logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy Bóg wyśle nas do czyśćca na kurs śpiewu?
Autor: Sławoj Marczyk (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-05-02 07:42

Witam. Moje pierwsze pytanie i od razu głupie;)
Czy Bóg słucha jak my śpiewamy w moim kościele? Jeśli słucha to czy wpuści nas do nieba? Nie będzie się bał że będziemy Mu śpiewać? A może z miejsca wyśle nas do czyśćca na kurs śpiewu? Tak dla przykładu:
Wielkanoc 6:00
Najradośniejszy dzień dla katolików, a u mnie się my śpiewa: "Zwyyycięzcaaa śmieeerciii, piekłaaa i szaataanaa" .
Tak trochę jak na stypie. Czy te wszystkie pieśni w moi kościele muszą być takie... takie... no sami wiecie jakie.

 Re: Czy Bóg wyśle nas do czyśćca na kurs śpiewu?
Autor: Marta (---.16-1.cable.virginm.ne)
Data:   2019-05-03 14:50

Witamy na Forum Sławoju.
Bóg pewnie słucha jak Mu śpiewamy, ale przypuszczam, że jakością śpiewu akurat najmniej się przejmuje. Chyba bardziej Go obchodzi co nam w sercach siedzi. Myślę, że kurs śpiewu w czyśćcu będzie nieobowiązkowy, natomiast kursy wyrozumiałości i wymagania bardziej od siebie, a nie od innych będziemy musieli wszyscy zaliczyć ;)
Osobiście łączę się z Tobą "w bulu i nadzieji" (cytat z klasyka). Mnie też się wiele w oprawie muzycznej przeciętnych nabożeństw nie podoba, więc nadkładam sporo drogi i jeżdżę zwykle do katedry lub do innych kościołów, w których liturgia stoi na wyższym poziomie (nie tylko muzyka, też jakość kazania, zaangażowanie celebransa i służby liturgicznej).
Inna opcja to zaangażować się w działalność własnej parafii, może chór założyć lub wstąpić do chóru jeśli jest i włożyć trochę wysiłku w to, żeby oprawa muzyczna była inna/lepsza? Jak się postarasz, to nawet organistą mógłbyś zostać i wtedy od Ciebie by naprawdę sporo zależało. Ale przypuszczam, że "Zwycięzcy śmierci" i innych hitów się z repertuaru nie da wyrzucić, zresztą szkoda by było, ta pieśń mi się akurat bardzo podoba, raczej ze względu na tekst dalszych zwrotek (moje ulubione zamieszczam pod spodem).
Ewentualnie, jeśli jesteś skazany na swoją lokalną parafię i nie masz wpływu na jakość muzyki, to pozostaje Ci ćwiczyć wyrozumiałość już teraz. Wiesz, możliwe, że dla niektórych "Zwycięzca śmierci" śpiewany właśnie w ten sposób jest bardzo ważny, bo przypomina im się, jak lata temu śpiewali go z rodzicami, których już nie ma wśród żywych? Taki symbol niezmienności i trwania Kościoła.
Ewentualnie w domu możesz odreagować i śpiewać tak, żeby Ci się podobało :) Lub poszukać na YouTube lepszych lub nietypowych wykonań pieśni, np "Zwycięzca śmierci" w wersji zespołu Arka Noego. Kolędy polecam w wykonaniu Filharmonii Narodowej - oficjalny profil na YouTube.

Ustąpcie od nas, smutki i trosk fale,
Gdy Pan Zbawiciel triumfuje w chwale!
Ojcu swojemu już uczynił zadość,
Nam niesie radość.
Alleluja!
Ciesz się, Syjonie, Chrystusa Kościele!
Oto zabity Bóg twój żyje w ciele;
Śpiewaj z weselem: Pan króluje z drzewa",
Jak Dawid śpiewa,
Alleluja!

http://spiewnikreligijny.pl/teksty/8,zwyciezca_smierci/

 Re: Czy Bóg wyśle nas do czyśćca na kurs śpiewu?
Autor: Marzena (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-05-03 20:32

Niestety, wiemy. U nas ja to nazywam "Wielki Piątek cały rok". Ale nie zawsze tak bywa. No a w Domu Ojca, to już wszystko jest i będzie doskonałe.

 Re: Czy Bóg wyśle nas do czyśćca na kurs śpiewu?
Autor: Mimi3 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2019-05-04 21:21

"Mnie też się wiele w oprawie muzycznej przeciętnych nabożeństw nie podoba.."

Muzyka nie jest "oprawą muzyczną", tylko integralną częścią liturgii.

 Re: Czy Bóg wyśle nas do czyśćca na kurs śpiewu?
Autor: Kitty (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-05-04 21:33

Dorobiłeś się już dziecka? Wtedy dopiero będziesz miał popisy wokalne. Ale wiesz co? Będziesz je uwielbiał. Myślę, że z Panem Bogiem jest podobnie :)

 Re: Czy Bóg wyśle nas do czyśćca na kurs śpiewu?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-05-05 13:23

Widzę, że masz obraz Nieba jako latania między chmurkami i śpiewania psalmów. Polecam odwiedzać częściej kościół i słuchać Słowa Bożego. Coś powinno się wtedy wyjaśnić.

 Re: Czy Bóg wyśle nas do czyśćca na kurs śpiewu?
Autor: @#$% (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2019-05-08 19:56

Nie musi. Załatwiliśmy to już za Niego.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: