logo
Poniedziałek, 24 czerwca 2019
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Czy niepraktykująca może być świadkiem bierzmowania?
Autor: Krystian (15 l.) (---.proflink.pl)
Data:   2019-06-06 14:25

Moja siostra ma niewiele wspolnego z kosciolem po za tym ze jest bierzmowana i po chrzcie. Chodzi do kosciola tylko w swieta, do spowiedzi raz w roku...Nie swieci przykladem. Ale moim rodzicom jest na reke to ze ona bedzie swiadkiem bo nie trzeba nikogo zalatwiac itd. Jednym z pomyslow bylo to aby wziac mojego kuzyna ale on mieszka z 20 km od nas i trzeba by go bylo przywiezc.

 Re: Czy niepraktykująca może być świadkiem bierzmowania?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2019-06-06 16:03

Krystianie,

Z tego co tu napisałeś wynika, ze siostra jednak nie może być Świadkiem Bierzmowania, bowiem jest osobą praktykującą jedynie od święta no i nie świeci przykładem.

Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi:

Kan.892 - Wedle możności bierzmowanemu powinien towarzyszyć świadek, który ma troszczyć się, ażeby bierzmowany postępował jako prawdziwy świadek Chrystusa i wiernie wypełniał obowiązki związane z tym sakramentem.

Kan.893 - § 1. Ten może spełniać zadanie świadka. kto wypełnia warunki określone w kan.874 *.

§ 2. Wypada, aby świadkiem był ktoś z chrzestnych bierzmowanego.

www.zaufaj.com/prawo-kanoniczne/55.html#5



* Kan. 874 - § 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:

1 jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;

2 ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;

3 jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;

4 jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;

5 nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.

§ 2. Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.

www.zaufaj.com/prawo-kanoniczne/54.html#7

 Re: Czy niepraktykująca może być świadkiem bierzmowania?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-06-06 17:53

20 km w XXI wieku w Polsce to dużo?

 Re: Czy niepraktykująca może być świadkiem bierzmowania?
Autor: Aja (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-06-06 18:33

A wiemy czy kuzyn swieci przykładem? I czy będzie zainteresowany spełnieniem takiej roli.

Świadkiem na moim bierzmowaniu była moja mama :)

 Re: Czy niepraktykująca może być świadkiem bierzmowania?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2019-06-06 18:35

Ks. Moderatorze, wielkie dzięki za całokształt :)

Pozdrawiam serdecznie.

-----------

Drobiazg :) odwzajemniam pozdrowienia
moderator

 Re: Czy niepraktykująca może być świadkiem bierzmowania?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-06-07 16:20

Mam świetny pomysł: poproś o bycie świadkiem swoją katechetkę :)

 Re: Czy niepraktykująca może być świadkiem bierzmowania?
Autor: Aninna (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2019-06-07 22:46

@Aja

Mama nie może być świadkiem bierzmowania.
Wyjaśnienie masz w przepisach zawartych we wcześniejszym poście, a tu jeszcze dla przykładu tekst bardziej rozjaśniający sytuację:
http://parafia.rawa-maz.pl/uploads_wp/2016/05/swiadkowie.pdf

 Re: Czy niepraktykująca może być świadkiem bierzmowania?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-06-08 12:28

@Aninna a propos twierdzenia, że rodzice bezwzględnie nie mogą być świadkami bierzmowania:

„Także rodzice mogą osobiście przedstawiać swoje dzieci do bierzmowania. Ordynariusz miejscowy zważywszy okoliczności czasu i miejsca, powinien ustalić, jaki sposób postępowania należy zachować w jego diecezji”.

To cytat z dokumentu, który sama wskazałaś jako źródło odpowiedzi na zadane pytanie. Jak widać, jest tam stwierdzone coś, co nie pokrywa się z Twoimi słowami. Powołując się jakikolwiek tekst, którego autorem jest ktoś inny, warto go przedtem przeczytać :)

 Re: Czy niepraktykująca może być świadkiem bierzmowania?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2019-06-08 16:56

"Powołując się jakikolwiek tekst, którego autorem jest ktoś inny, warto go przedtem przeczytać :)"

Najlepiej przeczytać całość :) Przedstawienie bierzmowanego biskupowi to nie to samo co bycie świadkiem.

"Z udzielonego przez Kongregację wyjaśnienia wynika, że nie ma sprzeczności między kan. 892 KPK i nr. 5 Praenotanda do „Obrzędów bierzmowania”, a funkcje rodziców i świadków pełnione w liturgii bierzmowania różnią się od siebie. Wyraźnie wskazuje się w odpowiedzi, że ani ojciec, ani matka bierzmowanego nie mogą być świadkami bierzmowania23. Natomiast rodzice mogą „przedstawić” (praesentare) swoje dzieci szafarzowi podczas liturgii sakramentu bierzmowania. Jednak owo „przedstawienie” to jedynie czynność należąca do rytu bierzmowania, nie zaś podjęcie jakichś szczególnych zobowiązań wobec bierzmowanego z nowego tytułu. Zresztąte powinności rodzice mają niezależnie od tego, czy przedstawiają kandydata do bierzmowania czy nie, bowiem jako rodzice są przecież zobowiązani do chrześcijańskiego wychowania swoich dzieci24 i trudno by w tym, co i tak do nich z natury należy, byli „wspomagani” przez samych siebie z nowego tytułu pełnienia funkcji świadków bierzmowania. Takie stawianie sprawy byłoby wręcz absurdalne25, a przecież tak właśnie należałoby tłumaczyć ich misję, gdyby przyjąć, że rodzice przyjmują funkcjęświadków, będąc jednocześnie parentes i patrini, co się wzajemnie wyklucza, nie tylko z racji czysto językowych".

 Re: Czy niepraktykująca może być świadkiem bierzmowania?
Autor: Aninna (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2019-06-09 20:10

@ Mateusz
Jak się do czegoś odnosi to warto to przeczytać do końca, a nie tylko pierwszą stronę. Przeczytaj całość, to dowiesz się co znaczy "przedstawić swoje dzieci do bierzmowania", a co "być świadkiem bierzmowania".
Pozdrawiam

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: