.
Nie w każdej rodzinie przesyła się prezenty doroslym osobom.
Dlaczego wysłanie życzeń, gest dobrej woli ma być poniżeniem, tego też nie wiem.

 Re: Nie odpowiedzieli na nasze życzenia.
Autor: Poraniona (---.wtvk.pl)
Data:   2018-12-06 17:49

W mojej bliskiej rodzinie też są osoby, które nie składają mi życzeń i unikają kontaktu. Ja się nie narzucam, ale mimo wszystko składam życzenia na święta i ich urodziny, imieniny. Przyjęłam zasadę, że postępuję tak, żeby kiedyś nie mieć żalu do siebie. Życzenia składam (nawet wyślę kartkę z życzeniami i modlę się za nich), bo im dobrze życzę, ale prezentu nie daję. Ja od nich nie dostaję ani życzeń ani prezentów.

Moja rada: pomódl się o dobrą decyzję w tej sprawie i nie słuchając innych postępuj w zgodzie ze sobą i swoim sumieniem.

 Re: Nie odpowiedzieli na nasze życzenia.
Autor: zoe (---.147.38.206.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2018-12-06 18:25

Życzenia można wysłać - to dla Was niewielki kłopot, a otwierają możliwość spotkania, jak nie prędzej, to później. Prezent - nie.

 Re: Nie odpowiedzieli na nasze życzenia.
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2018-12-06 18:36

Szukająca,

Jednak, mimo wszystko, wysłałabym im życzenia na Boże Narodzenie, niekoniecznie zaraz z prezentem. Sama pamięć jest ważna i dobry gest z waszej strony. To zarazem czas przebaczenia i pojednania. Składanie życzeń świątecznych (w opisanej sytuacji) nie jest żadnym "poniżaniem się". Jest piękną postawą chrześcijańską wobec bliźnich. Tym bardziej, ze jesteście przecież rodziną. Może skłóconą, ale zawsze rodziną.

Bądź cierpliwa, nie trać nadziei. Być może, oni zrozumieją, ze czas wreszcie pogodzić się, bo i latka uciekają wam wszystkim, a życie nie trwa na ziemi wiecznie.

 Re: Nie odpowiedzieli na nasze życzenia.
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2018-12-06 19:32

Jeśli masz możliwość, zadzwoń i złóż życzenia. Może oni mają dużo zajęć i zapominają o wysłaniu kartek. Może przez telefon zrewanżowaliby się też dobrymi życzeniami :)

 Re: Nie odpowiedzieli na nasze życzenia.
Autor: Szukająca (---.dip0.t-ipconnect.de)
Data:   2018-12-06 20:55

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Życzenia zostaną wysłane. Pozdrawiam.

 Re: Nie odpowiedzieli na nasze życzenia.
Autor: Ola (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2018-12-07 21:57

Życzenia są ok, prezentów bym nie posyłała. Przykro Ci, bo składasz komuś życzenia a zostaje to bez odzewu. W tej sytuacji nie obsypywałabym nikogo prezentami ale życzenia zawsze są akuratne do sytuacji. Nawet jeżeli coś Was poróżniło. Składanie życzeń nie jest poniżaniem się. Natomiast nie proś o kontakt gdy Twoje próby kontaktu pozostają bez odzewu. Życzenia natomiast są na miejscu i mogą ten kontakt kiedyś odnowić. Ale do tego potrzebna jest też czynna chęć tej drugiej strony.

 Re: Nie odpowiedzieli na nasze życzenia.
Autor: A2 (---.dynamic-ra-11.vectranet.pl)
Data:   2018-12-15 09:56

Ja bym nie wysyłał. Łaski bez. Dla samego siebie też trzeba mieć szacunek.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: