logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Odpust na Zesłanie Ducha Świętego.
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2019-06-09 00:00

Odpust zupełny można otrzymać za pobożne, publiczne odmówienie hymnu 'Veni Creator' ('Przybądź Duchu Święty') w dniu 1 stycznia i w uroczystość Zesłania Ducha Świętego (odpust cząstkowy za pobożne odmówienie tego hymnu w inne dni).

Jak rozumiecie publiczne odmówienie hymnu Veni Creator? Odmówienie to nie zaśpiewanie, czyli trzeba go wypowiedzieć wobec innych osób. Czy możecie podać przykłady, jak można to zrobić, aby było publicznie?

 Re: Odpust na Zesłanie Ducha Świętego.
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2019-06-09 05:02

W tym wątku
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=400091&t=400086
znalazłam informację, że może to być hymn odśpiewany
a tym
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=100905&t=100872
że ma być odmówiony. Chyba w takim razie może to być śpiew wspólnoty podczas Mszy Świętej w Zesłanie Ducha Świętego? Tak to teraz rozumiem.

 Re: Odpust na Zesłanie Ducha Świętego.
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-06-09 13:01

"Chyba w takim razie może to być śpiew wspólnoty podczas Mszy Świętej w Zesłanie Ducha Świętego? Tak to teraz rozumiem".

Ależ oczywiście, że tak :) I w taki sposób uzyskuje się ten odpust.

 Re: Odpust na Zesłanie Ducha Świętego.
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2019-06-09 20:56

Mateusz,
Domyślam się, że to Ty podałeś w wątku, który wyżej zacytowałam, że hymn można odśpiewać. Teraz potwierdzasz moje zrozumienie, że śpiewa się go podczas Mszy Świętej w Zesłanie Ducha Świętego. Czy tak jest napisane w jakieś polskiej oficjalnej publikacji na temat odpustów? Jestem już po Mszy i tak się złożyło, że organista i kantorka zakończyli hymn po dwóch zwrotkach, więc i wierni też, zatem tylko część hymnu została odśpiewana publicznie podczas Mszy Świętej. W tej sytuacji zdecydowałam się na odczytanie całego hymnu po rozesłaniu i pieśni końcowej, gdy wierni zaczynali wychodzić z ławek, bo nie miałam innego pomysłu, co zrobić. Nie wiem teraz, czy w ten sposób wypełniłam dzieło odpustowe, czy nie. Zakładam sobie, że tak, ale dobrze byłoby mieć pewność. Co robić, aby uzyskać odpust, gdyby hymn w ogóle nie był zaśpiewny w trakcie Mszy Świętej?

 Re: Odpust na Zesłanie Ducha Świętego.
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2019-06-10 20:35

"Co robić, aby uzyskać odpust, gdyby hymn w ogóle nie był zaśpiewny w trakcie Mszy Świętej?"

Skorzystać z odpustu, który można zyskiwać codziennie (klik). Myślę, że Zesłanie Ducha Świętego nie anuluje tych "codziennych" :)

 Re: Odpust na Zesłanie Ducha Świętego.
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2019-06-11 15:07

J,
Dziękuję :)

 Re: Odpust na Zesłanie Ducha Świętego.
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2019-06-22 13:25

Jeśli np. nabożne czytanie Pisma Świętego przez przynajmniej pół godziny, co można zrobić samemu, jest relatywnie dogodnym dziełem odpustowym, to po co lista innych dzieł odpustowych, w których trzeba liczyć na innych?

 Re: Odpust na Zesłanie Ducha Świętego.
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-06-22 18:17

Idą tym tokiem rozumowania to jeszcze bardziej dogodnym i bez wysiłkowym jest:
"pobożne przyjęcie – choćby tylko przez radio – Błogosławieństwa Papieskiego udzielanego Miastu i Światu"
Wystarczy w niedzielne południe nastawić odbiornik radiowy na stację katolicką i wzbudzić intencję.

Część z tych dzieł wiąże się np. z nawiedzeniem świątyni w określonych okolicznościach czy też udział w liturgii i jeśli wierny pozostaje w łasce uświęcającej i jest uczestnikiem to może wykorzystać w tych okolicznościach dziedzictwo Kościoła jakim są odpusty. Można też mieć pragnienie zadania sobie pewnego trudu, który może wynikać ze spełnienia określonego dzieła by uzyskać odpust.

Odpust to modlitwa i nie chodzi w niej o to by "zaliczyć" po najmniejszej linii oporu tylko dać pewne wyrzeczenie czy coś ofiarować. Dla jednego trudem może być półgodzinna medytacja Pisma Świętego, dla innego trzydniowe rekolekcje a jeszcze dla kogoś indywidualne odprawienie Drogi Krzyżowej. Jak każda modlitwa, powinna prowadzić nas do doskonalenia wiary i spełniania tej ofiary z radością ku Boga i na pożytek naszych czy zmarłych dusz. A tu każdy ma swoją drogę, w której prowadzi go Duch Święty. Bywamy w różnych miejscach, w rożnych okolicznościach, rodzą się różne pragnienia.

 Re: Odpust na Zesłanie Ducha Świętego.
Autor: błogosławieństwo (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-06-22 19:32

Kalina,
"pobożne przyjęcie – choćby tylko przez radio – Błogosławieństwa Papieskiego udzielanego Miastu i Światu"

to nie jest w każdą niedzielę tylko kilka razy w roku.

"Urbi et orbi czyli miastu i światu, to specjalne, uroczyste błogosławieństwo papieskie wygłaszane wprost z balkonu Bazyliki Świętego Piotra w ważnych dla życia Kościoła okolicznościach oraz przy okazji różnych świąt, na przykład obchodów Wielkiego Czwartku, Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego czy narodzenia Chrystusa."

 Re: Odpust na Zesłanie Ducha Świętego.
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-06-22 23:56

Błogosławieństwo, dziękuję.
Fakt udzielania tego błogosławieństwa kilka razy w roku, nie zmienia jego dogodności w proponowanej radiowej formie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: