logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak nie wstydzić się codziennie chodzić do kościoła?
Autor: Moniaczka (14 l.) (---.96.244.55.tvksmp.pl)
Data:   2019-03-23 15:07

Jestem wychowywana w niezbyt wierzącej rodzinie, mam 14 lat. Chciałabym codziennie chodzić do kościoła, ale bardzo się tego wstydzę. Już przez jakiś czas to robię, ale moja mama o tym nie wie i boje się jej reakcji, gdyby się o tym dowiedziała. Teraz, jak księża bardziej mnie znają, boje się ze w końcu to jakoś wyjdzie. Jak mogę mieć więcej wiary i nie bać się jej wyznawać? Boje się tez nosić łańcuszek i zawsze, jak jestem przy rodzinie to go ściągam. Naprawdę wstydzę się wiary, ale bardzo chciałabym przestać, ale nie potrafię. Czy jest to grzech? Co mam zrobić?

-----------

Forowicze odpowiadają na podobne pytanie np. tutaj: (klik).
moderator

 Re: Jak nie wstydzić się codziennie chodzić do kościoła?
Autor: Papina (---.play-internet.pl)
Data:   2019-03-23 17:51

Mała wiara Twoich rodzice nie znaczy że Ty też masz być niewierząca. Porozmawiaj z rodzicami szczerze i powiedz im że jesteś wierząca i chodzisz do kościoła. Przecież chodzenie do kościoła to nic złego, to coś bardzo dobrego i rodzice powinni być z Ciebie dumni. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Papina

 Re: Jak nie wstydzić się codziennie chodzić do kościoła?
Autor: Alina (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-03-24 12:23

Myślę, że warto zastanowić się jakie są powody, że wstydzisz się wiary. Piszesz, że boisz się reakcji swojej mamy. Pomyśl czego w jej reakcji się obawiasz. Zdziwienia? Braku akceptacji? Wyrzutów? Tego, że zmieni o Tobie zdanie? Może jest w Tobie lęk, że będziesz czuła się zobowiązana do tego by się tłumaczyć z praktyk religijnych? Może przeczuwasz, że musiałabyś odpierać ataki na religię, Kościół i wiesz, że byłoby to dla Ciebie zbyt trudne?

Nie czuj się z tego powodu winna, że wstydzisz się praktyk religijnych przed swoimi rodzicami. Zastanów się czy podobne opory przed przyznawaniem się do wiary masz również w obecności swoich rówieśników? Tak / nie - dlaczego?

Jeśli wstydzisz się wiary jedynie przed swoimi rodzicami, to może warto się zastanowić nad tym co dzieje się w relacji między Tobą a nimi. Czy nie jest to jeden z symptomów tego, że relacja nie jest prawidłowa? Może brakuje szczerości, otwartości? A może masz poczucie, że masz za mało niezależności, że rodzice Cię w jakiś sposób ograniczają, nadmiernie narzucają swoje wzorce zachowania?

Pytasz co robić. Przede wszystkim módl się. Proś Ducha Świętego o męstwo, aby uzdalniał Cię do odważnego wyznawania wiary.
Nie rób jednak nic na siłę. Przyjdzie czas, gdy poczujesz, że jesteś gotowa do wyznawania wiary otwarcie.

W moim wpisie postawiłam Ci kilka pytań. Pomyśl nad nimi. Nie czuj się zobowiązana, by odpowiadać na nie tu, na forum. Niech będą one dla Ciebie punktem wyjścia do osobistej refleksji nad przyczynami problemu, o którym piszesz. Bo to, co się dzieje, jest raczej przejawem jakiegoś innego problemu, który znajduje ujście, przejawia się w taki właśnie sposób.

 Re: Jak nie wstydzić się codziennie chodzić do kościoła?
Autor: Marek (---.global.tygrys.net)
Data:   2019-03-25 12:49

Są dwie możliwości: albo bedziesz się wstydzić, albo będziesz z tego dumna.
Wybierz tę drugą możliwość i bądź konsekwentna.

 Re: Jak nie wstydzić się codziennie chodzić do kościoła?
Autor: A2 (---.icpnet.pl)
Data:   2019-03-27 14:08

To nie tak, że kto chodzi codziennie na Mszę jest lepszy od tego, co chodzi np. tylko co niedzielę. Czy czujesz taką potrzebę? Bądź co dzień. To ani wstyd, ani wywyższenie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: