logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak znaleźć dobrego spowiednika?
Autor: paulina (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-04-20 14:02

Potrzebuję rozmowy z księdzem. Potrebuje porady, ponieważ nie wiem co mam uczynić. Ostatnio byłam u spowiedzi opowiedziałam wszystko, ale czuję ze nie zostałam wysluchana. nie dostałam żadnej odpowiedzi. Gdzie można albo inaczej, jak znaleźć dobrego spowiednika?

 Re: jak znaleźć dobrego spowiednika?
Autor: moderator (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2019-04-20 14:13

z forowego archiwum:

A co to jest "dobry spowiednik"? Jakie kryteria ma spełniać owa "dobroć"? Lekki, łatwy i przyjemny? Taki co nie ziewa? Nie krzyczy? A może taki, co cierpliwie wysłucha wszystkiego co się do niego mówi, bez względu na to, czy jest to grzech czy nie.
Spowiednik nie jest terapeutą, nie jest powiernikiem, nie jest doradcą życiowym, psychiatrą, psychologiem, filozofem. Nie prowadzi w konfesjonale firmy doradczej ani seminarium uniwersyteckiego, na którym dywagujemy. Ja wiem, że niektórzy spowiednicy mają takie aspiracje a i niektórzy penitenci przychodzą do konfesjonału aby się wygadać i szukać wskazówek.
Zasadniczo, można o tym poczytać choćby w Kodeksie Prawa Kanonicznego, spowiedź jest fragmentem (istotnym, koniecznym ale nie jedynym) fragmentem całego sakramentu, w którym człowiek jedna się z Bogiem, Kościołem i sam ze sobą. Przychodzimy do konfesjonału po to aby wyznać grzechy a spowiednik jest od tego aby wysłuchać naszego wyznania i określić "narzędzia naprawcze".
Wydaje mi się, że poradnictwa duchowego można i trzeba szukać poza konfesjonałem. Spowiedź może być dobrym początkiem lub elementem takich poszukiwań ale nie możemy wymagać od duchownego, żeby "leczył" naszą duszę w sytuacji, gdy ma ogonek kolejnych chętnych do "rozprawienia się" z grzechem, jest mu niewygodnie (nie myślimy o tym ale siedzenie w konfesjonale to nie jest przyjemność). W trakcie spowiedzi możemy przedstawić nasze dylematy sumienia ale spowiedzi nie można traktować jako równoważnej rozmowie o duchowości. Te obszary zazębiają się ale nie są tożsame.
Warto porozmawiać o tym z księdzem, poza konfesjonałem.
Idąc dalej. Nie spowiedników lepszych i gorszych. Każdy upoważniony przez Kościoł katolicki duchowny (bo nie wszyscy mają takie upoważnienia) ma identyczne prawa i obowiązki jak jego kolego. Jorge Bergolio słuchający spowiedzi nie jest papieżem Franciszkiem ale takim samym spowiednikiem jak mój wikary, chłopak dopiero co po seminarium. Czy to dobrze, to inna sprawa ale jest jak jest.
Nie można wybrzydzać, wybierać, to nie o to chodzi.
xc

 Re: jak znaleźć dobrego spowiednika?
Autor: paulina (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-04-20 15:51

Ale to są naprawdę dylematy wiary..więc gdzie mam szukać odpowiedzi? Raczej nie u terapeuty czy u psychologa.

-----

Poszukiwania można zacząć np. tutaj: (klik).
moderator

 Re: jak znaleźć dobrego spowiednika?
Autor: Alina (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-04-20 19:50

Paulina, rozumiem Twój zawód. Wiem jak to jest przyjść do konfesjonału pełną wątpliwości i odejść z tymi samymi wahaniami i poczuciem niezrozumienia. Nie wiem z jakiej miejscowości jesteś, więc też trudniej udzielić konkretniejszej odpowiedzi. W niektórych miastach bywają prowadzone katolickie poradnie. Zwykle można tam umówić się z księdzem na dłuższą rozmowę duchową.
Odradzam pójście do spowiedzi gdziekolwiek, gdzie jest dłuższy dyżur, co podpowiada moderator. Tam też można nie najlepiej trafić. Warto poszukać stałego spowiednika. Rozejrzyj się. Może jest jakiś kapłan, którego słowa do Ciebie trafiają, a może ktoś znajomy mógłby Ci polecić jakiegoś mądrego księdza. Pójdź do takiego kapłana kilka razy do spowiedzi i dopiero po tych kilku razach, jeśli będziesz czuła, że może Ci on pomóc, porozmawiaj o dręczących Cię wątpliwościach. Jeśli nie, szukaj dalej, do skutku.

 Re: jak znaleźć dobrego spowiednika?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-04-21 00:49

Paulina, jeżeli dręczy Cię jakiś konkretny, poza sakramentalny problem, to możesz poprosić kapłana o rozmowę np. w zakrystii. Kapłani w większości są otwarci, trzeba tylko przystać na wspólnie ustalony termin. Jeżeli problem jest głębszy, potrzebujesz towarzyszenia kierownika duchowego, to trzeba taką prośbę wyrazić do wybranego kapłana biorąc pod uwagę, że może się nie zgodzić na takie towarzyszenie (brak predyspozycji, czasu) i nie zniechęcać się w poszukiwaniach. Polecam kapłanów ze wspólnot zakonnych. Przez wyszukiwarkę FPK: (klik) oraz tutaj: (klik) znajdź temat dotyczący kierownictwa duchowego, tam znajdziesz rady czym się kierować i jak znaleźć kierownika duchowego.
Zaprzyjaźnij się z Duchem Świętym w modlitewnej otwartości serca. On przynosi odpowiedzi i rozwiązania, również w kwestii o którą pytasz.
https://www.karmel.pl/kierownictwo-duchowe/
Paulina, poczytaj i rozeznaj czy o taką pomoc duchową Ci chodzi, czy może wystarczy rozmowa z osobą głębokiej wiary, niekoniecznie kapłanem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: