logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Po co welon do trzymania mitry i pastorału?
Autor: Emil (---.177.224.127.revdns.net.pulawy.pl)
Data:   2019-05-20 19:56

Dziś byłem kapariuszem. Trzymałem mitrę oczywiście w welonie. Mam pytanie - czy mitrę i pastorał trzyma się welonach ze względów estetycznych i aby nie ubrudzić mitry czy dlatego że jest święta i nie można jej dotykać?

P.S.
Dzisiaj miałem sytuacje iż podczas trzymania mitry swędziało mnie czoło i w trosce o to aby mitry nie wypuścić nie podrapałem się ręką ale czubkiem mitry. Później zacząłem robić na zmianę raz drapałem się ręką a czasem czubkiem mitry. Czy mogło to być znieważenie? (w znaczeniu: profanacja, świętokradztwo).

 Re: Po co welon do trzymania mitry i pastorału?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-05-21 20:48

"Mam pytanie - czy mitrę i pastorał trzyma się welonach ze względów estetycznych i aby nie ubrudzić mitry czy dlatego że jest święta i nie można jej dotykać"?

Tu raczej nie chodzi o "świętość" mitry i pastorału samych w sobie, lecz o fakt, że w Kościele, a tym bardziej w czasie liturgii każdy korzysta z takich atrybutów, jakie są dla niego właściwe. Mitra i pastorał są przypisane biskupowi. Gdyby więc osoba odpowiedzialna za przytrzymywanie ich w określonych momentach używała do tego bezpośrednio rąk, albo jeszcze lepiej sama założyła mitrę na własną głowę "dla większej swobody ruchów" mogłoby to wyglądać "z zewnątrz" na próbę uzurpowania sobie biskupiej funkcji. Nawet jeśli wszyscy obecni wiedzieliby, jak jest naprawdę.

"Dzisiaj miałem sytuacje iż podczas trzymania mitry swędziało mnie czoło i w trosce o to aby mitry nie wypuścić nie podrapałem się ręką ale czubkiem mitry".

Na pewno mogłeś przez chwilę przytrzymać mitrę tylko jedną ręką, w czasie owego drapania się, albo nawet wyjątkowo przekazać ją na chwilę komuś innemu. Jeśli w przyszłości będziesz jeszcze pełnił podobną funkcję, pamiętaj o tym. Mitra biskupia nie służy do drapania się po czole, ani czymkolwiek innym. To nakrycie głowy pasterza diecezji.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: