logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Ludzie wypominają. Jak wybaczyć sobie?
Autor: Pytajacy (---.centertel.pl)
Data:   2019-02-05 00:27

W swoim zyciu (dopoki sie naprawde nie nawrocilem) skrzywdzilem wielu ludzi-pochodze z rodziny dysfunkcyjnej, narcystycznej i moja forma odreagowania tego co mnie spotykalo w domu byla przemoc na zewnatrz. Rany swoje z Boza pomoca juz uleczylem ale czy mozna w pelni wybaczyc sobie? Zwlaszcza jak ludzie przypominaja jaki bylem, a ja wcale taki nie byłem dobrowolnie?

 Re: Ludzie wypominają. Jak wybaczyć sobie?
Autor: Jolka (---.sferanet.pl)
Data:   2019-02-05 22:18

Ludzie są jak rzeka, ich wygląd ciągle się zmienia,ich postrzeganie świata itp. Nic więc dziwnego, że i ty się zmieniasz w dobrym kierunku. Skoro Bóg ludziom wybacza w sakramencie spowiedzi i Ty tak musisz zrobić w stosunku do siebie.Wybacz sobie i od tego zacznie się Twoje uzdrowienie. Ludzie nigdy nie są sprawiedliwi w ocenie drugiej osoby bo nie są w stanie dotrzeć do czyjegoś wnętrza i sprawiedliwie ocenić.
Dlatego nie należy za bardzo przejmować się ludźmi, masz nad nimi tą przewagę, że wiesz o sobie to czego oni nie potrafią odkryć w Tobie. Bądź w porządku przed Bogiem to jest najważniejsze i tylko to się liczy.

 Re: Ludzie wypominają. Jak wybaczyć sobie?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-02-06 11:15

Pytający, przemoc którą okazywałeś bliźnim już się wydarzyła i faktów i nie cofniesz. Oddałeś ten grzech Bożemu miłosierdziu. Bóg Ci wybaczył, On jest największy, pełen mocy. Ale pozostała blizna po złych uczynkach. To ta blizna uwiera sumienie, wprowadza niepokój. Może to niepokój twórczy - czy zadośćuczyniłeś za popełnione zło, przeprosiłeś tych, którym zadałeś ból słowem czy czynem, naprawiłeś krzywdy wyrządzone przemocą? Napraw to co się da w bezpośrednim kontakcie z pokrzywdzonymi. Tu gdzie takich możliwości nie ma, oddaj w modlitwie, w uczynkach miłosierdzia.

"Zwlaszcza jak ludzie przypominaja jaki bylem, a ja wcale taki nie byłem dobrowolnie?"
Kwestię dobrowolności, świadomości złych uczynków i możliwości panowania nad swoimi ówczesnymi reakcjami rozstrzygnij w konfesjonale. Reakcjom ludzi nie dziw się, pozostają w poczuciu krzywd jakich dokonywałeś. Być może nie wiedzą jaka przemiana dokonała się w Twoim sercu, a nawet jeśli wiedzą, to wybaczanie jest procesem, zarówno Ty sobie, jak i inni Tobie. Potrzeba czasu.
Ty jesteś pojednany z Bogiem, w łasce Jego miłosierdzia a mimo to trwasz w udręczeniu niewybaczenia sobie samemu. Nie wiesz na ile wielkoduszne są osoby przypominające Ci stare życie, jak bardzo zraniły ich Twoje uczynki, czy mają Boże spojrzenie na słabości innych.

Proś Boga za siebie i osoby pokrzywdzone. Z Bogiem dokonuje się łaska uzdrowienia. Stań twarzą w twarz z pokrzywdzonymi, przeproś i proś o wybaczenie. Odwagi, dobre czyny nie powinny zawstydzać a otworzą Cię na wybaczenie sobie. Jeżeli ktoś nie odpowie zgodnie z Twoją prośbą, przyjmij to z pokorą i nadzieją, że każdy ma swój czas. Dawaj świadectwo nowego życia.

"Przeszłość moją, o Panie, polecam Twemu Miłosierdziu. Teraźniejszość moją polecam Twojej Miłości. A moją przyszłość oddaję w ręce Twojej Opatrzności."
Św.Ojciec Pio
Pomedytuj nad Dz 9, 1-19 i Listami Św. Pawła.

 Re: Ludzie wypominają. Jak wybaczyć sobie?
Autor: Pytajacy (---.centertel.pl)
Data:   2019-02-06 17:05

Dziękuję za odpowiedzi

 Re: Ludzie wypominają. Jak wybaczyć sobie?
Autor: Gosia (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-02-06 19:52

"Zwlaszcza jak ludzie przypominaja jaki bylem, a ja wcale taki nie byłem dobrowolnie?"
Czy ktoś Cię przymuszał do czynienia zła? Albo namawiał? Nie miałeś żadnych pozytywnych wzorców? Nie widziałeś ani jednego człowieka, który nie stosuje przemocy? Złe środowisko domowe nie zwalnia z odpowiedzialności za swoje czyny.

 Re: Ludzie wypominają. Jak wybaczyć sobie?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2019-02-09 16:42

Pytający, ludźmi nie należy się przejmować. Niech mówią, co chcą.

 Re: Ludzie wypominają. Jak wybaczyć sobie?
Autor: Marcin (---.opera-mini.net)
Data:   2019-02-10 12:59

To, jaki byłeś, to już przeszłość, teraz staraj się być dobrym.

 Re: Ludzie wypominają. Jak wybaczyć sobie?
Autor: A2 (---.icpnet.pl)
Data:   2019-02-11 22:23

Być może ludzi Ci zazdroszczą, że z takiego dołu wyszedłeś. Ale może to też jakaś zachęta, aby to, co się da naprawić, po prostu naprawić - np. zadość-uczynić, przeprosić.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: