logo
Sobota, 25 maja 2019
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Nowi święci prawosławni a dialog ekumeniczny.
Autor: Łukasz (---.dolsat.pl)
Data:   2019-02-10 21:04

Czy w Prawosławiu, Kościołach Wschodnich szeroko rozumianych, wciąż są wynoszone na ołtarze nowe osoby? Jeśli tak, to jak to się ma do dialogu ekumenicznego?

 Re: Nowi święci prawosławni a dialog ekumeniczny.
Autor: Marta (---.16-1.cable.virginm.ne)
Data:   2019-02-25 11:50

Tak, nowe osoby są wynoszone na ołtarze, np. św. męczennik Maksym Gorlicki (życiorys tutaj: http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/lemkowie/biografie/maksym).
Maksym był kanonizowany (gloryfikowany) w 1994 roku przez polskich biskupów prawosławnych. Znalazłam też informację, że jego kanonizacja dwa lata później została uznana przez jakiś inny kościół prawosławny. Jak wiadomo, prawosławie nie ma swojej centrali, takiej jak Watykan. Cerkiew w każdym kraju (np Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny) jest w zasadzie niezależna od innych cerkwi, najwyraźniej dotyczy to też kanonizacji.
Nie przypuszczam, żeby to miało jakiś znaczący wpływ na dialog ekumeniczny. W tym dialogu nie chodzi o to, że "oni się mają do nas dostosować". Raczej wydaje mi się, że fakt kultu świętych jest akurat punktem wspólnym dla katolików i prawosławnych, w przeciwieństwie do protestantów, którzy kultu świętych nie podzielają.

 Re: Nowi święci prawosławni a dialog ekumeniczny.
Autor: Łukasz (---.dolsat.pl)
Data:   2019-02-26 20:03

Ale czy w przypadku ewentualnej unii jakiegoś Kościoła Autokefalicznego z Rzymem automatycznie uznaje się, że "ich" święci faktycznie "naszymi" świętymi i można się za ich wstawiennictwem modlić? Czy należałoby wtedy ich "zweryfikować"?

 Re: Nowi święci prawosławni a dialog ekumeniczny.
Autor: Marta (---.16-1.cable.virginm.ne)
Data:   2019-03-02 15:54

Łukaszu, całkowita jedność prawosławia z katolicyzmem jest na dzień dzisiejszy tak nierealna, że trudno gdybać, co wtedy będzie ze świętymi z obu Kościołów. Jeśli do takiej uni miałoby dojść, to wtedy teologowie z obu Kościołów jakoś się dogadają w kwestii świętych. Jeśli zwierzchnicy katoliccy nie będą mieli większych zastrzeżen co do prawosławnych świętych, to zostaną oni uznani za "naszych". Ale szczegóły będą podane w dokumencie ogłaszającym ową hipotetyczną unię lub w załącznikach :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: