logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy muszę być w stanie łaski uświęcającej?
Autor: Wojciech (---.147.42.96.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-06-06 22:39

Witam, chciałem zapytać:

1. Czy świadek do bierzmowania musi koniecznie być w stanie łaski uświęcającej?

2. Czy łamanie zakazów panujących w pewnych miejscach jest grzechem? Przybliżę temat. Bardzo lubię pływać. W mojej okolicy jest rzeka, w której w pewnym jej miejscu są idealne predyspozycje do kąpieli, pływania.. Lecz napisane jest na betonie ZAKAZ KĄPIELI. Od daaawna ludzie tam pływają, dobrze spędzają w tej rzece czas, chociaż nie często to robią. Ja osobiście dużo w tej rzece przebywałem, jak dotąd nic mi sie nie stało, moim znajomym też, chociaż słyszalem że jakiś znajomy pewnego razu wymiotował, rzekomo po rzece. Ja świetnie tam spedzalem czas, nic wartego uwagi mi sie nie stało. Zbliza sie lato, a ja nie wyobrażam sobie go bez plywania. Proszę o pomoc. Mam nerwicę natręctw, więc pewnie dlatego sie tym tak przejmuje.

 Re: Czy muszę być w stanie łaski uświęcającej?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2019-06-07 11:12

W 2018 roku na terenie Polski odnotowano ... wypadków tonięcia. W wyniku tych wypadków utonęło 545 osoby, w tym 77 kobiet.

Najczęstsze okoliczności wypadków utonięcia (liczba osób, które utonęły):

kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym - 80
kąpiel w miejscu zabronionym - 64

Jak w wodzie zasłabniesz, dostaniesz skurczu to kto Ci pomoże? To jak "rosyjska ruletka". Kto dał zakaz to miał realny powód. Przemyśl to.

 Re: Czy muszę być w stanie łaski uświęcającej?
Autor: Karolina (---.tktelekom.pl)
Data:   2019-06-08 07:03

Witaj,

1. Myślę, że powinien.
2. Zakaz kąpieli nie bierze się znikąd. Ktoś go tam postawił ze względu na pewne niebezpieczeństwa związane z kąpielą w niej. Może to być skażenie, niebezpieczny grunt,wiry wodne itp. Zlekceważenie zakazu to wystawienie siebie na pewne zagrożenie, a to już złamanie przykazania: "nie zabijaj". Jest wiele kąpielisk, na których nie ma zakazu, są pływalnie. Tam można się kąpać, choć używanie głowy nadal obowiązuje.

Z Bogiem

 Re: Czy muszę być w stanie łaski uświęcającej?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2019-06-08 20:13

Wojciechu,

1. Będąc w stanie łaski uświęcającej nie mamy na sumieniu grzechu ciężkiego. Od momentu rozgrzeszenia do chwili popełnienia grzechu ciężkiego jesteśmy w stanie łaski uświęcającej. Podkreślam.

Dla przypomnienia. Grzech ciężki, to taki grzech który popełniamy:
- świadomie
- dobrowolnie
- i w ważnej materii.
Popełniając grzech ciężki zrywamy relacje z samym Bogiem i tracimy łaskę uświęcającą. Uważam, że świadek bierzmowania powinien być w stanie łaski uświęcającej, nie tylko przy okazji uroczystości bierzmowania ale - zawsze. Jak każdy wierzący i kochający Boga katolik.

Pozdrawiam

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: