logo
Niedziela, 21 kwietnia 2019
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Chipsy o smaku bekonu, smalec ze skwarkami.
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-04-14 20:38

Witam,
Mam takie pytanie: Czy pokarmy takie, jak chipsy o smaku bekonu mona spoywa w pitek? One zawieraj bardzo niewielk domieszk bekonu (o ile w ogle j zawieraj), a przecie np. smalec zawierajcy znacznie wicej "elementw misnych" jest potraw postn.
Co do smalcu mam te pytanie. Jest on na pewno dopuszczalny w pocie (miaem okazj je go do chleba u Misjonarzy Oblatw Maryi Niepokalanej, gdzie w dzie postu cisego nie podawano nawet masa czy margaryny, ale zamiast tego by wanie smalec ze skwarkami). Tak e normalny smalec ze skwarkami mona je w pitek, a nawet jest uwaany za bardziej "postny", ni maso. Natomiast u mnie w sklepie jest dostpny wasnej roboty "smalec z misem i cebulk". Wyglda jak zwyky smalec ze skwarkami, ale w nazwie ma "miso". Czy co takiego mona je w pitek?

Re: Chipsy o smaku bekonu, smalec ze skwarkami.
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-04-15 20:11

Tomaszu, zacznijmy od zdefiniowania czym jest post:

za SJP «powstrzymanie si od jakich przyjemnoci z rnych powodw»
Nie bez przyczyny podaam to oglne okrelenie na pocztku. To pierwszy stopie wtajemniczenia w istot postu.

https://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,3376,dlaczego-katolicy-nie-moga-jesc-miesa-w-piatki-wielkiego-postu.html
Drugi stopie wtajemniczenia w istot postu.

https://www.deon.pl/161/art,1936,skuteczny-sposob-na-wypalenie.html
Trzeci stopie wtajemniczenia w istot postu.

Jak dojrzejesz do drugiego stopnia to nie bdziesz zadawa pytanie o smalec i chipsy. Idc Twoim tokiem mylenia, mona analizowa czy w gastronomii aby na pewno dokadnie wymyto patelni po smaeniu misa, przed smaeniem ryby. Nie o to chodzi w zachowaniu postu.

Autor: Marzena (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-04-15 20:59

Miso to miso. Gdy potrawa (smalec) ma w sobie misne skwarki, to nie jem tego w pitek. Zreszt smalcu bym te nie zjada, chyba e na gocinie i nie byoby nic innego do wyboru.
Zasada co do misa jest prosta. Nie szukaj dziur w zasadach czy substytutw zakazanych rzeczy (czipsy "o smaku bekonowym", nawet "tylko" chemicznym s takim substytutem - niby nie miso, a czujesz si po ich, jakby bekon zjad; to te bardzo niezdrowe jedzenie - a mamy nakazane szanowa i dba o swoje ciao - przykazanie pite).
Zastanw si raczej, czym dla ciebie jest post, wyrzeczenie i dla czego (Kogo) chcesz go podj. Ja np. najbardziej uwielbiam sodycze i w pitki staram si ich unika. Dla mnie to trudniejsze, ni nie zje misa (ktrego i tak w pitek nie jem, gdy poszcz z mioci do Jezusa, ktry cierpia za mnie na krzyu).

Autor: martaaa (---.play-internet.pl)
Data:   2019-04-15 21:00

Chipsw o smaku bekonu w ogle nie mona je, bo s okropnie niezdrowe!
W relacji z Bogiem nie chodzi o skwarki. Naprawd...

Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-04-15 21:15

Ale po co tak kombinowa i zastanawia si, czy dany produkt zawiera miso, jego domieszk, czy te jedynie aromat, a co za tym idzie, czy jest dopuszczalny w pitki? W ten jeden dzie naprawd moesz zje co innego, na przykad ryb, jaki makaron z bezmisnym sosem albo (co bardzo polecam) smaony ser typu camembert z frytkami i urawin. Moesz te co tydzie wyjeda za granic do kraju, gdzie pitkowa wstrzemiliwo nie obowizuje. Cho ja osobicie bdc wanie w takiej sytuacji te zdoaem wytrwa, bo jestem Polakiem i jestem z tego bardzo dumny, a co za tym idzie, jeli gdzie wyjedam, moje przekonania jad razem ze mn. Dasz rad. To tylko 24 godziny raz w tygodniu. 1440 minut, albo 86 400 sekund.

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: