logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kłótnia a przyjmowanie Komunii.
Autor: Xyz (---.play-internet.pl)
Data:   2018-12-22 10:24

Czy jak jestesmy z kims pokloceni, to można isc do Komunii jesli przybaczylo mu sie w sercu? Poklocilam sie ze znajomymi przez internet, troche z mojej winy, a pozniej sie broniłam. Okazje zobaczyc sie bedziemy mieli dopiero w styczniu.. nie sadze aby moje przeprosiny byly przyjęte i nagle jakby nie bylo tematu, bo zawaliłam ale na zupelnie innej płaszczyźnie. Zatem, czy bedac u spowiedzi wyznajac ten grzech, moge nornalnie przystepowac do Komunii? Oczywiscie nie wykluczam pogodzenia sie, ale to za jakies 2 tygodnie dopiero...

 Re: Kłótnia a przyjmowanie Komunii.
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2018-12-22 19:08

Przeczytaj Mt 5, 23-24: (klik). Ten fragment powinien wystarczyć za odpowiedź.

 Re: Kłótnia a przyjmowanie Komunii.
Autor: Dominika (---.2-4.cable.virginm.net)
Data:   2018-12-27 12:10

Mateusz, ale przecież Komunia Święta to nie nasz dar, który ofiarujemy ale raczej pokarm duchowy, który przyjmujemy. Potrzebujemy tego pokarmu do walki ze złem. W tym konkretnym przypadku uważam, że Komunia święta może pomóc wytrwać w dobrym postanowieniu wyjścia ku jedności z bliźnimi.

 Re: Kłótnia a przyjmowanie Komunii.
Autor: Rosalinda (---.wist.com.pl)
Data:   2018-12-27 19:01

Uważam, że można iść do Komunii jeśli przebaczyło się w sercu i nie trwa się w niechęci ani nienawiści. Są sytuacje kiedy natychmiastowe pojednanie nie jest możliwe, bo druga strona odrzuca chęć pojednania czy przebaczenie, są sytuacje kiedy nasze drogi się definitywnie rozchodzą po gwałtownym konflikcie. Co w sytuacji kiedy niewierny małżonek żyje z kochanką i nie zamierza wrócić do rodziny? Co w sytuacji, kiedy zostaje całkowicie zerwany kontakt i dla dobra obu stron lepiej do niego nie wracać? Co w sytuacji kiedy po kłótni z teściową synowa przeprasza ale teściowa zapamiętale trwa w gniewie? Pozostaje przebaczyć i samemu być otwartym na pojednanie. To oczywiście skrajne sytuacje, ale uważam, że jeśli samemu okazało się dobrą wolę do pojednania i przebaczyło w sercu, nie chowa się w nim urazy, to można przystąpić do Komunii. Z mojego doświadczenia: kiedyś bardzo pokóciłam się z koleżanką, poszłam i przeprosiłam, ale ona odrzuciła moje przeprosiny, dopiero za jakiś czas wszystko się unormowało. Czy miałam nie iść do Komunii chociaż przeprosiłam i starałam się naprawić to co się wydarzyło? Pojednanie jest aktem obustronnym a nie jednostronnym. Co innego przebaczenie, należy przebaczać zawsze, często jednostronnie bo bywa tak, że ktoś odrzuca nie tylko pojednanie, ale także samo przebaczenie.

 Re: Kłótnia a przyjmowanie Komunii.
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2018-12-27 22:12

Xyz, skoro pokłóciłaś się przez internet, to czy nie mogłaś też tą samą drogą przeprosić? Czy miałaś jakiś ważny powód, żeby te przeprosiny odkładać aż do spotkania? Nie wymieniasz w swoim wpisie żadnego. Twoje przypuszczenie, że przeprosiny nie zostaną przyjęte, dla mnie brzmi trochę jak wykręt.

Jeśli kogoś skrzywdzimy (w kłótni), powinniśmy przeprosić za wyrządzoną krzywdę - bez względu na to, czy skrzywdzona przez nas osoba jest usposobiona do pojednania czy nie. Jeśli okaże się, że nie jest, próbę pojednania możemy odłożyć na później.
Przebaczenie za wyrządzoną nam podczas kłótni krzywdę też jest potrzebne, ale nie zastępuje naszych przeprosin. Po prostu trzeba trzymać się zasady: przepraszamy, jeśli skrzywdzimy, wybaczamy, jeśli zostaliśmy skrzywdzeni, staramy się pojednać, jeśli to możliwe.

Kłótnia kłótni nie równa. W kłótni można czasem kogoś z premedytacją "zabić" złym słowem, można też tylko zbyt głośno się bronić przed niesłusznym atakiem. Twojej winy, a tym bardziej grzechu, nie można ocenić, słysząc "pokłóciłam się, przebaczyłam, ale nie przeprosiłam".

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: