logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Woda smakowa a Komunia Św.
Autor: ja (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2019-06-16 17:38

Dziś na Mszy Św córce zrobiło się słabo - poszłam kupić wodę (był to odpust i były stragany). Była tylko tzw smakowa. Córka napiła się i zrobiło się lepiej. Potem mi strasznie wyschło w ustach, ale wytrzymałam do Komunii Św. I mam pytanie, gdyby mi też zrobiło się słabo a był upał, czy gdybym się napiła tej smakowej wody mogłabym do Komunii? Wiem, że zwykła, czysta woda nie łamie postu eucharystycznego.

 Re: Woda smakowa a Komunia Św.
Autor: _ona_ (---.147.97.202.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-06-16 18:38

Myślę, że bez problemu. Przecież nie z zachcianki chciałaś się napić. Ale super, że wytrzymałaś :)

 Re: Woda smakowa a Komunia Św.
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2019-06-16 19:49

Oczywiście, nie piłabyś dla przyjemności ale z konieczności. Jak cukrzykowi robi sie słabo to (o ile to konieczne) też może zjeść cukier.
Pozdrawiam

 Re: Woda smakowa a Komunia Św.
Autor: ProszęOPomoc (---.siedlce.domtel.com.pl)
Data:   2019-06-16 21:55

Wydaje mi się, że można. Lepiej napić się smakowej wody niż zemdleć z pragnienia.

 Re: Woda smakowa a Komunia Św.
Autor: Monia (---.wist.com.pl)
Data:   2019-06-17 07:32

Myślę że w takiej sytuacji można. Postu eucharystycznego nie łamie przyjmowanie lekarstw (w tym normalnego posiłku dla cukrzyka po podaniu insuliny czy w ramach pierwszej pomocy), wody. Osoby chore, osłabione, starsze są zwolnione z zachowywania postu. Tutaj wchodzi też miłość bliżniego: nie udawajmy silnych, kiedy jest nam słabo, nie klęczmy na siłę, nie stójmy na siłę aż do momentu upadku, bo nie tylko my będziemy mieć problem w przypadku utraty przytomności ale także ludzie przebywający wokoło nas i stający w konieczności udzielenia nam pomocy. A wynoszenie czy wyciąganie z ławki bezwładnej osoby do najłatwiejszych nie należy. Raz mi także zemdlała córka (13 lat) podczas adoracji, po prostu poleciała jak kłoda z klęczek, uderzając twarzą o ziemię. Ogrom strachu wtedy przeżyłam, bo dość długo nie odzyskiwała przytomności i pojechałyśmy karetką na SOR. Potem przez długi czas miałam traumę i moje dziecko musiało siedzieć ze mną w ławce, najedzone i napite. A zemdlała tylko dlatego, że wstydziła się wstać i usiąść na chwilę kiedy wszyscy inni klęczeli, chociaż pot ją oblał i zrobiło się jej niedobrze.

 Re: Woda smakowa a Komunia Św.
Autor: świstak (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-06-30 19:56

Aż do roku 1964 post eucharystyczny obowiązywał od północy dnia, w którym przyjmowano Komunię św. i obejmował nie tylko pokarm, ale także i wodę (co jest czasami trudne do zachowania). Dlatego przestrzegałbym przed próbami dalszego rozluźnienia dyscypliny. Czytałem o propozycjach wydłużenia czasu obowiązywania postu do trzech godzin [1] i uznaję je za sensowne.

Nie jestem prawnikiem, ale wiem, że w prawie stosuje się zasadę, że wyjątki należy interpretować wąsko ("Exceptiones non sunt extendendae" = "Wyjątków nie należy rozszerzać").
Zob. też Kanon 18 "Ustawy, które ustanawiają kary, ograniczają swobodne wykonywanie uprawnień albo zawierają wyjątek od ustawy, podlegają ścisłej interpretacji."

Przywołam odpowiedni przepis:
Kan. 919 § 1. "Przystępujący do Najświętszej Eucharystii powinien przynajmniej na
godzinę przed przyjęciem Komunii świętej powstrzymać się od jakiegokolwiek pokarmu i napoju, z wyjątkiem tylko wody i lekarstwa."

Jak widać, zezwolenie na picie wody jest wyjątkiem i jako takie nie należy go rozszerzać. Z tego względu picie wody smakowej łamie post eucharystyczny.

A jednak: mamy tutaj do czynienia z pewną koniecznością, skoro powstrzymanie się od picia wody mogłoby powodować zemdlenie. I z tego względu można by argumentować, że ten przepis nie jest na tyle surowy, że trzeba go w tej sytuacji przestrzegać. Wydaje mi się, że tak jest, jednak nie znam się na tyle na prawie kanonicznym, żeby to rozstrzygać (zob. też KPK 14).


I jeszcze jedno: pytająca zrobiła dobrze, że mając wątpliwości powstrzymała się od picia tej wody (a nie była to sytuacja konieczności).

[1] Edward Peters, "Extending the Communion fast".

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: