logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy 'Dzienniczek' byłby dobry dla 16-latki?
Autor: Jan (---.proflink.pl)
Data:   2019-03-28 17:39

Czy 'Dzienniczek' św. Siostry Faustyny byłby dobry dla 16-latki (prezent na bierzmowanie)? Czy może to za trudna lektura i mógłby może nawet zaszkodzić w tym wieku?
Dziękuję za odpowiedź.

 Re: Czy 'Dzienniczek' byłby dobry dla 16-latki?
Autor: Alina (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-03-29 17:59

Myślę, że to dobry prezent.
A może lepszym pomysłem byłoby podarowanie Pisma Świętego, o ile oczywiście ta osoba jeszcze nie posiada? Bo może od Pierwszej Komunii ma ciągle tylko "okrojoną" wersję Biblii dla najmłodszych. A bierzmowanie to wejście w bardziej dojrzałe przeżywanie chrześcijaństwa. Może stanowić zachętę do sięgania na co dzień po Słowo Boże. Dobrze by było dołączyć też jakąś rozsądną książkę z przystępnym komentarzem do wybranych ksiąg czy fragmentów Pisma Św.

 Re: Czy 'Dzienniczek' byłby dobry dla 16-latki?
Autor: Jan (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2019-03-29 21:23

Dziękuję za odpowiedź i radę. Pozdrawiam.

 Re: Czy 'Dzienniczek' byłby dobry dla 16-latki?
Autor: Joanna (---.securex.cc)
Data:   2019-03-29 23:38

Janie, myślę, że tak. 'Dzienniczek' dostałam w wieku 17/18 lat (nie pamiętam dokładnie) od mojej Babci, która czekała kilka lat, żeby mi go wręczyć, bo według niej było jeszcze za wcześnie. Na pewno wiele zależy od stopnia pewnej dojrzałości duchowej, że tak to nazwę, danej osoby. Osobiście jestem bardzo wdzięczna Babci, że poczekała do tej siedemnastki, bo gdybym przeczytała Dzienniczek wcześniej, to faktycznie mogłabym mieć problem ze zrozumieniem i przyswojeniem pewnych kwestii.
Z drugiej strony, lekturę zawsze można odłożyć i wrócić do niej za jakiś czas.

Pozdrawiam

 Re: Czy 'Dzienniczek' byłby dobry dla 16-latki?
Autor: Jan (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2019-03-30 11:08

Też tak myślę Joanno. Może powiem wręczając, że jeśli zauważy, że jest to dla niej trudna lektura, i tak dalej, to że w przyszłości pewnie do niej wróci. W sumie myślę chodzi głównie o pamiątkę (niekoniecznie na pierwszym miejscu jako cel edukowanie czy coś w tym sensie), coś co ma przypomnieć kiedyś ten moment, ten dzień bierzmowania - jedna z wielu zapewne pamiątek - z dedykacją gdzieś w środku na pamiątkę, od chrzestnego i jednocześnie świadka. Może tak zatem to zrobię.

Dziękuję za odpowiedzi.

 Re: Czy 'Dzienniczek' byłby dobry dla 16-latki?
Autor: Marta (---.16-1.cable.virginm.ne)
Data:   2019-03-31 00:01

Myślę, że to zależy od dojrzałości i stanu wiary samej bierzmowanej, niekoniecznie od jej wieku. Jeśli ona ma z Kościołem i wiarą raczej luźne stosunki, to Dzienniczek jej się nie przyda, a wręcz może odstraszyć, jeśli by tam zajrzała. Może po prostu zapytaj, co by chciała i powiedz, że to musi być coś związanego z wiarą; smartfony i quady odpadają. Ja bym wolała Biblię Poznańską :) Albo (jeśli możesz) może zafunduj jej wyjazd na oazę lub rekolekcje?
Jeśli pannica nie jest szczególnie pobożna, to lepiej poszukać innej lektury, nie mam pomysłu jakiej konkretnie, ale coś w stylu rozważania dla młodzieży, albo YouCat? Nie widziałam tego osobiście, ale coś mi się obiło o uszy, że popularne dla młodzieży.

 Re: Czy 'Dzienniczek' byłby dobry dla 16-latki?
Autor: Jan (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2019-03-31 11:40

Dzięki za odpowiedź. Ten YouCat to niezły pomysł z tego co widzę.

Pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: