logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy żucie gumy łamie post eucharystyczny?
Autor: Wojciech (---.siedlce.domtel.com.pl)
Data:   2019-06-17 18:25

Zastanawiam się nad tym od pewnego czasu. Nie wiem czy powinno się traktować żucia gumy jak posiłek bo nic nie połykamy aczkolwiek kalorie w sobie ma.

 Re: Czy żucie gumy łamie post eucharystyczny?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-06-20 12:18

Zakładałabym, że to zaspokajanie jakichś głodów.
Łykamy, nie łykamy, ile diabłów na ostrzu szpilki, tak?
Co za problem zrezygnować z gumy wystarczająco wcześnie przed Mszą św.?

 Re: Czy żucie gumy łamie post eucharystyczny?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-06-20 14:09

Wojciechu, spójrz na post eucharystyczny nie przez literę prawa, które na przestrzeni lat zmieniało się łagodząc czas i formę. Spróbuj zrozumieć istotę postu, a wtedy sam odpowiesz na swoje pytanie.
To czas wyrzeczenia, ofiary którą pragniemy złożyć wyrzekając się czegoś co sprawia nam przyjemność czy jest nałogiem (żucie gumy może takim być) oczyszczenia ciała i głodu na przyjęcie Ciała Chrystusa.
Dobrze by było, gdybyś nie traktował tej obowiązującej godziny jako przymus, tylko jako miłosne oczekiwanie nie zakłócane cielesnymi przyjemnościami.

 Re: Czy żucie gumy łamie post eucharystyczny?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-06-20 16:04

Krótko: guma to nie posiłek tylko słodycze. W związku z tym tym bardziej możliwe jest odmówienie sobie jej na godzinę przed Eucharystią.

 Re: Czy żucie gumy łamie post eucharystyczny?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2019-06-20 17:27

Mnie guma do żucia pomaga zniwelować objawy choroby lokomocyjnej, oraz odczucie nacisku w uszach w samolocie podczas zmiany wysokości. Dlatego pytałam kiedyś o nią tutaj:
https://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=353745&t=353745

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: