logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kiedy pojsc do spowiedzi?
Autor: Moniaczka (---.96.244.55.tvksmp.pl)
Data:   2019-06-08 12:11

Nie poszłam do spowiedzi w pierwszy piątek, bo mama mi nie pozwoliła i nie wiem teraz co zrobić. Chce chodzić do spowiedzi co miesiąc, bo tak najlepiej kształtuje się sumienie. Mogłabym pojsc w niedziele, lecz wiem ze nie powinno się spowiadać w niedziele. Mogłabym tez pojsc w tygodniu na jakaś msze, ale mam podpisy, bo ide do bierzmowania i nie wiem czy ksiądz podpisze. Najlepiej byłoby w niedziele przed msza, ale księża idą do konfesjonału dopiero, gdy msza się zacznie. Prosz doradźcie, kiedy mam isc

 Re: Kiedy pojsc do spowiedzi?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-06-08 14:49

Masz trzy problemy, których zaraz nie będzie:

1) "Mogłabym pojsc w niedziele, lecz wiem ze nie powinno się spowiadać w niedziele".

Co to za pomysł? Przystąpić do spowiedzi możesz zawsze, kiedy w którymkolwiek konfesjonale siedzi ksiądz. No chyba, że zamiast nauki towarzyszącej rozgrzeszeniu oczekujesz obszernego "wykładu" trwającego co najmniej dziesięć minut, a najlepiej drugie tyle. Zadaj frapujące Cię pytania jakiemuś kapłanowi poza spowiedzią. Pomyśl o bliźnich w kolejce do konfesjonału, którzy też pragną skorzystać z sakramentu pokuty.

2) "Mogłabym tez pojsc w tygodniu na jakaś msze, ale mam podpisy, bo ide do bierzmowania i nie wiem czy ksiądz podpisze".

A buzię też masz? Zawsze po spowiedzi możesz podać księdzu indeks mówiąc mu, jak wygląda sprawa. Powiesz mu o tym, to zrozumie. Wpisanie odbytej spowiedzi naprawdę nie trwa długo.

3) "Najlepiej byłoby w niedziele przed msza, ale księża idą do konfesjonału dopiero, gdy msza się zacznie".

Bezpośrednio przed mszą dany ksiądz również może mieć coś do załatwienia, przykładowo może odmawiać modlitwę albo ubierać się. Wyjątkiem byłyby tu kwestie zagrożenia czyjegoś życia, ale chęć uzyskania wpisu do indeksu do nich nie należy.

 Re: Kiedy pojsc do spowiedzi?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2019-06-08 16:05

Moniaczko,

Dlaczego mama nie pozwoliła Ci pójść do spowiedzi w pierwszy piątek miesiąca? Czy może musiałaś w tym czasie wykonać np. jakieś zaległe i pilne prace? Nie ma żadnych przeciwskazań, abyś przystąpiła do Sakramentu Pokuty i Pojednania nawet i w niedzielę przed Mszą św. Oczywiście najlepiej spowiadać się w powszednie dni tygodnia ale czasami plany mogą się pokrzyżować i wówczas wybieramy "ostatnią deskę ratunku" i korzystamy ze spowiedzi w niedzielę. Ale najważniejsze są nasze szczere spowiedzi i każde modlitwy do Pana Jezusa, płynące z głębi serca i pełne miłości. On tak bardzo nas ukochał.

 Re: Kiedy pojsc do spowiedzi?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2019-06-08 18:09

Moniaczko, jeśli chodzi o podpis, to jaka różnica, czy pójdziesz do spowiedzi w niedzielę czy w tygodniu? Czy przekroczysz w ten sposób ustalony (przez kogo?) odstęp między spowiedziami? Spowiedź w rytmie miesięcznym nie oznacza, że musi to być dokładność co do dnia. Chodzi o pewnego rodzaju systematyczność, o nieodkładanie spowiedzi bez znaczącego powodu na później.

Osobiście radziłabym Ci pójść do spowiedzi właśnie w dzień powszedni, nie w niedzielę. No chyba że sumienie wyrzuca Ci grzech ciężki. W takim przypadku nie zwlekaj. Twój udział w Eucharystii będzie pełniejszy, jeśli przystąpisz do Komunii św., niż gdybyś miała zrezygnować z przyjęcia Chrystusa na rzecz niewyłączania się ze Mszy św. na czas spowiedzi. Jeśli zaplanujesz spowiedź na niedzielę, zapoznaj się wcześniej z czytaniami i postaraj przystąpić do niej zaraz na początku Mszy.

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie ze spowiedzi dopiero w dzień powszedni, a obawiasz się o podpis, wyjaśnij krótko spowiednikowi na samym początku, skąd to opóźnienie.

 Re: Kiedy pojsc do spowiedzi?
Autor: Alina (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-06-08 18:12

Moniaczko, do "zaliczania" pierwszych piątków miesiąca potrzebne jest przyjęcie Komunii świętej (bycie w stanie łaski uświęcającej), nie trzeba koniecznie w tym dniu przystąpić do spowiedzi. Można to uczynić np. kilka dni wcześniej. Co masz mieć podpisane w indeksie - spowiedź czy udział we Mszy Św. w pierwszy piątek miesiąca?

Jeśli nie uda Ci się przystąpić do spowiedzi w dzień powszedni, to możesz też wyspowiadać się w niedzielę podczas Mszy poprzedzającej tą, w której masz zamiar uczestniczyć.

 Re: Kiedy pojsc do spowiedzi?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2019-06-08 18:18

"Nie ma żadnych przeciwskazań, abyś przystąpiła do Sakramentu Pokuty i Pojednania nawet i w niedzielę przed Mszą św."

Nie spowiada się w konfesjonale, w którym nie ma spowiednika :)

 Re: Kiedy pojsc do spowiedzi?
Autor: spowiedź (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-06-08 22:18

Ale ksiądz pewnie od nich wymaga do bierzmowania podpisu o SPOWIEDZI pierwszopiątkowej, bo to się da sprawdzić, i jest czas na podpis, a tego czy była do komunii się nie da. Wcale nie jestem pewna czy ksiądz "podpisze indeks", bo to nie będzie pierwszy piątek. Łatwiej byłoby dzień przed a nie dzień po.
A jak nie mogła iść do spowiedzi, bo mama nie pozwoliła, to przecież na pewno nie była też w piątek do komunii. Ale tego nie mogła przewidzieć.

Spróbuj, ale małe szanse. Chyba że faktycznie nie chodzi o pierwsze piątki tylko o raz w miesiącu, ale wtedy nie miałabyś przecież problemu, a czujesz, że masz. Pierwsze piątki przerwałaś tak czy inaczej, zawsze można zacząć od początku. Ale do spowiedzi idź bo warto być systematycznym. Natomiast jeden brak podpisu nie utrudni ci bierzmowania. A w sumieniu jesteś w porządku.

 Re: Kiedy pojsc do spowiedzi?
Autor: Aninna (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2019-06-09 20:14

Nie powinno się spowiadać w trakcie Mszy w której się niby-uczestniczy. Bo albo się jest na Mszy, albo w konfesjonale. Można za to pójść do spowiedzi w czasie trwającej Mszy, a na Msze (jako uczestnik) pójść o innej godzinie. To oczywiście wtedy kiedy nie ma możliwości spowiedzi poza czasem Mszy Świętej.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: