logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Mt 3,4 - co to znaczy?
Autor: Co to znaczy (---.191.84.65.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2019-06-10 00:11

"Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem była szarańcza i miód leśny." Mt 3,4

"pokarmem była szarańcza i miód leśny" - to przypuszczalnie świadczy o skromności i ubóstwie Jana Chrzciciela.

A co znaczy że "nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany"? O czym to świadczyło?

 Re: Mt 3,4 - co to znaczy?
Autor: Robson (---.9livesdata.com)
Data:   2019-06-10 11:21

Ewangelista zanotował, że Jan ubierał się tak samo jak prorok Eliasz:

"Był to człowiek w płaszczu z sierści, przepasany pasem skórzanym dokoła bioder” (2 Krl 1,8)."

Wiem to z artykułu poniżej, poświęconego symbolice pasa w Biblii i w liturgii: (klik).

 Re: Mt 3,4 - co to znaczy?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-06-10 14:59

"pokarmem była szarańcza i miód leśny" - to przypuszczalnie świadczy o skromności i ubóstwie Jana Chrzciciela.

Szarańcza była też uznawana za przysmak, jadana przez biednych i bogatych. Miód to też coś dobrego - ziemia mlekiem i miodem płynąca. Raczej świadczy to o tym, co miał dostępne na pustyni. Przy okazji: chodzi o dziki miód (nie z ula), a nie leśny (na pustyni nie ma lasu).
Jest taka ksiażka James A. Kelhoffer, The Diet of John the Baptist: "Locusts and Wild Honey".

 Re: Mt 3,4 - co to znaczy?
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-06-15 12:05

"Jan Chrzciciel staje przed nami w odzieniu z sierści wielbłądziej. Ubiór i pożywienie, o którym mówi nam ewangelista, są jego znakiem rozpoznawczym. Dla niektórych jest może dziwakiem, który ubarwia krajobraz codziennego życia. Dla innych staje się natomiast punktem odniesienia. Od razu odkrywają, że w taki właśnie sposób daje się rozpoznać ten, który nie mówi w swoim imieniu. Jan nie stara się nikomu przypodobać, nikogo nie przyciąga do siebie. On po prostu przygotowuje drogę Temu, który jest większy.

Warto spoglądać na Jana Chrzciciela i uczyć się od niego, co to znaczy iść drogą Bożą. Jak odważnie się do niej przyznawać. I to nie tylko w słowach, ale także poprzez sposób życia, a nawet sam ubiór."

https://opoka.org.pl/biblioteka/H/HN/1/2adwent-5.html

 Re: Mt 3,4 - co to znaczy?
Autor: Mateusz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-06-16 14:30

Św. Tomasz z Akwinu, Catena Aurea (do Ewangelii od św. Mateusza) (tłumaczę sam, na szybko, z wersji angielskiej, tłum. John Henry Parker, v. I, J.G.F. oraz J. Rivington, https://dhspriory.org/thomas/CAMatthew.htm#3 )
"Pseudo-Chryzostom: Powiedziawszy, że jest on [św. Jan Chrzciciel] głosem wołającego na pustyni, Ewangelista odpowiednio dodaje: "Jan miał odzienie z sierści wielbłądziej", w ten sposób pokazując, jakie było jego życie: gdyż on rzeczywiście świadczył o Chrystusie, ale jego życie świadczyło o nim samym. Nikt nie jest odpowiedni do bycia świadkiem kogoś innego, dopóki nie świadczy wcześniej sam o sobie.

Hilary: Dla głoszenia Janowego nie było miejsca bardziej odpowiedniego, ubioru bardziej użytecznego, pokarmu lepiej dopasowanego. [For the preaching of John no place more suitable, no clothing more useful, no food more fitted. ]

Hieronim: Jego odzienie [było] z sierści wielbłądziej, nie z wełny - to pierwsze jest znakiem wstrzemięźliwości w ubiorze, drugie luksusu [albo: komfortu].

Pseudo-Chryzostom: Odpowiednim jest dla dla sług Bożych noszenie ubioru nie dla eleganckiego wyglądu, albo dla troski o ciało [albo: pielęgnacji ciała], ale dla zakrycia nagości. Z tego względu Jan nosi odzież nie miękką i delikatną, ale włochatą, ciężką, surową, raczej raniącą skórę niż pielęgnującą ją, tak że nawet samo ubranie jego ciała świadczyło o cnocie jego duszy. Było zwyczajem wśród Żydów noszenie pasów wełnianych, tak więc on pragnąc czegoś mniej łaskawego nosił pas skórzany.

[...]

Rabanus: [...] W opisach Arnulphusa, [ komentarz edytora: Arnulphus, który odwiedził Palestynę, opowiadania z jego podróży do Ziemi Świętej zostały spisane przez Adamannusa, opata z Lindisferne, i zachowały się do dnia dzisiejszego ] biskupa Galii, dowiadujemy się że był bardzo mały rodzaj szarańczy na pustyniach Judeii, które miały ciało o grubości około palca i krótkie. Ten gatunek szarańczy można łatwo zbierać wśród traw i po ugotowaniu w oleju [ albo oliwie, mniejsza z tym ] tworzyły ubogi rodzaj pokarmu. Opowiada on też, że na tej samej pustyni rośnie rodzaj drzewa, z dużymi okrągłymi liśćmi o kolorze mleka i smaku miodu, takimi kruchymi że można je zetrzeć na proch w dłoniach, i to właśnie o nich pisano jako o miodzie leśnym [łac. mel silvestre, ang. wild honey].

Remigiusz: W tym ubiorze i tym ubogim pokarmie, on pokazuje że on żałuje za grzechy całej rasy ludzkiej.
"
(i wiele jeszcze ciekawych rzeczy tam jest - przetłumaczyłem jakąś połowę - 1/3, ale nie mam teraz czasu tłumaczyć).

 Re: Mt 3,4 - co to znaczy?
Autor: Co to znaczy (---.191.88.193.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2019-06-23 23:01

Dziękuję wszystkim, a szczególnie Mateuszowi za dużą pracę związaną z tłumaczeniem. Bardzo to pouczające.

 Re: Mt 3,4 - co to znaczy?
Autor: Genealogia Polaków (---.toya.net.pl)
Data:   2023-02-22 09:27

Św. Jan NIE jadł szarańczy. Jadł strąki z drzewa szarańczowego, zwane popularnie szarańczą - gdyż przypominały szarańczę. Obecnie drzewo to nazywa się szarańczyn strąkowy, albo drzewo korabowe, chlebowe, a stroki nazywa się "chlebem świętojańskim". Z nasion można wyrabiać mąkę - mało smaczną - dlatego używana była przez najbiedniejszych. Strąki zaś dawano do jedzenia świniom (występują w przypowieści o synu marnotrawnym).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: