logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy brewiarz można odmawiać prywatnie w ciszy?
Autor: Emil (---.net.pulawy.pl)
Data:   2019-06-18 14:45

Odmawiam brewiarz na głos prywatnie. Ale zastanawiam się czy można robić to w myślach czyli po cichu. Oczywiście wiadomo że w kościele Liturgia Godzin odmawiana jest na głos, ale prywatnie w domu...
Proszę o odpowiedz czy brewiarz można odmawiać prywatnie w ciszy.

 Re: Czy brewiarz można odmawiać prywatnie w ciszy?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-06-18 16:48

Tak, można.

 Re: Czy brewiarz można odmawiać prywatnie w ciszy?
Autor: E. (---.centertel.pl)
Data:   2019-06-18 17:24

Technicznie rzecz biorąc dla Boga nie ma znaczenia, czy modląc się prywatnie, wywołujesz drgania akustyczne w powietrzu czy nie :-) To ma znaczenie tylko dla istot, które odbierają fale dźwiękowe za pomocą uszu :-) A Bóg jest wszechobecny, wszechwiedzący i zna każdą Twoją myśl.
Poza tym czasem można zobaczyć księży, jak siedzą sobie w ciszy, wpatrując się w brewiarz (np. w środkach lokomocji, albo w konfesjonale, gdy nie ma penitentów). Zakładam, że się modlą Liturgią Godzin.

 Re: Czy brewiarz można odmawiać prywatnie w ciszy?
Autor: ProszęOPomoc (---.siedlce.domtel.com.pl)
Data:   2019-06-18 17:32

Tak. Myślę, że każdą modlitwę można odmawiać w ciszy.Bóg słyszy każdą modlitwę, zarówno tą w ciszy jak i na głos, a więc nie ma różnicy jak się modlimy. Ważne aby się modlić z miłością, a nie pośpiesznie, bezmyślnie.
I żeby tej modlitwy nie 'odwalić. To zależy od człowieka. Niektórzy wolą modlić się w ciszy (jak na przykład ja) a niektórzy na głos.

Przy okazji cytat z 'Ogólnego Wprowadzenia do Liturgii Godzin':

XII. Milczenie święte

201. Ponieważ zawsze w czasie czynności liturgicznych należy czuwać, aby "w odpowiednim czasie zachować także pełne czci milczenie", przy odprawianiu Liturgii Godzin należy przewidzieć chwile milczenia.

202. Można więc roztropnie i zależnie od okoliczności przerywać oficjum chwilami ciszy i skupienia, aby dać możliwość wsłuchania się w głos Ducha Świętego przemawiającego do serca, a także by osobistą modlitwę ściślej złączyć ze słowem Bożym i z oficjalną modlitwą Kościoła. Można tak czynić po każdym psalmie i odmówieniu jego antyfony, idąc w tym za wzorem naszych przodków, zwłaszcza wtedy, gdy po tej chwili milczenia odmawia się modlitwę odpowiadającą danemu psalmowi (por. nr 112). Można również owo milczenie zachować po czytaniach krótkich lub długich, przed lub po responsorium.
Należy się jednak wystrzegać tego rodzaju chwil milczenia, które by zniekształcały strukturę oficjum albo nużyły i męczyły uczestników.

203. W odmawianiu prywatnym można się dowolnie zatrzymać dłużej przy zdaniach pobudzających pobożność osobistą. Oficjum nie traci przez to charakteru modlitwy publicznej Kościoła.

https://brewiarz.pl/wstep/3.php3#3

 Re: Czy brewiarz można odmawiać prywatnie w ciszy?
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-06-18 21:56

Wiesz, ja myślę, że już samo to, że zacząłeś się nad tym zastanawiać, że zadałeś takie pytanie - nie tyle tutaj, co sobie samemu - jest w pewien sposób odpowiedzią. Na tak. Jeśli się nad tym zastanawiasz - czy można - to znaczy, że miałbyś ochotę tak robić, że być może ci tego brakuje. Ciszy. Ciszy w czasie tego spotkania. Tobie i być może Bogu też. Może to właśnie On zrodził w tobie te pytania. Dlaczego? Bo może właśnie w ten sposób jakby upomina się o tą ciszę. Albo cię do niej zaprasza. Albo po prostu wie, że tobie w ten sposób byłoby łatwiej. Że być może to by cię do Niego bardziej zbliżyło. Albo pomogło Jemu zbliżyć się do ciebie. W tym sensie, żebyś bardziej poczuł Jego obecność. Może On chce cię dotknąć tą ciszą. W tej ciszy. Zaprasza cię do niej. Ja myślę, że jak najbardziej powinieneś za tym pójść. Za tą chęcią takiego właśnie spotkania, takiej modlitwy - w ciszy.

 Re: Czy brewiarz można odmawiać prywatnie w ciszy?
Autor: Iga (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-06-18 22:39

Dodam tylko, że modlę się w ciszy, bez głosu, ale bezgłośnie poruszam ustami. Pomaga mi to nie gubić rytmu, nie przyspieszać, nie gubić wzrokiem tekstu i jednocześnie myśli mi tak nie uciekają. To oczywiście tylko propozycja, dla mnie osoby o słabej koncentracji to bardzo pomocne ;-)

 Re: Czy brewiarz można odmawiać prywatnie w ciszy?
Autor: Emil (---.net.pulawy.pl)
Data:   2019-06-20 14:45

Dziękuję za odpowiedźi :-)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: