logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Penitencjarz czy zwykły ksiądz?
Autor: Igor (---.eaw.com.pl)
Data:   2019-06-03 17:34

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus,

Proces mojego powrotu do wiary i nawrócenia trwa już dość długo, około dwóch lat, a cały czas nie zebrałem się w sobie, aby pójść do szczerej, dobrej spowiedzi z całego życia. Myślę jednak, że okrzepłem i dojrzałem już na tyle, że przyszedł na to czas. I tu pojawia się może nie problem, ale pewna rozterka.

Otóż zastanawiam się, czy w moim przypadku konieczna będzie spowiedź u penitencjarza, czy może jednak wystarczy zwykły ksiądz. Chodzi o to, że przez wiele lat mojego zerwania z Kościołem nie przyznawałem się do wiary, a wręcz przeciwnie, publicznie i świadomie deklarowałem się jako niewierzący. Wcześnie zaś, w latach młodzieńczego buntu i poszukiwań, miałem epizod uczestnictwa w praktykach innej (tzn niechrześcijańskiej) religii i wiary w jej nauczanie.

Zastanawiam się zatem, czy ktoś taki jak ja jest rzeczywiście w stanie ekskomuniki. Zaznaczę, jeśli ma to znaczenie, że ani moja apostazja ani uczestnictwo w niechrześcijańskich praktykach nie były w żaden sposób sformalizowane, przypieczętowane jakimkolwiek oficjalnym dokumentem, aktem prawnym, obrzędem itd.

Oczywiście jeśli penitencjarz okaże się niezbędny, to dołożę wszelkich starań, aby odbyć spowiedź u niego. Ale nie ukrywam, że możliwość wyspowiadania się u zwykłego księdza byłaby sporym ułatwieniem, chociażby ze względów czysto "logistycznych".

Dzięki za odpowiedzi.

 Re: Penitencjarz czy zwykły ksiądz?
Autor: PiotrekBB (---.sta.asta-net.com.pl)
Data:   2019-06-03 19:27

Miałem podobny problem. Zwróciłem się do księdza w Parafii i wszystko zostało rozwiązane. Proponuję zapytać księdza w konfesjonale. Jestem przekonany, że wystarczy tu zwykły ksiądz.

 Re: Penitencjarz czy zwykły ksiądz?
Autor: Estera (---.146.32.111.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-06-03 19:49

Idź gdziekolwiek, tylko już nie odkładaj. Jeśli jakiś grzech będzie wymagał kontaktu z wyższą instancją, spowiednik Ci to na pewno powie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: