logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę wyjść za prawosławnego rozwodnika?
Autor: paulina (---.kpn.net)
Data:   2019-02-20 13:49

Witam. Pewnego czasu poznałam chlopaka, zaczęliśmy się spotykać, zakochalismy się w sobie. Dowiedziałam się od niego, że miał już ślub kościelny i ma dziecko, ale rozwiodl się. Jest ortodoksem, dlatego myśli, że dla mnie to nie problem, ponieważ w prawoslawiu jest to dopuszczalne, można rozwiesc się nawet kilka razy. Ja natomiast teraz mam wielki bałagan w głowie, ponieważ chcialabym z nim być, wziąć ślub, ale jestem katoliczką. Prosze o pomoc, ponieważ nie wiem czy mogę związać się z taką osobą, czy nie jest to grzechem? Poniewaz nie wiem jak to wyglada. Dla niego nie jest to grzech ale w katolicyzmie nie wiem. Nie wiem jak to wyglada. Proszę o wyjasnienie.

 Re: Czy mogę wyjść za prawosławnego rozwodnika?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-02-20 20:56

"Witam. Pewnego czasu poznałam chlopaka, zaczęliśmy się spotykać, zakochalismy się w sobie. Dowiedziałam się od niego, że miał już ślub kościelny i ma dziecko, ale rozwiodl się". Jest ortodoksem (...)".

Naprawdę nie dostrzegasz tutaj problemu? I to potrójnego?
Po pierwsze, Twój wybranek jest rozwodnikiem. W Kościele katolickim kwestia wiązania się z rozwodnikami została wyjaśniona chyba dostatecznie jasno.
Kwestia druga: dziecko, mające matkę i ojca, którzy choć nie żyją ze sobą, wciąż są jego rodzicami. A Ty kim zamierzasz dla niego być? Mamą numer dwa, ciocią, starszą siostrą? Próba zajęcia miejsca tamtej kobiety może doprowadzić jedynie do zamętu w młodym umyśle(a zakładam, że dziecko ma lat kilka, a nie kilkanaście).
Sprawa trzecia to sam ślub i wynikające z niego zobowiązania. Ty jako katoliczka musiałabyś wychować dzieci w wierze katolickiej. Problem w tym, że wiernym Cerkwi stawiane są analogiczne wymagania. Gdzie w takim wypadku widzisz miejsce na kompromis? Wasze potomstwo nie mogłoby być jednocześnie katolikami i prawosławnymi, bo to niemożliwe.
Są więc tylko dwie możliwości: albo on dokona konwersji na katolicyzm, albo się rozstaniecie. Innych nie widzę.

 Re: Czy mogę wyjść za prawosławnego rozwodnika?
Autor: Barbarka (---.wist.com.pl)
Data:   2019-02-20 23:35

Z tego co mi wiadomo nie możesz, ponieważ w prawosławiu małżeństwo jest sakramentem, podobnie jak w katolicyźmie. Nie jest prawdą, że cerkiew dopuszcza rozwody, nie ma tam czegoś takiego jak rozwód. Jest jedynie zdjęcie błogosławieństwa z małżeństwa i to wyłącznie z powodu cudzołóstwa, ponieważ w prawosławiu przysięgę małzeńską składa się przed Bogiem i jest możliwe jej rozwiązanie w sensie zdjęcia błogosławieństwa przez prawosławnego duchownego. W katolicyzmie to małżonkowie sobie wzajemnie ślubują i nic tej przysięgi nie może rozwiązać. Co więcej, w cerkwi nie można drugi raz zawrzeć kolejnego małżeństwa, w sensie sakramentu, można jedynie uzyskać błogosławieństwo i to po 5 letnim okresie pokuty, kiedy osoba rozwiedziona nie może w cerkwi uczestniczyć w liturgii ani przystępować do komunii. Wówczas obrzęd ślubny przebiega inaczej, nie ma tzw. koronacji młodych a cała ceremonia ma wydzwięk pogrzebowo-pokutny a małżonkowie są wezwani do pokuty na resztę życia za sprzeniewierzenie się pierwszemu błogosławieństwu. Na takie kolejne małżenstwa prawosławni duchowni patrzą bardzo niechętnie i nie są skłonni udzielać błogosławieństwa dla takiego związku. Cerkiew nie dopuszcza kolejnego małżeństwa po dwukrotnym "rozwodzie". Dodatkowo Kościół katolicki małżeństwo prawosławne uważa za zawarte ważnie i nierozerwalnie z racji jedności sakramentalnej, chociaż niegodnie z racji rozłamu. Tak więc nie masz możliwości zawarcia uczciwego, sakramentalnego małżeństwa w cerkwi i nie tylko. Z racji przysięgi "dopóki śmierć nas nie rozdzieli" także większość kościołów protestanckich uznaje nierozerwalność małżeństwa, chociaż nie ma ono godności sakramentalnej. Kościół katolicki uznaje nierozerwalność małżeństwa zawartego we wszystkich Kościołach chrześcijańskich gdzie występuje formuła trynitarna na koniec złożonej przysięgi i gdzie zakłada się nierozerwalność opartą na Ewangelii.

 Re: Czy mogę wyjść za prawosławnego rozwodnika?
Autor: paulina (---.kpn.net)
Data:   2019-02-21 00:11

W wychowywaniu dzieci widzę kompromis, ponieważ on powiedział, że mógłby przejść na moją wiarę, jeśli tylko by to coś zmieniło. Z tym to najmniejszy problem, poniewaz Kosciol pozwala na malzenstwa mieszane.

 Re: Czy mogę wyjść za prawosławnego rozwodnika?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-02-21 03:56

http://credo.pro/pl/2015/04/133332
Jeżeli dobrze rozumiem, katolicki sąd kościelny musiałby uznać, że prawosławne małżeństwo nigdy nie zostało zawarte. Sam prawosławny dokument o zdjęciu błogosławieństwa nie starcza. Jeśli małżeństwo pana prawosławnego jest ważne, to ślub katolicki Pauliny z tym panem nie jest możliwy.

 Re: Czy mogę wyjść za prawosławnego rozwodnika?
Autor: Kamil (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2019-02-22 12:43

Możesz przejść na wyznanie męża, a w prawosławiu ślub z rozwodnikiem będzie ważny. Pozdrawiam.

 Re: Czy mogę wyjść za prawosławnego rozwodnika?
Autor: Andrzej (---.toya.net.pl)
Data:   2019-02-24 23:08

A masz gwarancję, że od Ciebie nie odejdzie jak pojawią się problemy? Gdybyśmy mieli umiejętność przewidywania przyszłości, to życie nie byłoby takie skomplikowane. Pozostaje też sprawa grzechu. Czy związek z rozwodnikiem nie jest grzechem? Czy on przejdzie na katolicyzm? Jak twierdzi, że można w prawosławiu rozwieść się kilka razy, to nie brzmi to zbyt ciekawie, jeśli chodzi o stabilizację życiową.

 Re: Czy mogę wyjść za prawosławnego rozwodnika?
Autor: patrycja (---.lightspeed.cicril.sbcglobal.net)
Data:   2019-03-07 18:14

Wizjonerzy zapytali Matke Boza z Medjugorje, na prosbe kobiety katoliczki ktora byla zakochana w czlowieku ktory byl wychowany w religi Ortodoksyjnej, czy powinna wyjsc za niego za maz. W odpowiedzi uslyszala: Moze zrozbic jak chce ale lepiej nie poniewaz to bedzie stanowic problem w wychowaniu dzieci.
Obydwoje byli ludzmi wolnymi a Ty wspominasz o rozwodniku. Jezus wypowiada sie na ten temat jasno i nasza wiara katolicka jest wierna Jezusa nauczaniu. Ten mezczyzna ma zone pomimo ze jest po rozwodzie. Kiedy przyszla do Ojca Pio zakochana dziewczyna ktora sie zasatanawiala czy wyjsc za maz za czlowieka innej wiary On powiedzial stanowczo powiedz jemu zeby sie ozenil z jakas Rosjanka :) Zakochanie to nie milosc ale jesli nadal twierdzisz ze kochasz to kochaj na odleglosc. Zaden czlowiek na tym swiecie nie jest warty utraty zbawienia ani zaden czlowiek nie przyniesie nam pelnego szczescia. Oddaj najpierw swoje serce Bogu zanim je oddasz drugiemu czlowiekowi. Bog wtedy pokieruje Twoim sercem w madry sposob. Zapytaj siebie kogo kochasz bardziej. Tego czlowieka czy Jezusa? Wybor zawsze nalezy do Ciebie.

 Re: Czy mogę wyjść za prawosławnego rozwodnika?
Autor: Elżbieta (---.static.korbank.pl)
Data:   2022-01-04 15:17

Czy możemy zawrzeć małżeństwo w kościele katolickim.
/.../

O tym nie decydują wyniki anonimowej ankiety internetowej. Dla rozeznania sytuacji zachęcam do rozmowy z duszpasterzem w realu.
moderator

 Re: Czy mogę wyjść za prawosławnego rozwodnika?
Autor: Dom (---.orangero.net)
Data:   2022-02-17 19:14

"Zaden czlowiek na tym swiecie nie jest warty utraty zbawienia ani zaden czlowiek nie przyniesie nam pelnego szczescia. Oddaj najpierw swoje serce Bogu zanim je oddasz drugiemu czlowiekowi. Bog wtedy pokieruje Twoim sercem w madry sposob. Zapytaj siebie kogo kochasz bardziej. Tego czlowieka czy Jezusa? Wybor zawsze nalezy do Ciebie."

Gdybym wcześniej usłyszała takie słowa... Mówi doświadczona, nie rób tego proszę, je zastanawiaj się, jak to zrobić, po prostu zapomnij tym. Wszystko będzie problemem nawet jeśli teraz tak się nie zdaje. A przede wszystkim zawsze zostanie to w kwestii grzechu, bo on się rozwiódł i zostawił dzieci.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: