logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Gdy uzyskam odpust to czy kara zniknie?
Autor: Mateusz (---.43.205.115.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2019-04-27 20:41

W NIedzielę Miłosierdzia można zyskać odpust zupełny, prawda? Czyli darowanie wszystkich kar. Nie zadośćuczyniłem za grzech kradzieży, nie oddałem tego co skradłem, wiec kara za to mnie wciaz obowiązuje, prawda? Czyli jak uzyskam odpust to ta kara zniknie, nawet jak tego juz nie oddam? (nie mam oczywiście zamiaru tego nie oddawać ale nie do końca to rozumiem). Proszę o odpowiedz.

 Re: Gdy uzyskam odpust to czy kara zniknie?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-04-27 22:45

Odpust zupełny uzyskuje się po spełnieniu 5-ciu warunków sakramentu pokuty oraz dodatkowych, związanych z konkretnym odpustem. Jednym z nich jest zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu. W zadośćuczynieniu bliźniemu po kradzieży zawiera się przede wszystkim zwrot skradzionej rzeczy.

 Re: Gdy uzyskam odpust to czy kara zniknie?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2019-04-29 14:47

Mateuszu,

Oddaj szybko skradzioną rzecz. Nie ma co zwlekać i mniej czyste sumienie, że spełniłeś wszystkie warunki sakramentu pojednania wraz zadośćuczynieniem bliźniemu.

 Re: Gdy uzyskam odpust to czy kara zniknie?
Autor: Odrzucomy (---.147.46.140.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-04-29 18:48

Mateusz,

Czasem nie da się zadośćuczynić w 100% co do wartości krzywdy. Np. nie oddasz skradzionego tortu który zjadłeś. Zadaj sobie pytanie czy oddanie tej rzeczy jest możliwe. Jeśli nie to w następnej spowiedzi wyznaj to dlaczego nie oddałeś. Może to był wstyd, może była to rzecz, której nie masz albo na nią Cię nie stać, albo ją zniszczyłeś... Spowiednik wyznaczy Ci inną formę zadośćuczynienia. Pamiętaj jednak, aby powiedzieć prawdę dlaczego nie zwróciłeś skradzionej rzeczy i dlaczego nie zrobiłeś tego do dziś. Teraz niestety najprawdopodobniej nie tylko nie masz odpustu ale i ważnej spowiedzi. Powinieneś na spowiedzi wyznać także dlaczego zwlekałeś z oddaniem rzeczy. Jeśli mogłeś ją oddać a nie oddałeś to także wyznaj grzechy świętokradzkiej spowiedzi i komunii.

Spowiedź i Komunia to połączony mechanizm, bardzo wymagający. Ale też prosty do zrozumienia dla nas ludzi. Boga się nie oszuka a prawda jest zawsze jedna.

Powodzenia

 Re: Gdy uzyskam odpust to czy kara zniknie?
Autor: Paweł (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-04-30 15:39

Jest takie powiedzenie:
Grzech nie będzie odpuszczony dopóki wziątek nie będzie zwrócony.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: