logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak jest z prośbą o wolę w niebie?
Autor: xyz (---.elpos.net)
Data:   2019-03-23 16:23

Witam.

O co chodzi w modlitwie "Ojcze nasz" kiedy mówimy bądź "wola twoja jako w niebie tak i na ziemi". Rozumiem że prośba o wolę na ziemi dotyczy słabości i grzeszności ludzi aby Bóg umacniał, uświęcał i też może być o pokój na ziemi. A jak jest z prośbą o wolę w niebie? Przecież w niebie jest już idealny porządek, zgodność, dusze w niebie nie potrzebują uświęcenia bo są już szczęśliwe z Bogiem.

Pozdrawiam

 Re: Jak jest z prośbą o wolę w niebie?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-03-23 21:58

Spróbuję sparafrazować nieco słowa Modlitwy Pańskiej, a wtedy być może coś się rozjaśni. "Niech będzie wola Twoja na ziemi, tak jak już jest w Niebie". Tam owszem, nikt nie ma z tym problemu, bo ludzie zbawieni są na wieki wolni od grzechu, ale tu na ziemi niekoniecznie tak jest, a bardzo często mamy do czynienia z sytuacją zgoła odwrotną, ludzie odrzucają Boga i pogrążają się w grzechach. Słowa, które cytujesz, są prośbą, aby przynajmniej w pewnym stopniu tak nie było.

 Re: Jak jest z prośbą o wolę w niebie?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-03-23 22:30

Ta prośba ma nie tylko znaczenie: niech się spełnia wola Boga i w niebie, i na ziemi, ale i:
tak jak się spełnia wola Pana Boga w niebie, niech tak samo spełnia się na ziemi, także w Kościele pielgrzymującym (żyjącym na Ziemi).

 Re: Jak jest z prośbą o wolę w niebie?
Autor: Gosia (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-03-23 23:59

Czy tu w ogóle chodzi o prośbę o spełnianie się woli Bożej w niebie? Tam jest porównanie ("jak") dwóch miejsc, a nie prośba o dwa różne miejsca. W jednym wola Boża się spełnia (niebo); błagamy, by na ziemi też się to działo. Nie widzę dwóch znaczeń.

 Re: Jak jest z prośbą o wolę w niebie?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-03-24 00:27

Hm. Trudne.
Aniołowie swego czasu się zbuntowali, co nie było pełnieniem woli Bożej. Adam i Ewa w raju też. Czyli chyba i w niebie można było się sprzeciwić.

 Re: Jak jest z prośbą o wolę w niebie?
Autor: xyz (---.elpos.net)
Data:   2019-03-24 07:33

Dziękuję za odpowiedzi.

 Re: Jak jest z prośbą o wolę w niebie?
Autor: Gosia (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-03-24 21:31

Teraz już się chyba kolejni nie zbuntują? Raj Adama i Ewy to nie niebo. Ale pomijając kwestie teologiczne, taki sens tego zdania - tak zwyczajnie, językowo. Po angielsku leci chyba jaśniej: "Thy will be done on earth (Twoja wola niech będzie pełniona/się spełnia na ziemi), as it is in heaven (tak, jak jest w niebie). Nic nie wskazuje, żebyśmy na ziemi mieli modlić się o sprawy niebieskie. Ten mały spójnik "jak" pełni kluczową rolę - coś jest/ma być takie jak coś inne; coś istnieje w taki sposób, jak inna rzecz. Zatem jest to pokazany sposób, wzór - na ziemi wola Pana ma tak być realizowana, jak to już dzieje się w niebie.

 Re: Jak jest z prośbą o wolę w niebie?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-03-25 23:03

Proponuję lekturę:
"“Bądź wola Twoja”. O co tutaj chodzi?
Odpowiada sam Jezus: “Jest wolą tego, który mnie posłał, abym ze wszystkiego, co mi dał, niczego nie stracił, ale żebym to wskrzesił w dniu ostatecznym. To bowiem jest wolą Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w Niego, miał życie wieczne. A ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6, 39-40).

Odpowiada także Apostoł:

“Wolą Bożą jest wasze uświęcenie… Zawsze usiłujcie czynić dobrze sobie nawzajem i wobec wszystkich. Zawsze się radujcie. Nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie. Taka jest bowiem wola Boga w Jezusie Chrystusie względem was” (1 Tes 4, 3; 5, 15- 18; zob. 1 P 2, 13- 15). Wolą naszego Ojca jest, “by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2, 4) – stwierdza Katechizm (Por. KKK 2822).

Zatem wola Boża jest podwójna: 1) wobec wszystkich ludzi, aby postępowali zawsze i wszędzie zgodnie z przykazaniami, i 2) wobec samego Chrystusa – aby prowadził ludzi do życia wiecznego.

Prosząc o przyjście królowania Bożego, prosimy o jego nadejście również w nas przez to, że wola Boża nie napotka w nas już żadnej przeszkody. Kiedy więc pełnimy wolę Bożą, królowanie się realizuje, a wtedy Imię otrzymuje należną chwałę.

“W trzeciej prośbie modlimy się do naszego Ojca o zjednoczenie naszej woli z wolą Jego Syna, by wypełnić Jego zamysł zbawienia w życiu świata” (KKK 2860).

“Na ziemi tak jak i w niebie”. To dopełnienie może się odnosić do wszystkich trzech próśb. Zauważył to już Orygenes, a powiedział dobitnie katechizm Soboru Trydenckiego. W nowym katechizmie mamy to dopowiedzenie złączone z ostatnią prośbą."
https://www.karmel.pl/modlitwa-panska-ojcze-nasz-1/2/

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: